Son Dönemin En Popüler Kadın Giyim Koleksiyonu İçin Erkekler Neden Deli Oluyor?

Meşhur mini eteklerin ardındaki marka Miu Miu, obsesif bir şekilde erkeklerin moda radarında.

10 Mayıs 2022

Son Dönemin En Popüler Kadın Giyim Koleksiyonu İçin Erkekler Neden Deli Oluyor?

Yakın zamandaki erkek giyim tarihinin en büyük kolektif niyeti, Mart ayında düzenlenen Miu Miu Sonbahar-Kış 2022 defilesinden kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Paris Moda Haftası'nı kapatan o sunum, sezonun en çok beklenenlerinden biriydi. Nedeni bütün hafta sokaklarda aşikardı: Çoğu kadınlardan oluşan düzinelerce editör, etkili isim ve ünlü, Miu Miu'nun en son,  ilk çıkışından hemen sonra viral bir meme’e dönüşen ve eleştirel olarak hayranlık uyandıran bahar koleksiyonundan parçalar giyiyorlardı. Miu Miu, giderek parçalanan bir moda ortamında, herkesin bir parçası olmak istediği ender bir fikir birliği noktası oluşturmuştu. 

Görünüşe göre birçok erkek de buna dahil. Çünkü defilede, birkaç erkek model minicik tenis şortları, ve bir diğeri bağcıklı deri motosiklet pantolonuyla podyuma çıktığında, erkek giyim internetinin belirli köşelerinde coşkulu tepkiler verildi. 

1993 yılında Miuccia Prada tarafından kurulan Prada alt markası Miu Miu, 2008'de erkek serisinin sessizce kaoatılmasından bu yana daha adil bir odak noktasında. Birçok mağaza, sonbahar koleksiyonunu çok ihtiyaç duyulan bir yeniden doğuş olarak karşıladı. Bir manşet, "Moda Zihinlerinin En Çılgın Rüyaları Gerçekleşti” dedi. Bir başka başlık "Sonunda! Miu Miu Men’s Geri Dönüyor” diyordu . Genellikle canlı yayınlara ve Vogue Runway slayt gösterilerine tepki gösteren amatör meraklıların çalışmaları olan TikTok profilleri neredeyse kendinden geçmişti. Miu Miu resmi olarak erkek modasında en çok konuşulan markaydı.

Bunu bir kenara bırakalım, bir Miu Miu sözcüsüne göre farklı cinsiyetlerde modellerin sunuma dahil olması ne erkek koleksiyonunun geri dönmesi ne de tam tersi anlamına geliyor. Genel olarak bir kadın giyim koleksiyonunu özgürleştirme fikrini destekliyor. 

miumiu

Valentina Frugiuele

Sonbahar koleksiyonunun sunum notlarında açıklanana göre: Miu Miu karakterinin bir temeli olan “girlishness” bir ruh hali olarak görülebilir, cinsiyetlerden bağımsız ve farklı kimliklerden oluşan bir yelpazeyi kucaklayan bir kadroyla seçimiyle ifade edilebilir. Kız gibilik ve kadınsılıktaki güç, şefkatte, gençlikte bir bilgelik olarak bulunabilir."

Birçok erkek için böylesine bir açıklamaya gerek yoktu. Havalı kıyafetler - yani düşük belli haki chino pantolonlar, trençkotlar ve mavi Oxford düğmeli gömlekler  - zaten havalıydı. Dior Men ve Fendi’nin artistik direktörü, ve trendleri herkesten önce koklayan burnuyla Kim Jones, söylenene göre ilkbahar koleksiyonunun çoğunu satın aldı. Japonya’ya son seyahatlerinden birinde Jones haki bir harrington ceket, gri örgülü kazak ve pilili haki şorttan oluşan Miu Miu kılığını sergiledi. Jones giydiklerini çok ender paylaşır, tasarımcı Miu Miu kılığının başka bir seviyede olduğunun farkında. 

Stilistler ve ünlüler bir yana, Miu Miu’nun erkek giyimindeki demirbaşlara uç açılımları mağazalar ilk çıktığından bu yana yok satıyordu. 24 yaşındaki performans sanatçısı Miles Greenberg gibi bazı adamlar, “kutsal” parçaları elde etmek için büyük çaba harcadı. Greenberg, birkaç yıl önce Paris'te bir çift vintage kare burunlu Miu Miu erkek botu bulduğundan beri markanın hayranı. Bu sezon kadın moda dergisi kapaklarında her yerde bulunan mini etek takımı da hemen dikkatini çekti . Venedik Bienali'nde giymek için ikinci el piyasada eteğin iki rengini bulan Greenberg, “Bunun dehası, hayal edilebilecek en sıradan üniformayı alıp onu modadaki en etkili şey haline getirmeleri” diyor. (Ama her birini bir inç kısaltmadan önce değil: perakende versiyonu geçen yıl podyuma çıkandan bir tık daha uzun ve Greenberg orijinal olanı istedi.) Venedik’te mağazanın butiğinde ona uygun gömleği ve kazağı buldu ve bir kadının şehirde dolaşırken karın kaslarını gösterdiği kısa takımdan daha etkili bir moda önerisi varsa onun da, aynı şeyi bir erkeğin yapması olacağını düşündü. “San Marco Meydanı'nı geçtiğimi hatırlıyorum ve eskiden kulüpten “full drag” dışarı çıktığımdan beri bu kadar çok kişinin bana döndüğünü hiç hissetmemiştim” diyor. “Muhtemelen son beş yılda giydiğim en etkili şeylerden biriydi.”

Bu Miu Miu fırtınası aynı zamandaki markanın gerçekten bir erkek giyim koleksiyonu olduğu dönemden arşiv parçaları için de piyasayı hareketlendirdi. New York’taki moda showroom’u Heaven I Stay’in kurucularından Nancy Kote, Miu Miu ekrkek kıyafetleri sudan ucuzdu. Vintage podyum avcıları aynı dönemden Raf Simons, Helmut Lang ve Margiela koleksiyonlarına ilgi gösterirdi. Kote’a göre iyi durumdaki bir çift Miu Miu erkek ayakkabısı 40 dolara bulunabilirdi şimdiyse yüzlerce dolara ediyor. Bir vintage mağazasında sıkça Miu Miu erkek koleksiyonu parçalarını sunan Chad Senzel: "Son zamanlarda sahip olduğum her şey çok çabuk sattı." diyor. Senzel'e göre, Miu Miu erkek giyim çılgınlığı, erkeklerin "90'ların sonundaki sportif-teknik modanın özeti" ve Prada arşivindeki benzer bir artışı takip ediyor.

miumiu

Giuseppe Cacace

Miu Miu’nun erkek koleksiyonlarına bakarak, erkeklerin bugün nasıl giyinmek istedikleriyle, Bayan Prada’nın 2000’lerde yaptıkları arasındaki rezonans gayet açık. Sezondan sezona farklı temalar keşfediyor. Mesela bir yıl iri doğa yürüyüşçüleri diğer bir yıl Avusturya yerlileri. Koleksiyonların rahat formalitesi, ve “ugly-chic” aksesuarlardaki vurgusu o dönem Instagram olsaydı patlama yapardı ve bugün erkeklerin giymek istedikleriyle büyük ölçüde paralellik gösteriyor. Sonbahar defilesindeki Miu Miu erkek giyim tanıtımının en heyecan verici yönlerinden biri, gerçek bir Miu Miu-for-men koleksiyonunun nasıl görüneceğini hayal etmekti. Prada'nın ortak yaratıcı yönetmeni Raf Simons, on yıllar boyunca gençlik kültürünü yorumlayan aynı isimdeki çizgiye dahil olur mu? Elbette, modern kıyafet kurallarının akıllı ve gösterişli yorumlarını arayan erkekler artık 4SDESIGNS gibi markalara veya geçmiş Miu Miu erkek koleksiyonlarından fikirlerin yakın zamanda yeni bir hayat bulduğu Prada'ya gidebilir. (Prada'nın 2022 baharındaki saf plaj çocuğu havası, Miu Miu erkek ilkbahar 2007 koleksiyonunu güçlü bir şekilde yansıtıyordu.)

Londralı sanatçı Joseph Shao bir Miu Miu meraklısı, markanın mevcut haliyle ne kadar popüler olabileceğinin bir sınırı olduğunu düşünüyor. Miu Miu kız çocuksuluğun sınırlarını genişletiyor olabilir, “hala kadın giyimi ve çoğu erkek için fazla feminen” diyor ancak yine de sonbahar koleksiyonunun erkekler arasında gayet popüler olacağı hakkında hemfikir. Marka, elbette, erkekler için bir kapsül koleksiyonu resmi olarak tanıtarak veya daha geniş bir kitleye hitap edecek şekilde boyutunu genişleterek, konu sıcakken harekete geçmeye karar verebilir. (Bir Miu Miu temsilcisi gelecek planlarını onaylamayı reddetti.)

Greenberg, yine de, Miu Miu gerçekten erkek giyimine dönerse neredeyse hayal kırıklığına uğrayacağını söylüyor. "Mağazadaki bazı parçaları deniyordum ve dedim ki, bunlar kelimenin tam anlamıyla sadece güzelce dikilmiş giysiler". "Bence erkek giyimi olarak etiketlemene gerek yok. Herkes için sadece işlevsel olabilir.” Greenberg'in bir görüşü varsa, moda takıntılı kişilerin en çılgın rüyaları değişiyor olabilir: "Tamamen non-binary bir Miu Miu'ya sahip olmak ne kadar havalı olurdu?"

 


Gucci Cosmogonie: Moda Dünyası İçin Yeni, Parlak Bir Takımyıldız

MODA | Gucci Cosmogonie: Moda Dünyası İçin Yeni, Parlak Bir Takımyıldız

Gucci Resort 2023

PODYUM | Gucci Resort 2023

MET GALA 2022: En İyi Giyinenler

STİL | MET GALA 2022: En İyi Giyinenler

GQ Editörlerinden Vintage Alışveriş İpuçları ve Püf Noktaları

STİL | GQ Editörlerinden Vintage Alışveriş İpuçları ve Püf Noktaları

MET GALA Tarihinin En İyi Giyinen Erkekleri

STİL | MET GALA Tarihinin En İyi Giyinen Erkekleri

Dr No'dan Goldfinger'a Bond Serisinin En İyi Giyinen Kötü Adamları

STİL | Dr No'dan Goldfinger'a Bond Serisinin En İyi Giyinen Kötü Adamları

Daha Fazla Göster