iPhone 15 - Elveda Lightning Kablosu, Merhaba Rolex Detayı
Teknoloji

iPhone 15 - Elveda Lightning Kablosu, Merhaba Rolex Detayı

İşte Bugün Cupertino'da Piyasaya Sürülen Iphone 15 Ve Iphone 15 Pro Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir dönemin sonu. Lightening kablosuyla 11 yıl süren "ride or die" döneminin ardından Apple'ın iPhone 15 ve 15 Pro telefonları USB-C için şarj kablosundan vazgeçiyor. Evet, akıllı telefonunuza güç verme şekliniz AB tarafından zorunlu kılınan bir yasa nedeniyle çok az şekilde değişmek üzere ve bu sizi bir sonraki model yükseltmeniz için anında ön sipariş vermeye ikna etmiyorsa... Aslında yeterince adil.

Neyse ki Apple'ın dört yeni iPhone 15 modelinde, çoğu evlilikten daha uzun süren bir teknoloji standardından ayrılmalarından çok daha fazlası var. Bu telefonlar bazı yeni lüks tasarım hileleri ve harika bir periskop kamera lensi içeriyor, geçen yılın Dynamic Island teknolojisinin keyfini paylaşıyor, karışıma yeni bir Action Button ekliyor ve çok daha fazlasını yapıyor. Büyük açılışlarına tanıklık etmek, telefonları yakından incelemek ve size işin iç yüzünü anlatmak için Cupertino'daki Apple Park'taydık. Şimdi lansmanla ilgili bazı değerlendirmelerle başlayalım. 

• 'Normal' iPhone 15'i almak için iyi bir yıl

Son zamanlarda Apple, temel iPhone modelleri ile Pro muadilleri arasında fark yaratmaya oldukça hevesli. Çünkü temelde aynı cihazı çok daha ucuza alabilecekken neden biraz daha güzel bir telefon için daha fazla para ödeyesiniz ki? Bu yaklaşım, 2022'nin iyi ama dikkat çekici olmayan iPhone 14 modelleriyle zirveye ulaştı. Özellikle de iPhone 14 Pro'lar ve onların havalı Dynamic Island bildirim teknolojisi ile kıyaslandığında.

iphone15

Bu kez hem 6,1 inç iPhone 15 hem de 6,7 inç iPhone 15 Plus'ta Dynamic Island, çekimlerde önemli ölçüde daha fazla ayrıntı ve ışık sağlayan yeniden tasarlanmış 48 megapiksel kamera sistemi, daha hızlı, daha verimli A16 Bionic çip ve Ryan Gosling'in büyük himbo Barbie enerjisine uygun pembe renk seçeneği bulunuyor. Ya da başka bir deyişle, bu yıl yükseltme yapıyorsanız gerçekten bir fark göreceksiniz.

 

• Titanyum iPhone 15 Pro her zamankinden daha fazla Rolex'e benziyor

Apple bugünlerde bir teknoloji şirketinden çok lüks bir holdinge dönüşmüş durumda, dolayısıyla hem 6,1 inç iPhone 15 Pro hem de 6,17 inç 15 Pro Max'in 2023'ün en popüler saat trendine uygun olması gayet doğal. Yani, eski paslanmaz çelik eş değerinden daha güçlü ve daha hafif olan fırçalanmış Grade 5 titanyum çerçeveye sahipler. Bir önceki modelden önemli ölçüde daha hafif bir telefonun bariz faydalarının yanı sıra, bu yılın yeni titanyum Rolex Yacht-Master'ına (veya gri kadranlı IWC Ingenieur) sahip olanlar artık en değerli eşyalarını en üst düzey gizli servet flex'i için bir araya getirebilirler. Bir milenyumun en iyi kısmı için AD'nizin bekleme listesinde otururken düşünmeniz gereken bir şey var.

 

• Evet, Lightning konektörü gitti. Büyütmeyelim. 

Size şarj kablosu standartları hakkında koca bir nutuk atacağımız bir dünya var, ama dürüst olmak gerekirse, hayat çok kısa. TL;DR, diğer tüm akıllı telefonların yanı sıra her iPad ve Mac'in veri aktarımı ve şarj için kullandığı bağlantı noktası artık tüm iPhone 15 modellerine geldi. Ayrıca USB-C uyumlu yeni bir AirPods Pro kılıfı da var.

iphone15

Bu, aynı kabloyu birden fazla cihazı şarj etmek adına kullanabileceğiniz için çevre açısından iyi, teknik düzeyde daha iyi ve muhtemelen bir süre önce gerçekleşmesi gereken değişikliklerden biri. Yeni iPhone'unuzu kutusundan çıkardıktan 30 saniye sonra bunu düşünmeyi bırakacaksınız.

 

• Profesyoneller oldukça ileri seviye bir periskop lensine sahip oluyor

Apple'ın en pahalı telefonlarında fazladan harcama yapmanız için size iyi bir teşvik vermeyi nasıl sevdiğini söylediğimizi biliyorsunuz. İşte bu yüzden iPhone 15 Pro Max, 5 kata kadar yakınlaştırma yapabilen 12 megapiksel periskop kamera lensine sahip oluyor. Bu hem aile fotoğraflarını daha iyi çerçevelemek için tek başına bir adım ileri atmayı reddeden babalar hem de tribünlerden bir penaltıyı çekmeye çalışan her futbol taraftarı için iyi bir haber. Doğal olarak buradaki kilit nokta, iPhone 15 Pro Max'in yakın çekimlerinin, nesnelerine bu kadar yoğun bir şekilde bakarken bir sürü ayrıntıyı yakalaması. Apple, yapay zeka destekli bilişimsel fotoğrafçılık teknolojisi sayesinde bunun böyle olacağına söz veriyor ve biz de bunu denemek için sabırsızlanıyoruz.

 

• Bu Action düğmesi oldukça kullanışlı olabilir

Godzilla büyüklüğündeki akıllı saatiniz Apple Watch Ultra'ya zaten sahipseniz, işlevi bir antrenman başlatma, kronometre veya bir yol noktası belirleme gibi farklı görevlere göre uyarlanabilen Eylem düğmesine aşina olacaksınız. Aynı işlevsellik her iki iPhone 15 Pro modeline de geliyor ve Zoom'a geçerken tek bir düğmeye basarak tüm aramaları sessize alma, kamerayı ve bildirimleri 'Odak' modunda başlatma fikrini çok beğeniyoruz. Hatta Eylem düğmesini favori uygulamalarınıza göre özelleştirme olanağı da var. Bu küçük bir değişiklik, ancak muhtemelen çok kullanılacak.

iphone15

Başka bir yerde Profesyoneller, karmaşık görevleri işlerken inanılmaz derecede hızlı olan, USB-C aracılığıyla daha yüksek veri aktarım hızlarına ve hatta PS5 benzeri ışın izleme grafiklerine izin veren ilk 3 nanometre A17 Pro çipine de sahip. iPhone'da oyun oynuyorsanız ya da Resident Evil 4 Remake ve Resident Evil Village gibi konsol oyunlarının mobile sıçramasını planlıyorsanız hoş bir dokunuş.

 

• iPhone 15 ve iPhone 15 Pro fiyatlandırması ve bulunabilirliği

İşte bunlar iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modelleri. Bu modeller 22 Eylül'den itibaren ön siparişe açılacak, 29 Eylül'de de piyasaya sürülecek ve aşağıdaki fiyatlarla satışa sunulacak... 

iPhone 15: apple.com'da 49.999 TL

iPhone 15 Plus: apple.com'da 56.999 TL

iPhone 15 Pro: apple.com'da 64.999 TL

iPhone 15 Pro Max: apple.com'da 76.999 TL

İZLE
Bir Jenerasyon Portresi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası