Sevgiliye şarkılar: Bunu sana yazdığımı bilmezsin
Popüler

Sevgiliye şarkılar: Bunu sana yazdığımı bilmezsin

Aşklarını notaya döküp '' Seni Seviyorum '' a nağme katanlardan kimi ipi göğüsledi, kimi fena çuvalladı. Özel insanlara yazılan şarkıları, kaydettikleri isabete göre notladık.

NE YAPTIN KATY?

What Katy Did Next, Babyshambles solisti Pete Doherty’nin, bir çocuk kitabından esinle, sevgilisi Kate Moss’a yazdığı bir şarkı. Doherty diyor ki, “Hayatta öğrendiğim tek bir şey var/Ateşle oynayan yanar”. Kronoloji konuşsun: Şarkı 2005’te yazıldı. Moss, Doherty’yi 2008’de terk etti; terk ederken de Doherty’nin eşyalarını kapının önüne çıkarıp ateşe verdi. Yani şarkı Moss’un hem kalmasını sağlayamadı hem de tahminini tutturamadı. Ateşle Moss oynadı, Doherty yandı. (6/10)

AYA MI, GÜNEŞE Mİ?

Yıl 1974. Orhan Gencebay, Batsın Bu Dünya’yla ortalığı kasıp kavuruyor. Kervan Plakçılık’tan çıkan albümün en güzel şarkılarından Benim Dünyam, âşıkların dilinde. Şarkının esas sahibiyse, Orhan Gencebay’ın ilk gördüğü an “Aya mı bakıyorum, güneşe mi!” dediği, Samsun Tütün Güzeli Sevim Emre. Tanışmalarından 10 yıl sonra yazıldığını düşünürsek, şarkının ilişkiyi harlandırmada pek bir rolü olmamış ama çift halen birlikte ve mutlu. (10/10)

YA SENİNİM, YA TOPRAĞIN

Sweet Child O’ Mine, Guns N’ Roses’ın solisti Axl Rose’un ilk eşi Erin Everly’ye, “Benimle evlenmezsen intihar ederim” diyerek okuduğu şarkı. Ne yazık ki, hikayenin sonu hüzünlü. Everly’nin Rose tarafından şiddete uğraması, çocuğunu düşürmesi, kavga gürültü ve boşanma... Tuhaftır, Axl Rose konserlerde hâlâ söylüyor. Şarkı hedefi tutturmak şöyle dursun, ortalığı talan etti. (2/10)

PARTON’A HAYIR DUASI

Efsane şarkı I Will Always Love You, Dolly Parton tarafından sevgilisi Porter Wagoner’a yazılmıştı. Wagoner, bunca içten haykırışa rağmen Parton’ı bir daha aramadı. Ama özellikle Whitney Houston yorumuyla dünyayı kasıp kavuran bu “aşk marşı” binlerce sevgiliyi birbirine bağladı. Parton kendi sevgilisini geri getiremedi ama vesile olduğu hayır yeter. (7/10)

KANYE’DEN KALÇA GÜZELLEMESİ

Zaman değişti. Artık sevgilinin gül cemaline, kadife gerdanına değil, yuvarlak hatları ve büyük kalçasına şarkı yazılıyor. Kanye West’in, sevgilisi Kim Kardashian için Perfect Bitch adlı bir şarkı yazdığını duymuştuk. Kardashian, şarkı için “Gurur duydum” dese de West şarkıyı yeni albümü Cruel Summer’a koymadı. Kardashian da böyle bir şarkı yazmasına değil ama albüme koymamasına kızdı. Belki de muhtemel bir ayrılık sonrası sözleri biraz değiştirip... (Puan yok)

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası