Marvel’ın Asyalıları Birleştiren Süper Kahramanı: Shang Chi
Popüler

Marvel’ın Asyalıları Birleştiren Süper Kahramanı: Shang Chi

Bu sonbahar vizyona girecek Shang Chi ve On Yüzük Efsanesi, Wakanda’nın izinden gidiyor. Nitekim Marvel’da yeni film heyecanın yanı sıra Asyalılardan oluşan ekip için beklenti hayli yüksek.

Shang Chi and The Legend of The Ten Rings- Walt Disney Studios Motion Pictures

Marvel’in ikinci etnik filmi olan Shang Chi ve On Yüzük Efsanesi aslında Çin’in yeni yılı olan 12 Şubat’ta seyirciyle buluşacaktı. Pandemi nedeniyle ertelenen film 3 Eylül’de vizyona girecek. Sinemaya gitmeyi çok özlediğimiz salgın döneminde hala sinemaya ayak basmamış olanlar için Marvel’ın yeni filmi iyi bir tercih olabilir. Belki alışık yüzleri göremediğimizden, belki de yeni bir olay örgüsüne girmenin şaşkınlığıyla fragmanı izlediğimizde seçilen müziğin ve sinamatografinin diğer Marvel filmlerine benzemediğini söylemek mümkün. Tabii bu, yıllardır Uzak Doğu sinemasını sadece jenerik oyuncular ve karakterlerle algılamamızdan da kaynaklanıyor olabilir. 

Aslında “On Yüzük” hikayesini ilk defa duymuyoruz. Iron Man çizgi romanlarında ufak da olsa bahsi geçen bu örgüt, Iron Man filmlerinde yoğun olarak duyulmadı. Sadece Iron Man’in ilk filminde Tony Stark’ın kaçırılma sahnesinde arkada On Yüzük işareti görüyoruz. Yani Tony Stark’ı kaçıranlar bu örgüttendi. Ancak örgütle ilgili başka bir şey filmlerde bahsedilmedi. Bunun sebebiyse Thanos’un sonsuzluk taşlarını toplayacağından zaten oldukça karışık olan olay örgüsünü daha da budaklandırmak istememesi. 

tIron Man-Paramount Pictures

Filmin baş karakteri Shang Chi, Kaptan Amerika ve Iron Man tarafından daha güçlü bir ekip kurmalıyız diye seçiliyor. Aslında biraz kıyıda köşede unutulan bir karakteri bize hatırlatmaya geliyor Marvel. Kendi filmiyle Marvel evrenine ayak basan Shang Chi, kötü adam Zheng Zu’nun oğlu. Herhangi bir süper gücü olmayan Shang Chi babası yüzünden evden ayrılıyor ve vale olarak hayatına devam ediyor. Filmde kısaca Shang Chi’nin babasıyla olan savaşını izleyeceğiz.

Herhangi bir süper gücünün olmamasına rağmen Shang Chi evrendeki en güçlü süper kahramanlardan biri sayılıyor. Bu iddia doğru olmalı ki Kaptan Amerika ve Iron Man’in tercihi de ondan yana olmuş. Ben Kingsley, 2013 tarihli Iron Man 3'de filmin kötü adamı olduğu söylenen Mandarin'i canlandırmıştı. Iron Man’in baş düşmanı Mandarin, vizyona girecek filmde de var ancak kötü karakteri farklı bir oyuncu canlandıracak. Oyuncu seçimi yüzünden Iron Man dönemi eleştirilen Marvel, bu sefer seçimini Hong Kong’lu Tony Leung Chiu-wai’den yana kullandı.

Peki yüzük konusu filmin neresinde ve nasıl işlenecek?

Marvel'ın çizgi romanlarında On Yüzük, kullanıcısına elementler üzerinde kontrol sağlayan oldukça güçlü bir silah. Sihirli bir mücevher seti gibi görünen yüzükler aslında ne büyülü ne de mücevherler. Çünkü yüzükler yüzyıllar önce Çin'in uzak bir bölgesine düşen gelişmiş bir uzay aracının parçaları. Mandarin, evinden sürgün edildikten sonra bu uzay aracını keşfeder ve inceler. Sonunda geminin "warp çekirdeğine" güç veren halka benzeri on parçayı toplar ve onları kontrol ettiği ölümcül silahlara dönüştürür. Her yüzüğün belirli bir görevi var ve -her ne kadar kulağa garip gelse de- yüzükler, kendi aralarında iletişim kurma kabiliyetine sahip. Tabii bu bilgilerin hepsi çizgi romanlardan topladığımız bilgiler. Kitaptan beyaz perdeye uyarlamada değişiklikler pek tabii olabilir. 

Gelelim işin biraz da siyasi kısmına. Etnik çeşitlilik açısından Marvel evreni fena sayılmaz. Aslında Asyalı yan rol olarak Dr. Strange’in sağ kolu olan Wong birkaç yıldır hayatımızda. Fakat kendisini süper kahraman olarak nitelendirmemiz mümkün değil. Geçtiğimiz senelerde senaryosunun yanı sıra Black Panther’ın bu kadar çok konuşulmasının ve “hype”lanmasının ve takdir görmesinin sebebi de kadrodaki seçimlerdi.

succession

Shang Chi ve On Yüzük Efsanesi’nde, -her ne kadar 2021 yılında olsak da- kadroda çeşitli ırk ve kültürleri görmek sevindiriyor. Marvel tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan Ready to Rise adlı kısa videoda başrol Simu Liu’nun “Batı'da büyümüş ve ebeveynleri göç etmiş insanlar olarak, kendimizi ekranda hiçbir zaman anlamlı bir şekilde göremiyoruz. Shang-Chi bu tartışmanın önemli bir parçası olacak.” sözü aynı 2017’deki Black Panther gibi bu filmin bazıları için süper kahraman filmindan daha fazlası olduğunu gösteriyor. COVID-19 sonrası yükselen Asya ırkçılığı sonrasında özellike gösteri dünyası tepkisini dile getirmişti. 

Shang Chi'nin sağ kolu olacak gibi gözüken Katy Chen'i canlandıracak Altın Küre sahibi ünlü kadın oyuncu Awkwafina'yı da göreceğimiz Shang Chi için heyecanlıyız. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası