Fotoğraf: Miki Takahira
Saat

Jay-Z 1 Milyon Dolarlık Sıra Dışı Bir Richard Mille Taktı

RM47, Samuray savaşçısı Asano Naganori ve 47 rōnin'inin hikayesinden ilham alıyor.

Son derece nadir bulunan AP'ler, karmaşık, elmas işlemeli Patek'ler ve çift imzalı, eski Rolex'lerle dolu olan Jay-Z'nin saat koleksiyonu gezegendeki en özel, değerli ve kıskanılacak koleksiyonlardan biri olmalı.

Yine de, Jay-Z'nin birkaç gün önce yakın arkadaşı ve tasarımcı June Ambrose ile takılırken taktığı saate benzer bir şey görmemiş olmanız muhtemeldir. 2022 yılında tanıtılan Richard Mille RM47, İsviçreli saat üreticisinin ünlü üst düzey standartlarına göre bile bileğe takılan çılgın bir sanat eseri. 75 adetle sınırlı olan ve yaklaşık 1 milyon dolara satılan saatin yapısı ve dekoratif detayları hayalleri süslüyor.

Jay-Z 1 Milyon Dolarlık Sıra Dışı Bir Richard Mille TaktıFotoğraf: Miki Takahira

Jay-Z 1 Milyon Dolarlık Sıra Dışı Bir Richard Mille Taktı

Hiroşima'daki Asano klanının daimyosu (Daimyo, 12. yüzyıldan, 19. yüzyıla kadar Japonya'da hüküm sürmüş olan en güçlü feodal hükümdarlar) olan ve ölümünün intikamı 47 rōnin tarafından alınan Samuray savaşçısı Asano Naganori'nin hikayesinden esinlenen RM47, Asano aile arması veya kamon içeren bir miğferle süslenmiş, tourbillon donanımlı, tonneau şeklinde, tek seferlik bir saattir. İçindeki 72 saatlik güç rezervine sahip manuel kurmalı RM47 mekanizması, samuray üniformasının üzerine ve saatin kristalinin altına rahatça oturmasını sağlamak için özel olarak tasarlanmış.

Grade 5 titanyumdan üretilen iskeletleştirilmiş bir taban plakasının üzerinde serbest salınımlı bir denge (saat darbelere maruz kaldığında daha fazla güvenilirlik sağlar) ve hızlı dönen bir namlu (hareket performansını artırır) bulunuyor. Hareketi koruyan ise saatin en dayanıklı parçası olan 3N sarı altından yapılmış zırh. Elle 16 saat boyunca işlenen zırh, miğferdeki şeritlerden tourbillondaki iki çapraz şahin tüyüne ve samuray maskesindeki ifadeye kadar akıllara durgunluk veren miktarda ayrıntı içeriyor. Ayrıntılar kazındıktan sonra zırh yarı saydam bir kaplamayla elle boyanıyor ve fırılanlanıyor.

Saatin 42,7 mm x 50 mm'lik kasası tipik bir Richard Mille kasası: Çizilmeye karşı dayanıklı TPZ siyah seramik ve 18K 3N sarı altından üretilen kasa, 20 adet 5. Sınıf titanyum yivli vida ile birleştirilmiş ve 30 metreye kadar su geçirmezlik sağlayan iki Nitril o-ring ile tamamlanmış. Bu arada kurma kolu, aşırı sarımı önleyen bir tork sınırlama sistemine sahiptir. Tüm bunları söylemek için: Kadranın inanılmaz sanatsallığı horolojik şehvetinizi doyurmaya yetmediyse, maison'un kasa ve mekanizma yapımına yönelik ileri teknoloji yaklaşımı sizi kesinlikle etkileyecektir. (Ve adil olmak gerekirse: 1.080.000 dolarlık etiket fiyatı için sizi etkilemeleri daha iyi olur).

Saat koleksiyonculuğu elbette özneldir: Bazı insanlar basit bir Rolex Submariner'ı hayal edilebilecek en güzel, en seksi saat olarak görür; diğerleri sürekli takvimdeki işlevleri yöneten karmaşık mekanizmadan zevk alırken, diğerleri hala üst düzey Lange mekanizmalarındaki son işlemlerden etkilenir. Bir marka olarak Richard Mille hakkında ne düşünürseniz düşünün, RM47'deki inanılmaz işçiliği inkar etmek zor.

Jay-Z'nin yerinde olsaydım, muhtemelen ben de onlardan alırdım.

Bu içerik GQ US web sitesinde yayınlanmıştır.

İLGİLİ İÇERİKLER Richard Mille Jay-Z
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası