Dedektif uygulamalara son

Telefon rehberiniz, nerede ve kiminle olduğunuz takip ediliyor. Özel bilgilerinizi rahat bırakmayan uygulamalara karşı savaşacak yeni bir kahraman var.

24 Mayıs 2012

Dedektif uygulamalara son

Akıllı telefonunuzu elinize aldığınız ilk günden beri hayatınızı kolaylaştırsın diye birçok uygulama yüklediniz. Başta her şey çok güzeldi. Size en yakın taksi durağı nerede, arkadaşlarınız hangi restoranda yemek yiyor takip ebiliyorsunuz. Ama işin arkasında bambaşka bir tehlikeyle karşı karşıyasınız ve büyük ihtimalle de bunun farkında değilsiniz. Akıllı telefonuza yüklediğiniz Instagram gibi birçok uygulama bulunduğunuz yeri, arkadaş listenizi ve hatta telefon rehberinizi sessiz sedasız takip ediyor. Fakat teknoloji buna da dur demenin yolunu buldu.

Clueful adlı bir uygulama sizin yerinize dedektiflik yapıyor. Yani cep telefonunuzda kullandığınız uygulamalar tarayıcınızda daha önce ziyaret ettiğiniz sayfalara mı bakıyor, kontaklarınız kim onları mı merak ediyor yoksa yerinizi mi tespit etmeye çalışıyor hepsini teker teker listeliyor. Bundan sonrası size ait. İsterseniz uygulamayı tamamen kaldırabilir ya da kullanmaya devam edebilirsiniz. Kısacası 4 dolara hem bir özel dedektif hem de güvenlik görevlisi tutmuş oluyorsunuz; size ait olan sizde kalıyor. 


2019 Yılının En İyi Kablosuz Kulaklıkları

TEKNOLOJİ | 2019 Yılının En İyi Kablosuz Kulaklıkları

Nike’ın Yeni Uygulaması Ayak Numaranızı Ölçüyor

TEKNOLOJİ | Nike’ın Yeni Uygulaması Ayak Numaranızı Ölçüyor

Sony PlayStation 5’den İlk Detaylar

TEKNOLOJİ | Sony PlayStation 5’den İlk Detaylar

Google, Stadia ile Oyun Dünyasını Ele Geçirebilecek mi?

TEKNOLOJİ | Google, Stadia ile Oyun Dünyasını Ele Geçirebilecek mi?

Apple'dan Yeni Nesil Yenilikler

TEKNOLOJİ | Apple'dan Yeni Nesil Yenilikler

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Aplikasyon

TEKNOLOJİ | Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Aplikasyon

Daha Fazla Göster