Cannes'da beşli yarış
Popüler

Cannes'da beşli yarış

Cannes Film Festivali programı açıklandı. 5 güçlü sinemacı, David Cronenberg, Wes Anderson, Ken Loach, Jacques Audiard ve Michael Haneke Altın Palmiye için yarışacak.

16 Mayıs'ta başlayacak 65. Cannes Film Festivali'nde yarışacak Altın Palmiye adayları bu sene sürpriz etkisi yaratmasa da, ikonik yönetmenleri bir araya getirdi. Yarışa katılan yeni isimler de usta auteur'lere rakip.

Bu senenin seçkisinde en dikkat çekici isimler Wes Anderson, Michael Haneke, David Cronenberg Ken Loach ve Jacques Audiard. Haneke 2009'da yaptığı White Ribbon'dan beri sürdürdüğü sessizliğini Amour (Love) ile bozuyor. Wes Anderson son filmi Moonrise Kingdom'la festivali açıyor. Karanlık sinemanın ustası David Cronenberg'in Cosmopolis'i Cannes jürisine sunuyor. Ken Loach hapis yatmaktan kıl payı kurtulan ufak çaplı bir suçlu olan Robbie'nin trajikomik hikayesini anlattığı The Angel's Share ile festival programında. Audiard ise iki sene önce İstanbul film Festivali'nde de gösterilen ödüllü filmi A Prophet'in ardından bu seneki yeni işi Rust and Bone ile Cannes'a konuk oluyor. 

Amerikan sinemasının dönüşü

Festivalin popüler filmlerinden, Jack Kerouac'ın romanından sinemaya uyarlanan On The Road'da Kristen Stewart ve Sam Riley başrolde. Festival direktörü Thierry Fremaux filmi şimdiden "Amerikan sinemasının geri dönüşü" olarak nitelendirdi. Amerika'dan Cannes'a katılan diğer filmler arasında The Assasination of Jesse James'in yönetmeni Andrew Dominik'in Brad Pitt'e başrollerini verdiği Killing Them Softly, Lee Daniels yapımı Paperboy ve Michael Shannon'ın başrolü oynadığı Shotgun Stories ile hatırlayabileceğimiz Jeff Nichols'ın son filmi Mud var. Woody Allen To Rome With Love ile şu anda festival programında görünmüyor ama kimbilir ileriki günlerde katıldığına dair bir haber alabiliriz. 

Avrupa sinemasının yetenekli isimlerinden Alman yönetmen Ulrich Seidl'ın son filmi PARADIES: Liebe (PARADISE : Love) da gösterim programında yer alan yapımlar arasında. 

Yarışma dışı gösterimlerde neler olduğunu merak edenleride bilgilendirelim: Blue Valentine ile birçok romantik film tutkununu (özellikle Ryan Gosling hayranı genç kızlar) sinema salonlarına toplayan Derek Cianfrance filmin devamı niteliğinde çektiği The Place Beyond The Pines'da neler yaptı merak konusu. Animasyon meraklılarını sevindiren Madagascar 3 ve Bernardo Bertolucci'nin son filmi Me & You da aynı programda yer alıyor. Fatih Akın'ın filmi Polluting Paradise de bu bölümde izleyiciyle buluşacak.

Kapanış filmi ise geçtiğimiz ay hayatını kaybeden yönetmen Claude Miller'ın Thérésé Desqueyroux'su.

 

 

İZLE
Deniz Tortum’dan Belirsizlik Çağında Hayatı Olumlama
İLGİLİ İÇERİKLER Popüler sinema cannes
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası