LeBron sonunda doğru yerde mi?
Popüler

LeBron sonunda doğru yerde mi?

İkinci bir “Showtime” dönemine mi girmek üzereyiz yoksa hayaller yine mi kırılacak?

NBA’da tartışmasız yılın, belki son 10 yılın en büyük transferi LeBron James’in Los Angeles Lakers’a gidişi. Hala haberdar değilseniz, evet, LeBron artık Ohio’da değil, batı şeridinin yolunu tuttu bile. Dışarıdan bakıldığında mükemmel bir uyum gibi görünebilir fakat olayı biraz irdelediğimizde elimizde ne kalıyor?

Her basketbol sever için -yaşı tutsun ya da tutmasın- Showtime özel bir dönemdir. 80’lerin basketbolunu şekillendiren, Magic Johnson ve Kareem Abdul-Jabbar’lı Lakers’ın 5 kez şampiyon olduğu yıllar. LeBron’un Lakers’la 4 yıllık anlaştığı haberi duyulur duyulmaz benim aklımda “yoksa yeni bir Showtime mı” sorusu belirdi. Kadroya bakalım, NBA’ın geleceği en parlak çocukları Lonzo Ball, Brandon Ingram ve Kyle Kuzma’nın artık bir LeBron ağabeyleri var. Tam anlamıyla bir ağabey çünkü LeBron 34’e merdiven dayadı ve 11 yıllık Cleveland kariyerinde yalnızca 1 yüzük kazanabildi.

Aslında LeBron’un yüzük sevdası bundan yıllar önce, NBA’deki ilk 7 senesinin ardından, herkesin “basketbolun en büyüğü” olacağını söylediği yıllarda depreşmiş ve o da Miami Heat’in yolunu tutmuş, Wade ile çevresine Ray Allen’lı, Chris Bosh’lu bir yıldızlar kadrosu kurulmuştu. Beklendiği gibi 4 yılda 2 şampiyonluk geldi ve LeBron yarım bıraktığı işi tamamlamak için Ohio’ya geri döndü.

Arzu ettiği şampiyonluğa da “evim” dediği Cleveland’da kavuştu ama büyük resme bakınca, 11’de 1 demek belki de bazı şeylerin (NBA şampiyonluğu gibi) tek başına başarılamadığını anlamak için yeterli. LeBron da bunda karar kılmış olacak ki, belki yeni bir hanedan yaratma hayaliyle yüzünü Lakers’a çevirdi.

Kyrie Irving’in yokluğunda oyun kurmaya alışan ancak şimdi yanında topu paylaşacağı bir Lonzo Ball olan LeBron için bu durumu artılar hanesine yazabiliriz. Geçtiğimiz sezon tüm yükü sırtına alarak takımını finale çıkaran 34’lük bir dev için bütün sahayı geçmektense doğru noktada topla buluşmak daha çekici olabilir.

Kral, her zamankinden daha tecrübeli, daha aç ve yıldız adaylarıyla dolu bir kadroya dahil oldu. Ball, Ingram ve Kuzma’yı geliştireceğine hiç şüphe yok. Sezon başlayana kadar, hatta sonraki yaz mevsiminin free agent adaylarını da düşünürsek seneye yapılacak birkaç takviyeyle daha, belki bu sene değil ancak LeBron basketbolu bırakana kadar Lakers’ın mutlaka şampiyonluklar kazanacağını ve ikinci bir Showtime’ın kapımızda olduğunu söylemek hayalcilik olmaz.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası