Maceraya Hazır Yeni Saatler
Saat

Maceraya Hazır Yeni Saatler

Breitling, Panerai, Tudor ve Rolex’in yeni tasarımları, saat tutkunları için sistemden bağımsız bir gündem yaratıyor.

Birçok gerçek sembolik keşif ve macera başarısı, uzman kâşif saatlerine ihtiyaç duyulmadan tamamlandı. Örneğin, Edmund Hillary ve Tenzing Norgay 1953’te Everest’in zirvesine ulaştıklarında, keşif gezileri Rolex tarafından ünlü Oyster Perpetual’larla donatılmıştı. (The Crown’un efsanevi Explorer 1’i, o yılın sonlarında tırmanışı anmak için piyasaya sürüldü.) Solo denizci Francis Chichester, 1967’de, tarihi 226 günlük dünya çevre turunu yine sade bir Rolex Oyster Perpetual giyerek tamamlamıştı; Atlantik’in ortasında, smokinini giyerek doğum gününü bir kadeh şampanya ile kutladı.

Bu yılın gözdesi, macera saati tam olarak ne olduğu ve ne olabileceğine dair soruları yeniden canlandırıyor. Phillips’in Avrupa ve Orta Doğu saatleri başkanı Alex Ghotbi “Macera saatleri bir aksesuardan, bir saatten daha fazlasıdır; bir hikaye anlatırlar” diye açıklıyor. “Uzaya, denizin derinliklerine, ormana veya Sahra’ya giden kişinin hikayesi. Sadece bir saat olmaktan çıkıp maceranın bir parçası haline geliyorlar ve koleksiyonerler buna bayılıyor.”

Bu yaz konuştuğumuzda, Breitling CEO’su Georges Kern, sörfçüler ve bisikletçiler için bir tür Fransız sahil Burning Man etkinliği olan Biarritz’deki Wheels and Waves’e, macera saati için son vizyonunu, çarpıcı yeni Breitling Superocean’ı tanıtmak için gidiyordu.

Kern “Superocean keyif amaçlı dalış veya sörf ihtiyaçlarının çok ötesine geçiyor” dedi. “Tamamen maceraya hazır olmasaydı Kelly Slater adını koymazdık.” Daraltılmış görünüm, kare şeklinde bir yelkovana sahip (dalga üzerindeyken maksimum okunabilirlik için) ve tüm modeller 300 metreye kadar suya dayanıklı. Saat, asit-parlak renkler, tıknaz “wideboy” lümen yüklü endeksler ve giderek daha popüler hale gelen reflektörlü, maceraya özel, kar tanesi belirtecine sahip.

Superocean’daki ilk çıkışından birkaç gün geçmemişti ki Tudor da bir macera saati piyasaya sürdü: 39mm kasa Tudor Ranger. Tudor’un ilk su geçirmez ve otomatik saati Oyster Prince ile birlikte sağlanan Grönland seferinin 70. yıldönümüne denk gelen lansmanı, saatin keşif seferi referanslarını güçlendirdi.

Bu yeni keşif saatleri arasında en incelikli olanlarından biri de 2021’de piyasaya sürülen çelik ve sarı altın Rolex Explorer I 36mm (Referans 124273). Ve bu model, macera saatinin süregelen evriminde son derece önemli bir noktayı işaret ediyor. İlk versiyon neredeyse 70 yıl önce Everest’in başarılı tırmanışının ardından ortaya çıktığından beri minimalist Explorer I çelikten yapıldı, fakat iki renkli bir modelin gelişi, çekiciliğinin kapsamını genişlettiğine işaret ediyor.

Yeni Explorer I, bir miktar daha güncellenmiş bir Explorer II (bunlardan birini taktığına dair çok az kanıt olsa bile, takma adı Steve McQueen) ile birlikte geldi. McQueen’in turuncu 24 saat ibresi ve 24 saatlik sabit çerçevesi, mağaraları keşfederken gece mi gündüz mü olduğunu size söylemek için yanınızda.

Panerai CEO’su Jean Marc Pontroué ise “Macera deneyim saatlerimizi malzeme kullanımı açısından en üst düzeye taşıyoruz; genellikle titanyum ve yüksek şok direncine sahip Carbotech kullanıyoruz” diyor. Kimi koleksiyonerlerin kendilerinin de görecekleri gibi: profesyonel maceracı Mike Horn’a adanan Submersible özel sürümü, Horn’un da katılımıyla Norveç’in Svalbard kentinde, extreme hiking, köpek kızağı ve buz mağaralarının keşfini içeren iki günlük bir Arktik deneyimiyle geldi. Bugünlerde yeni macera saatinizi maceraya çıkarmanıza dahi gerek yok. O sizi maceraya çıkaracaktır.

Bu içerik GQMOTY2022 sayısında Maceraya Hazır başlığıyla yayınlanmıştır. 

İZLE
Yıldızların gözünden IWC Pilot's Watch
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası