Müziğin kasabası Park Orman'da
Popüler

Müziğin kasabası Park Orman'da

Tek günlük dev festival Eksen On Fair Suede, The Hives ve The Undertones'lu kadrosuyla 15 Eylül'de yeni adresinde.

Memleketin alternatif yaşamına 13 senedir iftiharla hizmet eden Radyo Eksen, geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Eksen On Fair kasabasını 15 Eylül’de Parkorman’da yeniden kuruyor.

Suede, The Hives, The Undertones, Systema Solar, Meriva konserleri ve Carl Barat’ın DJ Set’inin yer alacağı Eksen On Fair Kasabası’nda giysici, plakçı, yemekçi, çizgi romancı, kitapçı ve tasarımcıların dükkanlarını da ziyaret edebilir ve farklı bir gün geçirebilirsiniz.


Kasabada neler var?

Yemekçi: Upper Crust, Komşufırın, Cemal Cemil Usta, ChinaStix, Enginar Gıda

Giyisici: Topshop, KAFT

Plakçı: Rainbow 45

Teknolojici: Yamaha, Mobicom

Posterci: Michael Hacker Illustration

Dövmeci: Mozzart Bodypainting

Tasarım oyuncakçı: Harikalar Dükkanı

Kitapçı: Gerekli Şeyler

Eksen stüdyosu da sahada

Radyo Eksen'in stüdyosu da o gün, Park Orman’a kurulacak. Geçen sene olduğu gibi gün boyu alandan canlı yayın yapılacak. Radyo Eksen Genel Yayın Yönetmeni Gülşah Güray canlı yayında sürpriz konuklarını ağırlayacak.

Suede

İlk albümleri yayınlanmadan İngiliz basını tarafından İngiltere’nin en iyi grubu ilan edilen Britpop’un kutsal bekçisi Suede İstanbul’a geliyor. 90'lı yılların favori İngiliz gruplarının başında gelen Suede, 1989 yılında kariyerine başladı. Brett Anderson (vokal), Bernard Butler (gitar), Mat Osman (bas gitar) ve Simon Gilbert (davul) tarafından kurulan grup, 1992 yılında kendi isimlerini taşıyan albümleri ile müzik dünyasındaki ilk sınavlarını başarıyla geçti ve listelerdeki yerlerini almaya başladı.

Gazeteci John Harris, Suede’in 1992 baharında The Drowners albümünü yayınlanmasıyla birlikte Britpop’un başladığını ifade etmişti.

Aradan 5 yıl geçti ve yeni albüm hazırlıkları yapan Suede'in gitaristi Butler gruptan ayrıldı ve yerine Richard Oakes geldi. 1997 yılında yayınladıkları 'Coming Up' albümü ile İngiltere listelerinde çok büyük bir başarı yakalayan grubun bu albümü aynı zamanda kariyerindeki 'dünya çapında en çok satan albüm'ü oldu. 'Head Music' ve 'A New Morning' derken ayrılık haberleri gelen Suede, 2010 yılında yeniden bir araya gelme kararı aldı. Verdikleri konserlerin ardından tarihler 2013'ü gösterdiğinde hayranlarını 'Bloodsports' albümü ile karşılayan Suede, böylece kariyerindeki 6. stüdyo albümüne imza atmış oldu.

The Hives

‘En iyi Canlı Performans’ ödüllü The Hives da Eksen On Fair konukları arasında 2000’li yılların başında bir garaj rock grubu olarak ünlenen İsveçli ekip, müzik eleştirmenleri tarafından en iyi canlı rock gruplarından biri olarak gösterilmiş, müzik festivallerinin aranan ismi olmuştur. The Hives’ın başarısı ‘Hate to Say I Told You So’ şarkısının da yer aldığı Veni Vidi Vicious albümü ile gelmiş, popüler medyanın her fırsatta kullandığı ‘Walk Idiot Walk’ şarkısı ile artmıştır. 2003 NME ödüllerinde ‘En iyi Uluslararası Grup’ ve ‘En İyi Giyinen Grup’ ödüllerini kazanan The Hives, 2008 İsveç Grammy’lerinde ise “En İyi Canlı Performans” ödülünü almıştır. Geçtiğimiz günlerde Spin Dergisi The Hives’ı canlı performansıyla günümüzün en iyi 10 rock grubu arasında gösterilmiştir. En son Lex Hives (2012) albümünü yayınlayan The Hives, halen dünya çapındaki festivallerde boy gösterip, izleyicisini eğlendirmeye devam etmektedir.

The Undertones

Efsanelerin favori grubu The Undertones ile bir tarihe şahit olun! 1975’te Kuzey İrlanda’da kurulan, punk rock tarihinin en mühim gruplarından The Undertones, zamanın ağır esen politik havasına rağmen, şarkı sözlerinde yeniyetmelik, ergen neslin endişeleri ve kalp meselelerinden bahsetmeyi tercih etmiştir. Teenage Kicks, Here Comes the Summer, You’ve Got My Number (Why Don’t You Use It?) gibi basitçe zihin açan şarkıları ile bir çok gruba ilham kaynağı olan The Undertones, BBC’nin efsane DJ’i John Peel tarafından da alanen kayrılmıştır. 2000 yılında Q Dergisi’nin İngiliz halkına yaptırdığı ankette “En İyi 100 İngiliz Albüm” listesinde “The Undertones” uzunçalarıyla kendine yer bulan The Undertones’u canlı izlemek, müzik tarihinin hayli önemli bir dönemine şahitlik etmek gibi olacaktır.

Systema Solar

Manu Chao - Mano Negra - Bomba Estereo sevenler bu grubu kaçırmasın!

2006 yılında Kolombiya’nın Karayip Sahilleri kıyısında doğan müzikal – görsel kolektif Systema Solar ilk kez ülkemize geliyor. Kolombiya folk müziğini Karayip tınılarıyla zenginleştiren Systema Solar, özellikle Savages filminin soundtrack albümünde de yer alan “Quien Es El Patron” şarkısıyla dünya çapında ün kazanmıştır. Systema Solar farklı bir kültürün eğlencesini şehrimize getirecek. Kulaklıkla dinlemek için değil, konserlerinde dans edin diye müzik yapıyorlar. Siz de alana erken gelin, görülmeye değer sahne şovlarıyla neşelenen eğlenceli partilerini kaçırmayın.

Carl Barat DJ Set

Rockstar çıkarması Eksen On Fair’de

Dikenli tarzı ve zeki sözleriyle İngiltere’den çıkmış ve klasikler arasında yerini almış garage punk hareketi The Libertines kurucusu Carl Barat, 2008 yılında bir plak yapımcısının hayatını konu alan Telstar: The Joe Meek Story isimli filmde oynamıştır. Ertesi sene Carl Barat ve Pete Doherty’ye Reading ve Leeds Festival’lerinde sahne almaları için milyon dolar teklif edilmişti. Carl Barat, renkli DJ Set performansıyla Eksen On Fair sahnesine çıkacak isimlerden biri.

Meriva

İkinci Be The Band Müzik Yarışması’nın birincisi Meriva’yı dinlemek için alana erken gelin.

Meriva; üniversite yıllarında tanışan Mehmet Özkan (klavye), Kaan Özcan (gitar), Hakan Özcan’ın (bas gitar) 2007 yılında yanlarına Soner Avcu’yu (vokal) alıp beraber müzik yapmaya karar vermesiyle kuruldu. Geçen sene Be the Band birincisi olan bu grup İstanbul ve İzmir’deki bir çok bar ve festivallerde sahne alarak kendi dinleyici kitlesini oluşturdu.

Müziğin ve eğlencenin dur durak bilmediği Eksen On Fair'e GQ Türkiye'nin davetlisi olarak katılmak için Twitter hesabımızı takipte kalın. Cuma gününe kadar GQ Türkiye Eylül sayısından soracağımız sorulara doğru yanıt veren takipçilerimizden her gün biri Eksen On Fair'e çift kişilik davetiye kazanacak.

3 Eylül talihlisi: Can Yücel

4 Eylül talihlisi: Burak Geçkalan

5 Eylül talihlisi: İpek Pehlevan

6 Eylül talihlisi: Emrah Sırcancı

İZLE
Az Nota ve Sözle Çok Duygu Vermek: Evrencan Gündüz
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası