Ryan Murphy’nin Yeni İncisi: Ratched
Popüler

Ryan Murphy’nin Yeni İncisi: Ratched

Ryan Murphy’nin sektörde rekor (300 milyon dolar) anlaşma ile 5 yıllığına Netflix için üreteceği içeriklerin hepsinden beklenti yüksek. İlk sebep bu dahi izlence yaratıcısının yaptığı diğer işlerin (American Horror Story, Nip/Tuck, American Crime Story) çıtayı arşa çıkarması, diğeri ise platformunun bu cömert imkanları ile Murphy - ve takımının - yapacaklarının sınırının daha da genişleyebilme potansiyeli. Şimdilik yayınlanan son işi Ratched.

Fotoğraf: Netflix

Bir röportajında son 10 yılda çok iş ürettiği yayıncı FOX’un otoparkına gömüleceğim sanırım diyen modern zamanların TV dehası, Netflix’teki ilk işi The Politician ile belki de kariyerinin en kötü kritiklerini almıştı. İşlerinin %90’ının izlemiş biri fanboy olarak bir süre sonra sadece renklerine ve başrol Ben Platt’in çok yönlü performansına odaklanıp izlediğim dizinin ikinci sezonu pek çok izleyici gibi bana da hitap etmedi. Belki de bir lisede başlayan politik komedi çok kişiye hitap etsin derken, karmaşık hale gelmiş ve biraz ortada kalmış bir projeydi.

The-Politician-Netflix

Fotoğraf: Netflix

 

Hollywood karanlığını ve ışıltısını gösteren bir diğer dönem işi ise aşırı doz mutlu sonu ile gösteri dünyasına dair ilgisi olan herkesin okuduğu, duyduğu şeyleri dönem işi perspektifinde yer yer gerçek kişilerden referans alarak anlattı. Her türlü ayrımcılığa karşı 1950’lerden 2020’ye uyarı notları gibiydi ve tutarlı akışı ile seri izlemeye uygun olarak bölümleri ekranda aktı gitti. 

The-Politician-Netflix

Fotoğraf: Netflix

Hemen hemen tüm Murphy işlerinin ilk bakışta göze çarpan olan bol yıldızlı kadro, fevkalade kostümler & renkler & planlar ve keskin yüz hatlı erkekler pek tabii bu işlerde de mevcut. İzleyenin kendine çıkaracağı dersler, alt metinler de her daim kişisel ve bölümler ilerledikçe projesine göre derinleşebilir. 

 

Koltuğumuzda Ryan Murphy estetiğini ve derinliğini görebileceğimiz günler devam edecek pandemi sebebiyle gecikse de şimdiye dek duyurulan 4 projesi daha devam ediyor. Şimdilik yayınlanan son işi Ratched.

2020’nin Ratched’ı Aslında Kim? 

Yapımcının belki de yaratıcı olarak tam kadro efsununu konuşturduğu iş Ratched için, Guguk Kuşu’nun ikonik kötüsü hemşire Mildred Ratched’ın, hikayesinin, öncesini anlatacağı söylendi. 

 

Görkemli çekimler, her anı poster olabilecek kalitede planlar art arda izlerken mest ediyor. Hikaye örgüsü, manevralar, oyuncuların performansını parlatan çekimler, belki de bir süre sonra artık dizi işlerinde ekol olarak anılacak Ryan Murphy’nin imzası gibi. 

 

Fakat gel gelelim bu hemşire tam olarak 1975 yapımı filmde, Louise Fletcher’e Oscar kazandıran hemşire değil. Zaten 8 bölümün de başında ‘Esinlenilmiştir’ ibaresi yer alıyor. Böylece sayfalar sürecek telif işleri ve belki de iki karakteri birbiriyle kıyaslama süreci ortadan kalkıyor. 

 

İnsanların zaafları, önyargıları, sosyal problemleri, eşitlik... Hepsi Mildred Ratched’ın gözünden çok dengeli ve yerinde göndermelerle işleniyor. Bir insanın neler yapabileceği, kendi sınırlarını yeniden çizmesi, kendini gerçekleştirmesi adına göze aldıkları 8 bölüm boyunca hikayede kendini hatırlatıyor. 


Tanıtımları ilk izlediğimden beri American Horror Story Asylum keyfini alacağım bir yapım izleyeceğimi biliyordum. Nitekim az çok öyle de oldu. Fakat 2020’de yayınlanan Sarah Paulson’ın oynadığı, Ratched portresi, her ne kadar kronolojik olarak orijinalinin öncesi’ni anlatacağını vaat etmiş olsa da hem akışıyla hem finaliyle birkaç sezon sürecek, referans kaynaklı bir iş. Murphy'nin yeni incisi Ratched, öncekiler kadar eşsiz gelmiyor, bunun bir sebebi daha önce çok daha şaşırtıcı işler çıkarmış olması diğeri de serinin American Horror Story yerine, Guguk Kuşu gibi bir kült ile duyurulması. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası