Kuzeyin sesleri İstanbul'da

Bugünlerde şehirde duymaya pek de alışık olmadığımız ama kulak vermemiz gereken sanatçılar var.

20 Ekim 2012

Kuzeyin sesleri İstanbul'da


Evrenin soğuk coğrafyalarından İzlanda bize genç seslerini iletiyor. İzlandalı piyanist ve son dönemin popüler müziği indie rock’ın genç temsilcilerinden Olafur Arnalds, Alman piyanist ve besteci Nils Frahm ile Adam Wiltzie ve Dustin O'Halloran’dan oluşan A Winged Victory For The Sullen kuzey coğrafyasıyla özdeşleşen dingin ve berrak müziklerini paylaşmak için iki gün boyunca buradalar. İlk performanslarını dün gece Salon İKSV’de sergileyen genç ama bir o kadar yetenekli sesler bir anlamda “modern klasikler”i kulağınıza getiriyor.

Olafur Arnalds birçok diğer yetenek gibi notalara çok küçük yaşta aşinalık kazanıp sonunda klasik müziğe yönelen sanatçılardan. Onu Sigur Ros dinleyenler grupla beraber yaptığı çalışmalardan hatırlıyor olabilir. Nils Frahm için de durum benzer. O da müziğin nev-i şahsına münhasır müzisyenlerinden. Adam Wiltzie ve Dustin O’Halloran ise ambient ve dream pop gibi alternatif müzikleri dinleyenler için yabancı değil.

Kuzeyin melankolik tınılarına, dingin atmosferine aşina olanlar ya da hiç duymadığı halde merak edenleri derin ve duygulu bir yolculuğa çıkartacak İzlandalı müzisyenler arka arkaya çıktıkları sahnede dün gece onları dinleyenleri adeta büyülediler. Erased Tapes Records'un beşinci yılı için düzenlenen turnenin İstanbul ayağında kuyruklu bir piyanoya eşlik eden muhteşem bir keman, kontrabas ve onlara adeta hayat veren İzlandalı yeteneklere şehr-i İstanbul’da kulaklardaki pası silmek üzere yaptıkları ziyarette eşlik etmek istiyorsanız bu gece bir kez daha bizlerle olacaklar.


Marvel'da Yüksek Düzey Atama

POPÜLER | Marvel'da Yüksek Düzey Atama

Neil Patrick Harris, Matrix 4 Kadrosunda

POPÜLER | Neil Patrick Harris, Matrix 4 Kadrosunda

Nostaljk İş Birliği: Pokémon X Casio

POPÜLER | Nostaljk İş Birliği: Pokémon X Casio

Robert Downey Jr’lı Dolittle’dan İlk Fragman

POPÜLER | Robert Downey Jr’lı Dolittle’dan İlk Fragman

2019’un En İyi Romantik Komedileri

POPÜLER | 2019’un En İyi Romantik Komedileri

Harry Styles ve Nefes Kesen Yeni Videosu

POPÜLER | Harry Styles ve Nefes Kesen Yeni Videosu

Daha Fazla Göster