Kadınlar kirli sakal seviyor

Ne sinekkaydı, ne dağ adamı... Araştırma sonuçlarına göre kadınlar kirli sakallı erkekleri beğeniyor.

30 Nisan 2013

Kadınlar kirli sakal seviyor

Sakal erkeğin süsüdür diye boşuna dememişler. Zaten temiz yüzleriyle ünlü olan Bradley Cooper hatta Ryan Gosling gibi yakışıklıların da bugünlerde hafiften bir sakal bırakmalarına şaşmamak gerek. Ne de olsa araştırmalar da kadınların -belirli uzunlukta ve bakımlı- sakallara sahip erkeklerden hoşlandığını kanıtladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Human Behaviour and Evolution Society (İnsan Davranışı ve Evrim Topluluğu) tarafından yapılan araştırmada 350 kadına, traşlı, beş günlük kirli sakallı, on günlük kirli sakallı ve uzun sakallı olmak üzere dört farklı erkek tipinin fotoğrafları gösterildi ve bu bunları erkeksilik, babalık yetenekleri, sağlıklı olma ve genel çekicilik kategorilerinde değerlendirmeleri istendi.

Kadınların favorisi 10 günlük sakal

İşte size sakalınızı kesmeden bir süre dayanmanız için iyi bir neden: Biraz kaşındırsa da on günlük kirli sakal genel toplamda en yüksek puanı aldı. İlginç bir biçimde beş günlük kirli sakal ise en düşük puanda kaldı. Sıralamada uzun sakal ikinci, sinekkaydı traş ise üçüncü sırada yer aldı.

Gelelim potansiyel babalara... Uzun sakallı erkeklerin babalık yetenekleri ve sağlıkları kadınlardan tam puan kazandı. Özellikle yumurtlama dönemindeki kadınların uzun sakallı erkekleri daha çekici bulmaları tesadüf olmasa gerek.

Kısacası eğer yakışıklı olmanın yasaklandığı bir yerde yaşamıyorsanız sakal karşıtı önyargıların kurbanı olmayın. Kadınları etkilemek için jileti bir süreliğine kenara bırakmaktan çekinmeyin ama henüz baba olmaya niyetiniz yoksa sakalınızı on günden fazla da uzatmayın.


Jake Gyllenhaal'un Yeni Saç&Sakal İmajı

SAÇ | Jake Gyllenhaal'un Yeni Saç&Sakal İmajı

Kazanmak Kafada Başlar

SAÇ | Kazanmak Kafada Başlar

Harry Styles'ın Kısa Saçlarını Nasıl Buldunuz?

SAÇ | Harry Styles'ın Kısa Saçlarını Nasıl Buldunuz?

GQ Men Of The Year Awards'ın Favori 10 Saç ve Sakalı

SAÇ | GQ Men Of The Year Awards'ın Favori 10 Saç ve Sakalı

Saçlarınızın Yeni Kurtarıcısı: Authentic Beauty Concept

SAÇ | Saçlarınızın Yeni Kurtarıcısı: Authentic Beauty Concept

Hızlı Sonuç: Erkekler için En İyi 5 Kuru Şampuan

SAÇ | Hızlı Sonuç: Erkekler için En İyi 5 Kuru Şampuan

Daha Fazla Göster