Maurice Lacroix ile Kural: Klasik Ol
Saat

Maurice Lacroix ile Kural: Klasik Ol

Maruice Lacroix, saatseverlerin favorisi çelik spor-şık saatlere Aikon Automatic'le ve renkli saatleri sevenlere Aikon Tide ile sesleniyor.

Maurice Lacroix’nın Kilometre Taşlarından Biri 2016’da Sunduğu Aikon Koleksiyonu.

maurice_lacroix

Desco von Schulthess adlı, tanınmış saat markalarının satışını yapan İsviçreli şirketin hikâyesi 1889’da başladı. Zürih merkezli şirket özellikle Uzak Doğu ve İsviçreli saat markaları arasında önemli bir bağlantıydı. Maurice Lacroix’nın temellerini atan gelişim ise 1960’ların başında yaşandı. Desco von Schulthess, Saignelégier'de bir saat montaj fabrikası satın aldı. Artık İsviçre’nin yemyeşil Jura dağlarının kalbinde birkaç saat markası için kadran, kasa ve mekanizma üretiliyordu. 15 yıl sonra, 1975’te kazandıkları bu üretim bilgisi ve tecrübesiyle tamamen “İsviçre üretimi” olan Maurice Lacroix’yı kuracaklardı. İşte Maurice Lacroix, 50 yıla yakındır bu merkezde üretiliyor. Markayla ilgili ilginç bir bilgi ise, İsviçreli bir şirkete bir çalışanın adının verilmesi gerektiğine dair İsviçre kuralına göre şirketin Fransa’nın Lyon kentindeki direktörü Mösyö Maurice Lacroix’nın ismini markaya vermesidir.

Maurice Lacroix’nın kilometre taşlarından biri, büyük saat ustası ve tasarımcı Andreas Strehler ile işbirliği yapması olmuştu. Strehler, üç yıldan fazla çalışarak üretimevinin ilk tamamen in-house üretim kronograf mekanizması ML 106’yı geliştirmişti, bu da markayı saatçilikte daha önemli bir konuma taşıdı. Bunu Kasım 2007’de markanın imzası olan ve dünyanın ilk “hafıza” fonksiyonu taşıyan modeli olan Mémoire 1 (ve mekanizması ML 128) izledi.

Aıkon Automatıc, Saatçiliğin Çok Sevilen Çelik Spor-Şık Saatlerinin Önemli Bir Üyesi.

maurice_lacroix1

Masterpiece, Pontos, Eliros, Fiaba, Aikon, Aikon #Tide, Aikon Quartz gibi serileri olan ve mottosu “ulaşılabilir lüks” olan Maurice Lacroix’nın bir diğer kilometre taşı ise 2016’da sunduğu ve markanın ismi söylendiğinde herkesin aklına gelen Aikon koleksiyonudur. Bu seri aslen günlük stilden özel davetlere kadar her stille kolayca uyum sağlayan 1990’ların Calypso koleksiyonundan yola çıkmıştı. Maurice Lacroix, 2016 yılında bu saat modelini yenileyerek yeni koleksiyonuna Aikon adını verdi.

Markanın ikonik koleksiyonu, yuvarlak bir kasa, çarpıcı bir bezel ve bezeli sarmalayan 6’lı kolun birleşimiyle tasarlanmış. Koleksiyonda 6’lı kollar güç ve dayanıklılığı; koruma ve sevgiyle kucaklamayı temsil ediyor.

Usta işçilikle üretilen Aikon saat modelleri kasa ve bileziğinde keskin ve güçlü çizgilerle tanınır. 1990’lardan bu yana klasikleşmiş model dahil tüm Aikon modellerinde tasarım açısından ortak özellikler bulunuyor.

İsviçre saat ustalığı ve Maurice Lacroix’nın tecrübesinin birleşimiyle üretilen koleksiyon, klasiklerin asla eskimediğinin kanıtı. Son olarak, Aikon serisinin parlak renklerde ve yeni trend olan geri dönüştürülmüş plastik ve kompozitten üretilmiş saatlere ilgi duyanlara da yeni bir çözümü var: AIKON #TIDE.

 

GQ Türkiye WATCH, BAHAR 2022

GQ Türkiye WATCH

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası