Apple iPhone 11 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Teknoloji

Apple iPhone 11 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Apple'ın son harikası iPhone 11 hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

Geçtiğimiz Salı günü Kaliforniya’da gerçekleşen iPhone 11’in tanıtımı, Apple’ın gelecek en büyük projelerinden birinin habercisiydi. iPhone XR serisinin bir devamı olan iPhone 11, 20 Eylül’de satışa sunulacak. Diğer modellerinden farklı olarak bu ürünün arkasında iki tane kamera var ve sadece 699 dolar. Toplantının açılış konuşmacısı Tim Cook bizi aynı zamanda iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max ile tanıştırdı. iPhone 11’in üst modelleri olan Iphone 11 Pro’nun 5.8-inch OLED, iPhone 11 Pro Max’ ın ise 6.5-inch OLED ekranları var. İki ürünün de arka kısmında telefoto, geniş ve ultra-geniş olmak üzere üç tane kamerası bulunuyor. Fiyatlandırması ise sırasıyla 999 dolar ve 1,099 dolar. Geçen sene iPhone XR’ın başlangıç fiyatı olan 749 dolar ile karşılaştırıldığında son derece makul gözüküyor.

En son 2016 yılında iPhone 7 Plus ile birlikte “Portre Modunu” çıkaran Apple, o zamandan beri kamera kapasitesi üzerine rağbet gören bir yenilik yapmamıştı.  Geçen sene iPhone X, XS Max ve XR’ı üretmiş olsa da Google Pixel 3 ve Samsung Galaxy S10+ gibi markların yeni ürünleri karşısında çok tercih edilmemişti. Şimdi bu yeni ürünüyle tekrardan yarış pistine girmeyi hedefliyor.

Konu akıllı telefonlara gelince Apple artık başvurduğumuz tek adres değil. Fiyatlarının yüksekliği ve 2 senede 1 yeni ürünün çıkması nedeniyle, iPhone’un satışları düşüyor veya çıkacak bir sonraki modeli almak için rafta tutuluyor. Teknoloji uzmanları şimdiden 2020 yılında çıkacak olan 5G’li yeni iPhone tasarımını beklemeye başladı bile.

 

 

 

Bizim Bildiklerimiz

699 dolar fiyatıyla iPhone 11, Apple tarihinde şu ana kadar yapılan en ucuz açılış fiyatlandırması. 6.1 inç Retina ekranı olan bu yeni ürünün artık mor, yeşil, kırmızı, siyah ve sarı renk seçenekleri bile var. En iddialı özelliklerinden biri olan çift kamerası sayesinde kaliteden ödün vermeden geniş ve ultra-geniş kameralarıyla fotoğraf ve boyutu 4K’ya kadar çıkabilen videolar çekebilirsiniz. Buna ek olarak çıkardığı “Gece Modu” sayesinde artık ışığın yeterli olmadığı mekanları değerlendirebilirsiniz. Ön kamerasına ise yavaş çekim özelliği geldi: artık Selfie çekmek çok daha eğlenceli! Hız ve performans anlamında ise içindeki A13 Bionic çipi sayesinde bateri süresi artık çok daha uzun dayanıyor.

 

iPhone 11

 

iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Hakkında Bizim Bildiklerimiz

Sahip olduğu gelişmiş kamera teknolojisi sayesinde bir bakış açısından 3 kamerayla de fotoğraf çekilebiliyor. Buna ek olarak iPhone 11’deki gibi gece özelliğine ve etkileyici video çekme özelliklerine sahip. Şu ana kadarki en yüksek piksel yoğunluğuna sahip OLED ekranları ise Süper Retina XDR ekranını yarış dışı bırakıyor. Hız, performans ve bateri ömrü anlamında A13 Bionic çipi sayesinde iPhone’un eski modellerine kıyasla daha verimli. Renk olarak uzay grisi, gümüş, altın ve gece yeşili seçenekleri arasından seçmek mümkün.

 

Sunumda Başka Neler Konuşuldu?

iPhone 11’in yanında, Apple Arcade çıkan yenilikler arasında.  Abonelik sistemi üzerine kurulmuş olan bu video oyun servisi, geniş bir içeriğe sahip ve 19 Eylül’de Apple Store üzerinden satışa hazır. Apple TV+ ise bir diğer heyecan konusu. Jason Momoa, Oprah, Jennifer Anniston ve Steve Carell gibi birçok ismi barındıran Apple TV+ 1 Kasım’da, aylık sadece 4.99 dolara hizmete sunulacak. 7. Nesil Ipad’ler ise 10.2 inçlik Retina ekranı olan bu yeni Ipad, artık hız bakımından PC laptoplarla eş değer. Sadece 329 dolara olan bu Ipad’ler geri dönüşüm malzemelerinde yapılmış durumda. Apple Watch 5 Serisi ise 399 dolardan başlayan fiyatlarla asla kararmayan bir ekrana ve gelişmiş özelliklere sahip.

 

İZLE
Bir Jenerasyon Portresi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası