Apple'dan Pandora'ya rakip
Teknoloji

Apple'dan Pandora'ya rakip

Dünyanın en büyük teknoloji firması kişiye özel radyo uygulamalarına bir yenisini eklemeye hazırlanıyor.

Apple teknoloji dünyasında gündem olmaktan bir türlü kurtulamıyor. Gün geçmiyor ki firmayla ilgili yeni haberle karşılaşmayalım. Geçtiğimiz günlerde Samsung'a karşı karşıya geldiği davadan alnının akıyla çıkan firma önümüzdeki günlerde iPhone 5'i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bütün bunlar olup biterken Apple'la ilgili haberlerin yenileri de gelmeye devam ediyor. Son dönemde herkesin 7/24 kullanmaya başladığı kişisel radyo uygulamalarına bir yenisini eklemeye hazırlanan Apple piyasada şu an lider konumda olan Pandora'ya da ciddi bir rakip olacak.

Pandora gibi uygulamaların işleyişi oldukça basit. Kullanıcı belli bir parçayı dinlerken ona benzer önerilerde bulunarak onun zevkine uygun bir kişisel sanal radyo oluşturuyor. Uygulama hem mobil araçlardan hem de internet tarayıcıları üzerinden kullanılabiliyor. Klasik radyo istasyonlarında da olduğu gibi kullanıcı radyo istasyonunu bedava dinleyebiliyor. 

Apple'ın bu yeni projesi eğer hayata geçerse iPhone, iPad ve Mac bilgisayarlarla muhtemelen Windows işletim sistemi kullanan PC'lerde kullanılabilecek. 

Türkiye'de olmasa da özellikle Amerika ve Avrupa coğrafyasında kişiye özel sanal radyolar yaygın olarak kullanılıyor. Pandora'nın benzeri hizmet sunan Spotify, iHeartRadio ve Deezer gibi radyoların oluşturduğu belli bir piyasa var. Reklam gelirleri ile aylık ve yıllık üyelik ücretlerinden kazanç sağlayan bu tip uygulamalar söz konusu olduğunda Pandora'nın karşısına çıkabilecek en ciddi rakip Apple. Zira teknoloji devi MP3 playerları akıllı telefonları, tablet ve bilgisayarlarıyla satışrekorları kırıyor ve kendisine ait iAd adından bir platformun da sahibi. Bu platform sayesinde iPhone ve iPad üzerinde reklam yayını yapılıyor.

Projeyi ciddiye alan Apple, plak şirketleriyle lisans görüşmelerine başladı. Fakat her şey yolunda gitse bile böyle bir hizmetin hayata geçmesi için daha uzunca bir süre var. Zira Apple daha önce de benzeri girişimlerde bulunmuş ve hayal kırıklığına uğramıştı. 

Kullanıcı sayısı söz konusu olduğunda bu yarışta kim galip gelir derseniz; cevabı bulmak zor. Pandora bu konuda açık ara önde. 54.9 milyon aktif kullanıcısıyla şu anda piyasadaki liderliğini koruyor. Onun hemen arkasından ise 16 milyon aktif kullanıcı ile Spotify geliyor. Fakat aradaki farkın ne kadar büyük olduğu gayet açık. Apple'ın ise Haziran 2012 sonu itibariyle 400 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası