Chromebook ne kadar iyi?

Google ve Samsung işbirliğinin yeni ürünleri Chrome OS işletim sistemli Chromebook ve Chromebox büyük beklentilerle piyasaya çıktı. Acaba Chromebook, dişli rakipleriyle başa çıkabilecek kadar iyi mi?

30 Mayıs 2012

Chromebook ne kadar iyi?

 

Mobil teknoloji artık tabletler ve akıllı telefonlar ekseninde gelişiyor. Ama dizüstü rekabet de henüz sona ermiş değil. Google ve Samsung, ucuz ve hızlı donanımla, uygulama odaklı çalışmaya yönelik tasarlanmış Chrome OS işletim sistemine sahip Chromebook ile taşınabilir bilgisayar pazarında şansını deniyor.

Geçtiğimiz yıl ilk serisiyle bir test sürüşü yapan Chromebook şimdi eskisine güre 3 kat daha hızlı. Intel Celeron işlemci, 4 GB RAM ve 16 GB kapasiteli SSD hard disk donanıma sahip Chromebook sadece 7 saniyede açılıyor ve açık durumdayken sisteme anında dönüş yapabiliyor. Chromebook 12.1 inçlik standart ekrana sahip ve üzerinde iki USB girişi bulunuyor. Masaüstü versiyonu Chromebox ise altı USB girişine sahip. Basit, kullanışlı ve sürekli online olmak üzere tasarlanmış Chromebook 3G + WiFi (550 dolar) ve sadece WiFi (450 dolar) seçenekleriyle satışa sunuluyor; masaüstü Chromebox'ın satış fiyatıysa 330 dolar.

Acaba bu fiyatlara bir Chromebook almaya değer mi? Bu gerçekten de kritik bir karar. Çünkü Google 2009 yılından beri Chrome OS üzerine çalışırken rakipleri de boş durmadı. Microsoft piyasaya çıkarmak üzere olduğu Windows 8'in tablet ve taşınabilir bilgisayarlar için bir versiyonunu hazırladı bile. Windows 8 tüm standart dizüstü bilgisayarlar ve -bir dönemin teknoloji yıldızları- netbooklarda yüksek performans vaat ediyor. Yani uygun fiyatlı bir dizüstü donanım seçip üzerine Windows 8 kurmak bir Chromebook satın almaktan daha ucuz bir alternatif. Chromebook Apple'ın gözdesi Macbook Air'e kıyasla daha iyi bir fiyat/performans endeksine sahip ama tasarım olarak rakibinin gerisinde.

Zaten Chromebook'un rakibi aslında dizüstü bilgisayarlar değil, tabletler. Google'ın neden hala dizüstü bilgisayarlarla uğraşıp, Chrome OS sistemli bir tablet çıkarmadığına akıl erdirmek mümkün değil. Samsung gibi aktif bir mobil teknoloji üreticisiyle çalışıp, iPad ve Android tabletlerin kıyasıya kapıştığı bir pazarda ölmeye yüz tutmuş notebookları ve çoktan ölmüş masaüstü bilgisayarları hedeflemek ne derece doğru? Chromebook ve Chromebox yeni nesil bilgisayarlar olsalar da eski neslin teknolojik alışkanlıklarına hitap ediyorlar. Bu yüzden yeni pazarda başarı şansları çok yüksek gibi görünmüyor.


En İyi 6 Seyahat Kulaklığı

TEKNOLOJİ | En İyi 6 Seyahat Kulaklığı

Müzik Zevkinizi Doruğa Çıkaracak 7 Kulaklık

TEKNOLOJİ | Müzik Zevkinizi Doruğa Çıkaracak 7 Kulaklık

Google’ın Yeni Akıllı Saati: Pixel Watch

TEKNOLOJİ | Google’ın Yeni Akıllı Saati: Pixel Watch

Sony PlayStation 5’in Çıkış Tarihi Belli Oldu!

TEKNOLOJİ | Sony PlayStation 5’in Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Marshall’ın Yeni Kablosuz Kulaklığı: Major III Voice

TEKNOLOJİ | Marshall’ın Yeni Kablosuz Kulaklığı: Major III Voice

Apple iPhone 11 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

TEKNOLOJİ | Apple iPhone 11 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Daha Fazla Göster