Tudor Denizlere Açılıyor
Saat

Tudor Denizlere Açılıyor

Born to Dare sloganıyla kimliğini her yerde gösteren İsviçreli saat üreticisi, gücünü Alinghi Red Bull takımıyla yat yarışlarında birleştiriyor. Biri kronograf olmak üzere iki yeni Pelagos FXD modeli bu iş birliğinin heyecanının bileklere yansıması.

Tudor daha önce bir bisiklet takımı kurmuştu. Cümle kulağa biraz alışılmadık geliyor fakat saat üreticisinin aksiyona dair yaklaşımını çok iyi özetliyor. Dünyanın en rekabetçi yat yarışı America's Cup'ın 37.sinde Alinghi Red Bull takımı 'Born to Dare' vizyonuyla denizlere açılacak. Barselona'daki tersanede botlar hazır, sporcuların antrenmanları yoğun. Ekiple sohbet edince bu ortak çalışmanın ne kadar organik olduğunın farkına varıyorum. Firmanın çok satan saatleri adeta turnuvaya hazırlanan bir takım çalışmasının zaferi gibi. 

Biri kronograf olmak üzere iki yeni Pelagos FXD modeli aksiyona dahil olmak isteyenlerin bileklerini süslemeye başladı. Tudor'un tasarımcılarından Ludovic Bazzan aslında olağan akışlarında da nasıl bir ortak çalışmayla saat tasarladıklarını anlatırken Alinghi Red Bull takımının çalışma tarzıyla benzerliği dile getiriyor. Bu takım çalışmasının ürünü yeniliklerle geliyor. Karbon kompozit, titanyum ve paslanmaz çelikten yapılmış kasaları ve üretim kalibreleriyle bu saatler, tarihteki en rekabetçi yat yarışında rakip olmak için gereken cesur ruhu temsil ediyor. Mavi mat kadran lüminesan seramik kompozit monoblok saat imleri ile uygulanıyor. Üretim tecrübesini yat yarışçılığındaki materyallerle yansıtan saatlerin stil açısından kodlarını sorduğumda Ludovic biraz ters köşe yanıtlar veriyor. 

Tudor Pelagor Red Bull Alinghi

Bana göre tam bir spor saati olan ve taktığım andan itibaren hareket için motive eden bir hava taşıyan bu iki parça Ludovic'e göre takım elbiselerle bile takılabilecek bir tasarıma sahip. Kendisi de kıyafetleriyle saatleri arasında kontrast oluşturmayı sevdiğinden, bu saati çok rahat bir şekilde günlük takım elbiselerinizle kullanabilirsiniz diyor. 

Adolfo Carrau Alinghi Red Bull Racing’in Tasarım Koordinatörü ve turnuvanın ekrandan izlerken asla fikir yürütemeyeceğim açılarını konuşabileceğim en doğru isim. Heyecanları henüz fikir aşamasında başlıyor. Sporcuların performansından önce yaratıcılığın ve inovasyonun yarıştığı süreç izleyenlerin şahit olmadığı en önemli kısım. Özel tasarım bu yarış botları için aslında takımların tek şansı var. 'Bir nevi sanat eseri üstünde çalışıyoruz' dediğinde tüm sürecin ne kadar hassas olduğunu bir kez daha vurgulanmış oluyor. America's Cup'ta en yaratıcı zihinler ve en akla gelmeyecek materyaller denize iniyor. 

Karbon fiber, paslanmaz çelik ve titanyum yarış botunda kendini gösteriyor ve özel seri Pelgas FXD'lerin kasasında karbon kompozit titanyum ve paslanmaz çelik kombinasyonuyla karşımıza çıkıyor. Red Bull Alinghi ile Tudor'un tasarım ve inovasyon kodları sadece burada benzerlik göstermiyor. Carrau'ya göre tüm tarafları 'maceracı ruh' bir araya getiriyor. Dahil olan tüm aktörlerin bir 'born to dare' anı var. Örneğin bu turnuvayı kim kazanırsa bir sonraki yılın yapılacağı yeri seçiyor ve sporcularla birlikte dev bir ekip ülke değiştirip bir süre orada yaşamaya başlıyor. 5. America's Cup'ı için Carrau heyecanlı, Tudor ile birlikteliklerini 'doğal bir ortaklık' olarak nitelendiriyor. 

Günlük hayatınızdaki yarışlar için bileğinizi Pelagos FXD'nin bu özel seri parçalarıyla hareketlendirebilirsiniz. İş birliği enflasyonunda her sezon alt metni bu kadar dolu birlikteliklere denk gelmek zor. 

Tudor Pelagor Red Bull Alinghi

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası