Saatte 180 yıl

Lüks saatler söz konusu olduğunda bir referans marka kabul edilen Jaeger LeCoultre bu sene çok özel bir koleksiyonla 180. yaşını kutluyor.

30 Nisan 2013

Saatte 180 yıl

Her şey bir cep saatiyle başladı. Stil sahibi olmak söz konusu ise harika bir seçimdi ama kullanan için büyük zorluk doğuruyordu. En büyük problem neredeyse ondokuzuncu yüzyıl ortalarına kadar cep saatlerinin özel bir kurma anahtarı yardımıyla kurulmasıydı. Sürekli kaybolan bu anahtar saatin kurulmasına engel oluyordu. Saat ustası, zanaatkar ve mucit Antoine LeCoultre, 1847 yılında harici bir aparata gerek kalmadan hem saati ayarlamaya hem de kurmaya olanak sağlayan ve kasaya entegre edilmiş güvenilir bir kurma tepesi sistemiyle yeni bir icada imza attı.

O saatten sonra her şey değişti. Komplike saatler, özellikle de  kronograflar konusunda yaratıcı bir dönem başladı. Kısa sürede saatçilikte birçok ilke imza atan bir firma haline gelen Jaeger LeCoultre, 1890 yılına gelindiginde Grande Complication olarak anılan üç büyük komplikasyona ev sahipliği yapıyordu: Perpetual takvim, kronograf ve dakika tekrarlayıcı. Yirminci yüzyılın başında ise marka kendisine ait tam 400 farklı saat kalibresinin patentini almıştı bile.

Jaeger LeCoultre'nin idealist ve daima yenilikçi yaklaşımı o günden günümüze saat denilince referans bir marka oluşunu açıklıyor. Markanın altında toplanan sayısız saat, tek bir çatı altında, Grande Maison'da el işçiliğiyle üretiliyor.

İlk kez üretildiği 1931'den bu yana markayla özdeşleşen ve yıllar içinde saat tutkunları için klasikleşen Reverso ile Atmos ve yapımında inanılmaz bir mühendislik/tasarım bilgisi yatan Grande Complication markanın uzun yolculuğuna eşlik eden en köklü modeller. Londra'da yer alan saat kulesi Big Ben'de her 15 dakikada bir çalan dört farklı melodiyi de barındıran bir mekanizmayla donatılan Hybris Mechanica, Jaeger LeCoultre'yi saat dünyasında ölümsüzleştiren bir zaman makinesi.

Jaeger LeCoultre benzersiz saatleriyle bu sene 180. yaşını kutluyor. Marka sadece saat yapımında değil aynı zamanda UNESCO ile olan iş birliği sayesinde de sosyal projelere duyarsız olmadığını kanıtlıyor. Dünyada her sene 30 Nisan'da kutlanan Uluslararası Caz Günü'nün sponsorlarından Jaeger LeCoultre, UNESCO'yla çevrenin ve özellikle deniz yaşamının korunması adına da sayısız projeye imza atmış durumda.


Şık Görünüm ve Yüksek Fonksiyonalitenin Buluştuğu Aksesuar: Dalış Saatleri

SAAT | Şık Görünüm ve Yüksek Fonksiyonalitenin Buluştuğu Aksesuar: Dalış Saatleri

OMEGA’nızı Nato Kayış ile Farklılaştırmaya Hazırlanın!

SAAT | OMEGA’nızı Nato Kayış ile Farklılaştırmaya Hazırlanın!

IWC Schaffhausen, Portugieser Ailesine Yeni Modeller Ekliyor!

SAAT | IWC Schaffhausen, Portugieser Ailesine Yeni Modeller Ekliyor!

Cartier’den Şaşırtıcı Karşılaşmalar

SAAT | Cartier’den Şaşırtıcı Karşılaşmalar

Saat Dünyasındaki Son Gelişmeler

SAAT | Saat Dünyasındaki Son Gelişmeler

Spor Hayatınız İçin En İyi Akıllı Saatler

SAAT | Spor Hayatınız İçin En İyi Akıllı Saatler

Daha Fazla Göster