Apple zirvesinden ne çıkacak?
Teknoloji

Apple zirvesinden ne çıkacak?

Bugün düzenlecek WWDC 2012'de açıklanacak yeni ürünler neler, iOS güncellemesi geliyor mu, yeni bir Mac serisi kapıyı mı çalıyor?

Pazartesi günü yapılacak etkinlikte 'Essentials', 'App Services', 'Developer Tools', 'Safari and Web', 'Core OS and Graphics' ve 'Media and Games' olmak üzere altı kategoride, 100'ün üzerinde bölüm olacak. Konferansın şüphesiz en dikkat çekici konulardan bir tanesi yazılım ve donanım güncellemeleri olacak.

iOS 6

iOS 6 muhtemelen, aynı iOS 5’te de olduğu gibi, bazı yeni özelliklerle beraber gelecek. Son günlerde sıkça konuşulan ve teknoloji bloglarını meşgul eden Maps uygulaması için artık Google’la olan veri akışını kesilerek çok daha hızlı, daha kesin sonuçlar veren, temiz yeni bir harita uygulaması getirilecek. İsmi orijinaline sadık kalınarak korunacak Maps’in 3D özelliği ile kullanıcısına çok daha detaylı bilgi sağlayacak bir uygulama haline gelmesi bekleniyor.

iOS X Mountain Lion

Geçtiğimiz şubat ayından beri beta versiyonu denenen OS X Mountain Lion’ın son versiyonunun bu seneki WWDC’de duyurulması kuvvetle muhtemel. Fakat son kullanıcıya ulaşacağı tarihi kestirmek zor. Apple’ın pazartesi günü mobll işletim sistemlerinde çalışacağı bir Facebook entegrasyonunun da haberini vermesi bekleniyor.

MacBook Pro 

Uzun zamandır yeni bir versiyonunu göremediğimiz MacBook Pro’nun 15 inç retina ekran ve çok daha ince bir tasarımla ve iki farklı konfigürasyonla görücüye çıkacağı neredeyse kesin.

MacBook Air

Apple aynı zamanda MacBook Air’ın 11 ve 13 inçlik her iki versiyonu için de retina ekran tasarlamış olması büyük olasılık. Konferansta duyurulacak başlıca konulardan.

iMac

En son geçtiğimiz sene güncellenerek daha hızlı işlemci, hayli gelişmiş bir grafik sistem, Thunderbolt ve FaceTime kamera özellikleriyle kullanıcıya sunulan iMac’in geleceği biraz belirsiz.

Mac Pro

Uzun zamandır hiçbir güncelleme yapılmadan hayatta tutulan Mac Pro ile ilgili muhtemelen bu seneki konferansta da bir haber olmayacak.

Mac Mini

Mac Mini ise Intel tasarımı Ivy Bridge işlemcisi ile yenilenen Apple ürünlerinden olacak gibi görünüyor.

Apple Tv

Birçok yerde iTv olarak da rastlayabileceğiniz Apple'ın son ürünü düz ekran televizyon için her ne kadar LCD panel ekranlarını Sharp'ın üreteceği ve aynı iPhone'da olduğu gibi uygulama (app) bazlı kanal paketleri sunulacağı dedikoduları konuşuluyor olsa da Apple'ın WWDC 2012'de sadece kullanıcı arayüzünün ilk sinyallerini vermesi büyük ihtimal. iTv'nin bir prototipinin sunulması ise imkansız. 

Bunların hepsinin yanında bu seneki WWDC’de Apple’ın büyük ihtimalle Mac aksesuarları konusunda yenilikleri duyurması bekleniyor. iPhone 5 için ise tüm kaynaklar daha çok erken olduğunun sinyalini veriyorlar.

İLGİLİ İÇERİKLER teknoloji apple wwcd 2012
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası