Kadınlar kirli sakal seviyor

Ne sinekkaydı, ne dağ adamı... Araştırma sonuçlarına göre kadınlar kirli sakallı erkekleri beğeniyor.

30 Nisan 2013

Kadınlar kirli sakal seviyor

Sakal erkeğin süsüdür diye boşuna dememişler. Zaten temiz yüzleriyle ünlü olan Bradley Cooper hatta Ryan Gosling gibi yakışıklıların da bugünlerde hafiften bir sakal bırakmalarına şaşmamak gerek. Ne de olsa araştırmalar da kadınların -belirli uzunlukta ve bakımlı- sakallara sahip erkeklerden hoşlandığını kanıtladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Human Behaviour and Evolution Society (İnsan Davranışı ve Evrim Topluluğu) tarafından yapılan araştırmada 350 kadına, traşlı, beş günlük kirli sakallı, on günlük kirli sakallı ve uzun sakallı olmak üzere dört farklı erkek tipinin fotoğrafları gösterildi ve bu bunları erkeksilik, babalık yetenekleri, sağlıklı olma ve genel çekicilik kategorilerinde değerlendirmeleri istendi.

Kadınların favorisi 10 günlük sakal

İşte size sakalınızı kesmeden bir süre dayanmanız için iyi bir neden: Biraz kaşındırsa da on günlük kirli sakal genel toplamda en yüksek puanı aldı. İlginç bir biçimde beş günlük kirli sakal ise en düşük puanda kaldı. Sıralamada uzun sakal ikinci, sinekkaydı traş ise üçüncü sırada yer aldı.

Gelelim potansiyel babalara... Uzun sakallı erkeklerin babalık yetenekleri ve sağlıkları kadınlardan tam puan kazandı. Özellikle yumurtlama dönemindeki kadınların uzun sakallı erkekleri daha çekici bulmaları tesadüf olmasa gerek.

Kısacası eğer yakışıklı olmanın yasaklandığı bir yerde yaşamıyorsanız sakal karşıtı önyargıların kurbanı olmayın. Kadınları etkilemek için jileti bir süreliğine kenara bırakmaktan çekinmeyin ama henüz baba olmaya niyetiniz yoksa sakalınızı on günden fazla da uzatmayın.


Justin Bieber'ın Yeni Saç Modeli Kullanışlı ve Bakımlı

SAÇ | Justin Bieber'ın Yeni Saç Modeli Kullanışlı ve Bakımlı

Bozulmayan Saçlar için En İyi 10 Mat Bitişli Saç Pomadı

SAÇ | Bozulmayan Saçlar için En İyi 10 Mat Bitişli Saç Pomadı

Hit Saç Modeli Undercut'a İlham Veren 12 Ünlü

SAÇ | Hit Saç Modeli Undercut'a İlham Veren 12 Ünlü

Saç Dökülmesine Karşı En Etkili 7 Erkek Şampuanı

SAÇ | Saç Dökülmesine Karşı En Etkili 7 Erkek Şampuanı

Undercut'tan Buzz Kesime David Beckham'ın Saç Evrimi

SAÇ | Undercut'tan Buzz Kesime David Beckham'ın Saç Evrimi

Elvis Presley'den David Beckham'a Ünlülerden 12 Efsane Saç Modeli

SAÇ | Elvis Presley'den David Beckham'a Ünlülerden 12 Efsane Saç Modeli

Daha Fazla Göster