Eurovision Puan Sistemi Ne Kadar Adil?
Popüler

Eurovision Puan Sistemi Ne Kadar Adil?

Eurovision gecesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da sistem tartışmalarını beraberinde getirdi. Eurovision'ın puan sistemi nedir, neden bu kadar tartışıldı?

Eurovision, dün akşam da takip edenler için tartışmaların konusuydu ve  çeşitli sosyal mecralar bu tartışmalarla hareketlendi. 

Finale kalan 26 ülkenin sahne şovları teknolojinin nimetlerinden yüksek ölçüde faydalanarak hazırlanmıştı. YouTube üzerinden canlı yayınlanan Eurovision 2021’i yaklaşık sekiz milyon kişi kendi akıllı cihazlarından takip etti.

Performanslardan sonra geçilen oylama aşamasının en az şarkıları dinlemek kadar (neredeyse daha fazla) heyecanlı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Fransa ve İsviçre’nin rekabeti kıran kıranaydı fakat gecenin nihayetinde kazanan Maneskin ile İtalya oldu.

Peki tartışılan onca şey ne içindi? Tabii ki de kazanan ülkenin belirlenmesinde kullanılan 'yüzde ellilik' sistem için. Kazanan ülkenin jüri oylarının yanında, yüzde ellisinin de ''televoting'' yoluyla belirlenmesi Avrupalıları ikiye böldü. Bir taraf sadece jürinin oy vermesi gerektiğini, halkın şarkı yarışmasına katılmaması gerektiğini savunurken diğer taraf tam tersi argümanlar sundu.

Eurovision-2021-oylama-sistemi-adil-mi-italya-kazananFotoğraf: YouTube/Eurovision Song Contest

Öyle ki, jüri oylamaları bittiğinde tablo yukarıdaki şekildeydi. Fransa ve İsviçre arasında kıyasıya giden rekabete arada bir de Malta dahil oluyordu. Kameralar bir Gjon’s Tears bir Barbara Pravi arasında gidip gelirken halk oylamalarının açıklanmaya başlamasının ardından işler birden değişti.

Halk oylarının açıklanmasının ardından stüdyoda yükselen protesto seslerinin sonunda İtalya’nın 318 puan alıp birden liderliğe oturdu. Gjon’s Tears ve Barbara Pravi’nin yüzündeki şaşkınlığı ve hüznü izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Eminim yarışmadan sadece jüri oylamasının olmasını isteyenlere büyük destek vermişlerdir. Maneskin ve ekibi de halk oylarına minnettardır şüphesiz.

Eurovision-2021-oylama-sistemi-adil-mi-italya-kazananFotoğraf: YouTube/Eurovision Song Contest

Sonuç olarak, halk oyları sayesinde İtalya 61 puan geriden gelirken 25 puan farkla Eurovision 2021’in kazananı oldu. Sonrası mı? Alabildiğine tartışma, alabildiğine protesto... İtalya’nın çoktan hak ettiğini fakat jürinin zevk sahibi olmadığını düşünenler, şarkı yarışmasında halkın söz hakkı olmamasını isteyen, dolayısıyla İsviçre veya Fransa’nın hak ettiğini düşünenler, komşulara verilen siyasi oylamaları protesto edenler ve iki tip oylamada da 0 puan alıp isyan eden İngilizler... 

Bir Eurovision daha böyle geçti. İtalyan ekibi, birincilik haberini, "Rock 'n' roll asla ölmez" diye değerlendirdi. Herkesin içine sinen bir oylama sistemi yaratmak mümkün müdür? Bu da başka bir tartışma konusu. 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası