Apple zirvesinden sıcak haberler

iOS 6, yeni MacBook Pro, Apple Maps ve tabii ki Facebook entegrasyonu açıklanan yeniliklerden sadece birkaçı.

12 Haziran 2012

Apple zirvesinden sıcak haberler

 

San Francisco’da düzenlenen World Wide Developers Conference 2012'nin en önemli haberi tahmin edildiği gibi iOS 6 oldu. Apple’ın mobil işletim sistemi iOS 6 sonbaharda kullanıcılara sunulacak. Yeni MacBook Pro tahmin edildiği gibi retina ekranla bambaşka bir yüz ediniyor. Apple Maps bizi üç boyutlu bir gezintiye çıkaracak. ABD'deki kullanıcılar Passbook sayesinde uçak ve Amtrak biletlerini güvenli bir yerde saklayabilecek, email yığını içinde boğulmayacak.

Yeni mobil işletim sistemi: iOS 6

Uzun zamandır beklenen iOS 6 iPhone 3GS, 4 ve 4S modelleriyle, dördüncü jenerasyon iPod Touch, iPad 2 ve yeni iPad’de kullanılabilecek. Fakat bu cihazlardan hepsi de iOS 6’nın sunduğu tüm özelliklerden yararlanamayacak. Örneğin WWDC’de en çok yankı uyandıran yeniliklerden Flyover ve turn-by-turn sadece iPhone 4S, iPad 2 ve yeni iPad’de kullanılabilecek. Apple’ın akıllı kişisel asistanı Siri artık uygulamaları çalıştırabilecek, yeni iPad’de ve bir çok otomobilde hands free özelliğiyle kullanılabilecek. Ayrıca Amerika dışında 15 farklı ülkede sizi asiste etmeye devam edecek.

iPhone’da yer alan “Phone” uygulamasına iOS 6 ile iki yeni özellik eklendi. Artık gelen aramaları anında cevaplamak zorunda kalmayacaksınız. Açmak istemediğiniz bir aramayı kendinize daha sonra hatırlatabileceksiniz. Ayrıca “Do Not Disturb” modu sayesinde mesaj aldığınızda ekran sesli ya da görsel uyarıda bulunmayacak. Sadece seçtiğiniz kişilerin aramalarını görme lüksüne sahipsiniz.

Güncellenen iCloud sayesinde fotoğraflarınızı belli bir grup kullanıcıyla eş zamanlı paylaşabileceksiniz. Mail ayarlarında VIP listesine eklediğiniz kişilerden gelen maillar ayrı bir uyarı ile gösterilecek.

iOS 6’nın kullanıcıya sunduğu en büyük yeniliklerden biri Passbook oldu. Uygulama sayesinde ABD’deki kullanıcılar uçak ve tren biletlerine daha kolay erişebilecek.

Facebook entegrasyonu

Artık olağan bir uygulama gibi kullanılabilecek olan özellik sayesinde Facebook’ta katıldığınız etkinlikler, arkadaşlarınızın doğumgünleri doğrudan iPhone takviminize eklenecek. Maps’te belirlediğiniz bir bölgeyi Facebook profilinizde payaşabileceksiniz. Arkadaşlarınız telefon numaralarını ya da email adreslerini güncellediklerinde siz hepsini kendi rehberinizde görebileceksiniz.

Google Maps yerine Apple Maps

iOS 6 ile gelecek en büyük yeniliklerden bir tanesi kuşkusuz Maps. Yeni harita uygulamasını üç başlıkta özetlemek mümkün. Turn-by-turn sayesinde trafiğin gerçek zamanlı durumunu öğrenebilirken, Siri entagrasyonuyla gitmek istediğiniz yere ne kadar sürede ulaşabileceğinizi bileceksiniz. 3D Flyover özelliği gittiğiniz yeri inanılmaz detaylarla 3 boyutlu görüntüleyecek.

Yenilenen MacBook serisi

Intel Ivy bridge 3.2 GHz işlemci, USB 3 ve yüksek görüntü kalitesiyle (720 p) FaceTime kamera… Bu özellikler yeni MacBook serisini özetliyor aslında. MacBook Air’a eklenen USB 3 ile USB 2 ‘den 10 kat daha hızlı işlem yapılabilecek. MacBook Pro ise yine Intel’in 2.7GHz Ivy bridge işlemcisiyle 3.7 GHz’ye kadar hızlanıyor. Her iki MacBook’ta da bulunan çift taraflı portlar ile USB 2 ya da 3’ü tercih edebileceksiniz. 17 inçlik MacBook Pro ise artık üretilmeyecek.

Yeni jenerasyon MacBook Pro ise neredeyse MacBook Air kadar ince ve oldukça hafif. 15.4 inçlik retina ekran ile donatılan yeni jenerasyon MacBook Pro dünyada şimdiye kadar üretilen en yüksek çözünürlüğe sahip ekranla beraber satışa sunulacak.


PlayStation 5 ile İlk Randevu

TEKNOLOJİ | PlayStation 5 ile İlk Randevu

Dijital İsviçre Çakısı

TEKNOLOJİ | Dijital İsviçre Çakısı

Akıllı Saat Dünyasının Yeni Üyesi

TEKNOLOJİ | Akıllı Saat Dünyasının Yeni Üyesi

Apple Yeni iPhone SE 2020 ile Karşımızda!

TEKNOLOJİ | Apple Yeni iPhone SE 2020 ile Karşımızda!

Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak Akıllı ve Pratik Tasarımlar

TEKNOLOJİ | Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak Akıllı ve Pratik Tasarımlar

#GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

TEKNOLOJİ | #GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

Daha Fazla Göster