Popüler

Black Mirror Yaratıcılarından 2021’e Bir Gönderme ile 2020 Analizi: Death To 2020

Yılın önemli olaylarını hatırlamak için haber kanallarının hazırladığı bantları, programcıların derlemelerini unutun. Ve Black Mirror’ın dahi yaratıcılarından Charlie Brooker’ın Netflix’te yayınlanan Death to 2020 / Bit Artık 2020 komedisini izleyin. Çünkü 2020 ancak zeki komedi sosuna bulanmış şekilde anılabilir. Yazarlarımızdan Itır Erhart ve Alper Etiş, ‘Tartışmaya Açtık’ serisini bu yapımın analizi ile devam ettiriyor.

 

I:Anlayamadığım Trump destekçilerinin de aynı şekilde sokaklara dökülmesi… İzlerken bir kez daha hayrete düştüm… Gerçekten oradalar ve maskesizler… Ne için?

 

A: Belki de yakın zamanda yayınlanan bir başka yapımda anlatıldığı üzere, tüm dijital medya mecralarında öylesine programlanmaya devam ediyorlar ki, ne salgın, ne doğal afet radarlarına girmiyor ve savundukları ne varsa, tüm benlikleri ile savunmaya devam ediyorlar. 

 

I: Amerikan siyasetine dair şu cümle de çok iyiydi bence: Biden ve Trump debate üzerine “yaşlı bakım evinde kalan iki adamın rap savaşı gibi” :)

 

A: Öylesine nokta atışı tespitler ve türler arası yolculuk yaptıran cümle var ki. ‘Davos milyarderlerin Coachella’sıdır’’ sözünü unutacağımı sanmıyorum. Yapımı izledikten sonra düşündüğüm: bir şeylerin farkına varsak da ne kadar az şey yaptığım ve kişisel algıların mevcut düzende nasıl daha da güçlenerek devam ettiği. 

 

Bit Artık 2020 adı ile Türkçe’ye çarpıcı bir şekilde çevrildiğini görünce de, umarım 2021 için de bunu söylemeyiz dedim ama -spoiler vermeden- yapılan bu yıl sonu projeksiyonu da acı bir kahkaha attırdı :) 

I: Ah çok hoşuma gitti bu işte:) Evet, ben de bir akademisyen olarak çuvaldızı kendime batırdım, biliyor musun? Bazen her konuda yorum yapmak zorundaymışsın gibi hissedebiliyorsun… “Bu benim alanıma girmiyor, herhangi bir yorum yapmama gerek yok” diyemiyorsun. Soruyorlar, sen de cevap veriyorsun. Ben de bu hisle ayrıldım başından:)

A: Fazla spoiler vermeden irdelemeye çalıştık bu ‘istisnai Black Mirror’ bölümünü. Üstünde durmak istediğin başka bir not var mıdır? 

I:Bir küçük eleştirim de var: Amerika ve İngiltere’nin çok merkezde olması. Özellikle de Amerikan seçimlerinin. Daha az yer işgal edebilirdi. Büyük resme bakabilirdik biraz daha diye düşündüm. Sen?

A: Black Mirror’ın İngiliz menşei çizgisini sezonlardır hissetmemişken bu duruma şaşırmadım. Lakin global perspektifte bir 2020 değerlendirmesi Avusturalya yangınlarından daha fazlasına yer vermeyi gerektirecektir. Kim bilir belki 2021 için perspektifi genişletirler. Yine de kimsenin bu kadar ironik bakabileceğini düşünmediğim ve bizi bu anlatım şeklinden bu yıl mahrum bırakmadıkları için sanırım ben bu konu ağırlığı dengesini görmezden geldim.İlgili Başlıklar
Daha Fazlası