Sonbahara Girerken Canlanan Kültür Sanat Etkinlikleri
Popüler

Sonbahara Girerken Canlanan Kültür Sanat Etkinlikleri

Sosyal mesafe ve hijyen kurallarının titizlikle uygulandığı kültür sanat mekanları yavaş yavaş eski dinamizmine kavuşurken, pandemi döneminden alıştığımız çevrimiçi etkinlikler de sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Önümüzdeki günler ziyaret edebileceğiniz öne çıkan etkinlikleri sizin için derledik.

Joseph Beuys Klavier OxygenArter Koleksiyonu, Fotoğraf: flufoto

Arter’den 5 Yeni Sergi

Arter, sonbaharı Dinleyen Gözler İçin, Yağmur Ormanı V (varyasyon 3), Gökcisimleri Üzerine, KP Brehmer: Büyük Resim ve Tekerrür başlıklı beş yeni sergiyle karşılıyor.

Gökcisimleri Üzerine, 28 sanatçının yapıtlarını kapsayan bir sergi; gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan’ın 1980’lerin başında ifade ettiği “Hepimiz yıldız tozuyuz” sözünde vurgulanan ortaklık düşüncesi serginin temel sorularından biri. Sergi, bir sanat yapıtının bir kalem, bir insan, bir virüs, bir robot, bir kedi veya Venüs kadar gökcismi olduğunu düşünmenin anlamları neler olabiliri sorguluyor.

Küratörlüğünü Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli’nin üstlendiği Dinleyen Gözler İçin başlıklı sergi ise, çoğu müzikle güçlü bir bağ kuran yirmi üç yapıtı bir araya getiriyor. John Cage’in tüm sanatsal üretiminde kullandığı deneysel yaklaşımını ve Fluxus sanatçılarını referans alan sergide, ziyaretçiler galeri alanına hâkim olan sessizliğin içinde yapıtlardan yükselen “sesleri” keşfetmeye ve hayal etmeye davet ediliyor.

Arter, pazartesi hariç her gün 11:00–17:00 saatleri arasında ziyarete açık. Perşembe günleri tüm ziyaretçilere ücretsiz olan Arter’e servislerle ulaşmak da mümkün.

KRANK Art Gallery’nin Yeni Sergisi ‘’Bir Teselli’’

“Bir Teselli” sergisinde Sena Başöz, insan ömrünün çizgisel anlatısından dışarı taşan, kurumsal alana girmeyen kişisel hikaye ve bilgi yığınlarının akıbetini sorguluyor. Sanatçıya göre bir arşivle uğraşmak, sonuçta her zaman için gelecekle de ilgili; geçmiş ve geleceğin uyumlanması, bugün nerede durduğumuzu anlamamızı sağlıyor.

Pratiğinde iyileşme süreçlerini; bakım, ilgi, doğanın kendi kendine rejenerasyonu ve uzun vadede dengelenmesi etrafında ele alan Sena Başöz, arşiv oluşturmayı bakım vermek ve ihtimam göstermek olarak algılıyor. Başöz, bir arşivden anlatılar kurgulamanın arşivi canlandırdığını, yaşam-ölüm arasında devamlılık yaratan bir pratik, bir nevi rejenerasyon olduğunu düşünüyor. Bir arşivden anlatılar kurgulayarak arşivi canlandırmak zaman ve emek istiyor. Bazı kurumsal arşivler ilgi ve ihtimamla elden geçebiliyor. Peki ya kurumsal alana girmeyen kişisel arşivlere, hikayelere ve bilgi birikimine ne oluyor?

''Bir Teselli'', 31 Ekim'e kadar görülebilir. 

48. İstanbul Müzik Festivali Devam Ediyor

Her sene haziran ayında şehrin farklı mekanlarında izleyiciyle buluşan müzik festivali bu kez sonbaharda çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. Açılış konserini 18 Eylül’de Boğaziçi Üniversitesi’nde yapan festivalin tam programına online.iksv.org/muzik adresinden ulaşabilirsiniz.

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Anna Tifu, 26 Eylül 20:00

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda kaydedilen konserde Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın eşlik edeceği Anna Tifu, İstanbul Müzik Festivali’nde ilk kez dinleyicilerle buluşacak. Bir ay boyunca online erişime açık olan konser, 26 Eylül 20:00’dan itibaren online.iksv.org/muzik adresinden izlenebilir.

Pastorale Alla Turca, 27 Eylül 20:00

Beethoven, 6. Senfoni’si Pastoral’de insanlık ile doğa arasındaki uyumlu birlikteliği anlatır. Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlamalarının merkezi konumundaki BTHVN2020 kapsamında gerçekleştirilen Beethoven Pastoral Projesi, doğanın tehdit altında olduğu ve insanlığın çevreyi ve kaynakları hızla tahrip ettiği günümüzde, dünyanın dört bir yanından sanatçıları bu birlikteliğe dair kendi vizyonlarını geliştirmeye çağırıyor. Turgay Erdener’in İstanbul Müzik Festivali siparişi olan yeni bestesi, Beethoven’ın Pastoral senfonisi ile Beethoven döneminde yaşamış Osmanlı bestecilerinin eserlerinden seçtiği temaları harmanlayarak hem ülkemizden hem de klasik batı müziğinden çalgıları bir araya getiriyor. Tekfur Sarayı’nda kaydedilen konser, online.iksv.org/muzik adresinde izlenebilir.

 

 

 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası