GQ Hobi: Neden Satranç Oynuyoruz?

Satranç için boşuna kralların oyunu denmiyor. Bir o kadar prestijli fakat bir o kadar da zeka oyunu olan satranca nedense herkes ısınamıyor. Oysaki, strateji ve ön görü üzerine kurulu olan oyun IQ’nuzu geliştirmekten, Alzheimer hastalığını engellemeye kadar büyük bir güce sahip. Bu haftaki hobi bölümümüzde neden satranç öğrenmemiz gerektiğini ve biraz da oyunun tarihini araştırdık.

06 Nisan 2017

17-04/06/x-men-2000-16-g.jpg

X-Men

Gupta İmparatorluğu tarafından bulunan satranç oyunu 9.yy’da batıya geliyor. Satranç o kadar beyni geliştiren bir dal ki, II. Dünya Savaşı’nda en iyi satranç oyuncuları Nazi kodlarını çözen tek insanlar oluyor. En uzun satranç oyunu teorik olarak 5,949 hamleden oluşurken, ilk üç hamleden sonra toplamda 9 milyondan çok hamle oluşturabiliyor. Bu yüzden satranç sonsuz olanaklar oyunu oluyor.

17-04/06/x-men_first_class_05.jpg

X-Men

En enteresan hikayelerden biri ise 18.yy’da Wolfgang Von Kempelen’in mekanik satranç oyuncusu “The Turk” herkesi hayrete düşürüyor. Makine sanılan Türk’ün içindeki kabinede aslında birisi saklanıyor ve herkesi kandırıyor. Napoleon Bonaparte ve Benjamin Franklin’i bile yenen Türk'ün 1854’te yanması sonucu bütün sırları da kayboluyor. Şimdi ise Kaliforniyalı bir adam tekrardan aynı maketi yaratıyor. Başka enteresan bir bilgi ise Alman DR. Emanuel Lasker 26 sene ve 337 gün boyunca dünyanın satranç şampiyonu olarak kalıyor.

17-04/06/mechanicalturk.jpg

"The Turk"

Şu birkaç senedir spor olarak sayılan satranç ayrıca sağlığınız ve gelişiminiz için de çok önemli. Sebebi ise hafızanızı geliştiriyor böylece Alzheimer gibi hastalıkları engelleyebiliyor. Hafızanızla beraber zekanızı da geliştiriyor. 4,000 tane Venezuelalı öğrenci üzerinde yapılan 4 aylık araştırma sonucu satranç oynayanların zekasının arttığı gözlemleniyor. Beyninizdeki dendritlerin büyümesini sağlayarak planlama, sağduyu ve kontrolü arttırıyor. O yüzden satrancı kesinlikle öğrenmenizi öneriyoruz. Bu kadar tavla oynayan bir ülkenin satranç stratejilerini de rahatlıkla kavraması gerekiyor. Ayrıca yaş kısıtı olmaksızın herkes birbirine rakip olabiliyor. Belki bu yazımız sayesinde “Nasıl mars ettim be!” yerine “Şah Mat!” yani Farsça “Kral öldü” diyerek zamanında sadece krallara ve soylulara öz olan ve binlerce yıl boyunca oynanmaya devam edilen satranca bir şans vermek istersiniz.

17-04/06/slevin_chess7-sm.jpg

Lucky Number Slevin


The White Lotus: Yaz Dizisi Algısına HBO Ayarı

POPÜLER | The White Lotus: Yaz Dizisi Algısına HBO Ayarı

Paul McCartney Deepfake Teknolojisiyle Yeni Videosunda Yine 19'unda

POPÜLER | Paul McCartney Deepfake Teknolojisiyle Yeni Videosunda Yine 19'unda

Netflix’teki En İyi 10 Sağlık Belgeseli

POPÜLER | Netflix’teki En İyi 10 Sağlık Belgeseli

Dünyanın En Pahalı Hamburgeri: The Golden Boy (5000 €)

POPÜLER | Dünyanın En Pahalı Hamburgeri: The Golden Boy (5000 €)

73. Emmy Ödülleri Adayları: Sürprizler Ve Beklenenler

POPÜLER | 73. Emmy Ödülleri Adayları: Sürprizler Ve Beklenenler

IMDb Puan Sistemi ve "Underrated" Filmler

POPÜLER | IMDb Puan Sistemi ve "Underrated" Filmler

Daha Fazla Göster