Haftanın Fiziksel Ve Çevrim içi Etkinlikleri (26 Şubat - 5 Mart)
Popüler

Haftanın Fiziksel Ve Çevrim içi Etkinlikleri (26 Şubat - 5 Mart)

Pera Müzesi'nin yeni sergisinden çevrimiçi Yaşar Kemal söyleşisine, haftanın öne çıkan fiziksel ve çevrim içi etkinliklerini derledik.

Gülsün Karamustafa, Karpuz, 1986

Fotoğraf: Barış Özçetin

Pera Müzesi’nde Yeni Sergi – Zevk Meselesi

Zevk Meselesi, “Güzellik ve beğeni kavramları, alt sınıf-üst sınıf, kitle kültürü-yüksek kültür gibi hiyerarşilerin olmadığı, daha kapsayıcı bir gelecek için tartışmaya açılabilir mi?” sorusundan yola çıkıyor. Sergideki yapıtlar, bazen çiçeklerin arasında sahne kostümüyle resmedilen ihtişamlı bir diva, bazen rengârenk şişelerin içinde bir rüya çorbasına dönüşen sahte parfümler, bazen de farklı coğrafyalarda turşu suyuna atfedilen farklı anlamlar aracılığıyla “yüksek sanat” ile “kitle kültürü” arasındaki belirgin olmayan sınırları ele alıyor ve estetik anlayışın Doğu ve Batı’ya atfedilen değerlerine bakıyor.

Küratörlüğünü Ulya Soley’in üstlendiği sergi, kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanıyor. Sergide 13 sanatçı ve kolektifin, yerleştirme, kolaj, video, fotoğraf gibi farklı alanlarda ürettiği eserleri yer alıyor. Zevk Meselesi 6 Haziran’a kadar Pera Müzesi’nde izlenebilir.

İstanbul Film Festivali’nin Şubat Seçkisini İzlemek İçin Son Hafta!

prens-iksv-film-festivali

Prens / El Principe, 27 Şubat Cumartesi

Mario Cruz’un çok bilinmeyen bir romanından uyarlanan Prens, 70’lerin Şili’sinde sert bir hapishane ortamında geçiyor. Yirmili yaşlarının başındaki Jaime, kontrolünü kaybettiği bir gecenin sonunda kendini hapishanede buluyor, sonrasına yaşça büyük bir adamın himayesine girerek şiddetle tutkunun iç içe olduğu bir dünyayı keşfediyor.

Seçkide yer alan filmlerin biletleri, filmonline.iksv.org adresinden satılacak. Bilet alınan filmler gösterime açık kaldıkları beşer gün boyunca izlenebilecek. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. 

IKSV Kısa Film Atölyesi

İKSV Alt Kat, İstanbul Film Festivali işbirliğiyle 14-18 yaş arası gençlere yönelik stop-motion animasyon atölyesi gerçekleştiriyor. Mart-Haziran 2021 döneminde çevrimiçi olarak ücretsiz düzenlenecek atölye boyunca stop-motion tekniğiyle üretilecek kısa animasyon filmler, bu yıl 40. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali’nin sosyal medya kanalları ile İKSV YouTube kanalında yayımlanma şansı bulacak. Atölye, Mart-Nisan-Mayıs aylarında 4’er haftalık 3 farklı dönemde sürdürülecek ve her dönemde 15 katılımcı olmak üzere 14-18 yaşlarında toplam 45 katılımcı atölyeye davet edilecek. Ücretsiz düzenlenecek atölye hakkında daha detaylı bilgi almak için www.iksv.org/tr/iksv-alt-kat adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yapı Kredi Kültür Sanat 28 Şubat'ta Yaşar Kemal'i Anıyor

''Yaşar Kemal’in yapıtında doğa, insan kadar önemli bir yer tutar; doğayı, anlattığı yaşantının bir parçası, hikâyesinin sesi, nefesi kılar usta yazar. Onun romanlarında sesi doğa kadar gür çıkan bir başka unsur da söylenceler, masallardır. Bazen halk söylencelerini yeniden yorumlar. Başka zaman, çocukluğunun masallarının düşlerinde bıraktığı renklerden yepyeni, büyüleyici bir atmosfer yaratır.''

Edebiyatımızın büyük ustası Yaşar Kemal’i yitireli altı yıl oluyor. Vefatının yıl dönümünde düzenlenen söyleşide, büyük ustayı iki değerli yazardan, Faruk Duman ve İnan Çetin’den dinleyeceksiniz. Duman ve Çetin, Yaşar Kemal’in bir yazar olarak doğayla ve masallarla kurduğu ilişkiyi tartışacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek etkinliğe 28 Şubat 18:00'da Yapı Kredi Kültür Sanat'ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası