Facebook’ta Neler Oluyor?
Popüler

Facebook’ta Neler Oluyor?

Zuckerberg ve çalışanları arasında sular bir süre daha durulmayacak.

Geçtiğimiz haftalarda Amerika’da George Floyd isimli siyahi bir vatandaşın polis memuru tarafından öldürülmesiyle başlayan olaylar neticesinde, ülkenin pek çok farklı yerinde protestolar düzenlendi. Vatandaşların yanı sıra, sivil toplum örgütleri, giyim markaları, ünlü isimler ve bunların yanı sıra, birçok sosyal medya platformu da bu protestolara desteklerini sundu. Sadece biri dışında…

Facebook geçmişten günümüze, birçok farklı olayla karşımıza çıkmıştı. En bilinen ve yakın zamanda gerçekleşen kişisel verilerin kopyalanması olayı büyük bir skandal olarak anılmıştı. Mark Zuckerberg, bu olayla ilgili toplamda 5 milyar dolarlık ceza anlaşmasını kabul etmek zorunda kalmıştı. Tüm bu yaşananlardan sonra bir süre toparlanma sürecine giren şirket, şimdi yeni bir olayla gündeme geldi. Amerika Başkanı Donald Trump’ın “Yağma başlarsa, ateş kullanımına başlayabiliriz” sözleri toplumun genelinden büyük tepki görürken, Twitter bu açıklamayı “şiddeti yücelttiği” için sınırlandırmıştı. Facebook’un da bu paylaşımla ilgili bir adım atması beklenirken, Zuckerberg olaylara sessiz kalmakta yetindi ve beklenen Facebook isyanı başlamış oldu.

Gösterilere destek veren birçok Facebook çalışanı Zuckerberg’e tepki göstermek için sanal grev düzenlerken, hemen arkasından toplu istifalar gelmeye başladı. Hatta bu istifalar öyle bir düzeye geldi ki sosyal medyanın gündemi bir süre sadece bu konuya odaklandı. Facebook’ta yazılım mühendisi olarak çalışan Timothy Aveni, LinkedIn üzerinden “Mark Zuckerberg bize yalan söyledi, istifa ediyorum ve yeni iş arıyorum” açıklaması yaptı. Kısa zamanda binlerce yorum ve beğeni alan Aveni, daha sonraki açıklamarında Zuckerberg’in doğru hareket etmediğini belirtti. Sonrasında bu akıma katılan başka Facebook çalışanları da oldu. Irkçılıkla ilgili nötr bir tavır izlenemeyeceğini belirten Facebook çalışanları, tepkilerini sosyal medya platformlarından göstermeye devam ediyor.

Zuckerberg’in Tavrı

Tüm bunların dışında Mark Zuckerberg’in tavrının başka bir nedeninin olabileceği de belirtiliyor. Yakın zamanda Twitter hakkında kararnameye imza atan Trump, ünlü sosyal medya platformunu hedef alan açıklamalarıyla oldukça ses getirmişti. Bu nedenle George Floyd cinayetinde Zuckerberg’in bilerek sessiz kaldığı ve Facebook’un çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini düşünenlerde de var.

Şimdi Ne Olacak?

Devam eden istifalarla birlikte Facebook bir süre daha gündemi meşgul edeceğe benziyor. Ancak tahminime göre yakın zamanda Facebook’tan gelecek bir basın açıklamasıyla hem istifalar sonlanacak hem de şirket pozisyonunu korumaya devam edecek. Mark Zuckerberg ise yakın zamanda yine gündemi meşgul edebilir.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası