Oakley'in En Çok İlgi Gören Güneş Gözlükleri Tekrar Gün Yüzüne Çıkıyor
Stil

Oakley'in En Çok İlgi Gören Güneş Gözlükleri Tekrar Gün Yüzüne Çıkıyor

Gözlük devi, on yıllar sonra ilk kez, Y2K dönemine özgü çerçevelerinden bir seçkiyi yeniden piyasaya sürüyor.

Oakley geçtiğimiz hafta Foothill Ranch, Kaliforniya kampüsündeki amiral mağazasını yeniden açtı. Yenilenen vitrin kısmen perakende satış alanı, kısmen de arşiv niteliğinde ve Oakley'in yol gösterici tekniğinde dramatik bir değişimi temsil ediyor. Yaklaşık 50 yıl boyunca, performans odaklı gözlük şirketi, retro muadilleri yerine yeni siluetleri öne çıkaran inovasyon öncelikli bir zihniyetle daha çok bir teknoloji devi gibi faaliyet gösterdi. Bilinçli Z kuşağı Y2K döneminden kalma wraparound çerçevelerini benimsemiş olsa bile Oakley bunları yeniden piyasaya sürmekte tereddüt etti. Ancak MUZM serisine yeni bir vurgu yaparak hitleri yeniden oyuna sokmaya hazırlanıyor.

Oakley'in marka ruhundan sorumlu Başkan Yardımcısı Brian Takumi, Oakley'in "geriye bakmayı sevmeyen" bir marka olduğunu söylüyor. Bu yaklaşım, onlarca yıl boyunca piyasadaki en yenilikçi güneş gözlüklerinden bazılarını üretti ve Oakley'in rekabeti göğüslemesine yardımcı oldu. Ancak aynı zamanda markanın mirasının büyük kısmını bir gizemle örttü, bu da arşivlerini sıkı bir şekilde saklamanın istenmeyen bir yan etkisiydi. Ortalama bir Oakley meraklısı Brad Pitt'in deri kaplı Fight Club çerçevelerini hatırlayabilir, ancak muhtemelen markanın bir güneş gözlüğünü tamamen bilgisayarda tasarlayan ilk marka olduğunun farkında değildir. Takumi, Oakley arşivinin en iyi korunan sırlarından biri olduğunu, ancak bu şekilde bir korumanın aynı zamanda büyük bir yanlış olduğunu söylüyor. 

Bu yüzden Oakley son birkaç yıldır bu hatayı düzeltmek için yorulmadan çalışıyor. 2019'da, 90'lar stilinin moda ruhunda doğal olarak tekrar hayata dönmesiyle birlikte, ilk kez 94'te piyasaya sürdüğü bilgisayar tasarımlı gözlüklerinin revize edilmiş bir versiyonu olan Eye Jacket Redux'u tanıttı. Ancak Oakley'nin halihazırdaki hitlerini görmezden gelmeyi imkansız kılan an, bir yıl sonra ESPN'de yayınlanan The Last Dance ile geldi. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar Michael Jordan'ı izlerken ve Oakley'in vintage çerçevelerine olan ilgi hızla artarken, marka zeitgeist'taki konumundan yararlanmak için bir şeyler yapması gerektiğini biliyordu. Takumi "Bunları nasıl geri getirebiliriz?" diye düşünüp sonunda 'Bunu resmileştirelim ve insanlara eski ürünlerden bazılarını yeniden edinme fırsatı verelim' dedik."

En ikonik modellerini yeniden canlandırmanın şaşırtıcı derecede zor olduğu ortaya çıktı: Üretim teknolojisindeki gelişmeler, Jordan favorisi X-Metal Romeo da dahil olmak üzere bazı silüetlerin büyük ölçekte kopyalanmasını neredeyse imkansız hale getirdi. Oakley'in 90'larda X-Metal serisini üretmek için birlikte çalıştığı titanyum fabrikası yıllar önce iflas etti, bu nedenle her yeni çiftin 3D baskısının yapılması gerekiyordu; bu da Oakley'in astronomik bir fiyatla 14.000 dolara sattığı sadece 14 adet erkek gözlüğü üretebileceği anlamına gelen oldukça pahalı bir süreçti. Yine de, zorluklara rağmen, MUZM serisi kitleleri memnun etmeye devam ediyor.

Jordan artık Oakley reklamlarında poz vermiyor olabilir, ancak gezegende onun kadar gösterişli kot pantolon giyen tek kişi olan Justin Bieber gibi Z kuşağı stil tanrıları büyük ilgi gösteriyor. Bugünlerde, nispeten mütevazı bir fiyatı olan 200 dolarlık Eye Jacket Redux gerçek bir hit.

Ancak MUZM serisinin başarısı, markanın tamamen geçmişine bağımlı olmaya hazır olduğu anlamına gelmiyor. Takumi, "Bundan 50 yıl sonra insanların bakması gereken tek şey [kurucu Jim Jannard'ın] 90'larda ve 2000'lerde yaptıklarıysa, biz işimizi yapmamışız demektir," diyor. İlham almak için arşivlerini incelemek Oakley'i moda sohbetlerinin içinde tutuyor ama aynı zamanda şirket içi ekibinin de ilham almasına yardımcı oluyor. Tüm bu altın değerindeki eskiler, markanın malzeme biliminin sınırlarını sonuna kadar zorlama arzusundan ortaya çıktı ve bugünün sporcuları performans gözlüklerinde en son ve en iyiler için hala Oakley'e güveniyor. Gereklilik nedeniyle, yenilik her zaman şirketin geleceğinin temel taşı olmaya devam edecek. Takumi, "[Yeniden üretimleri] yeni bir şey ifade edecek şekilde kullanmalıyız," diyor. "Bu ürünleri geri getireceksek... yeni bir şeye yol açmalı." diye ekliyor.

Bu içerik GQ US websitesinde yayınlanmıştır.

İZLE
Ryan Gosling Yeniden Hollywood’da
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası