Dedektif uygulamalara son

Telefon rehberiniz, nerede ve kiminle olduğunuz takip ediliyor. Özel bilgilerinizi rahat bırakmayan uygulamalara karşı savaşacak yeni bir kahraman var.

24 Mayıs 2012

Dedektif uygulamalara son

Akıllı telefonunuzu elinize aldığınız ilk günden beri hayatınızı kolaylaştırsın diye birçok uygulama yüklediniz. Başta her şey çok güzeldi. Size en yakın taksi durağı nerede, arkadaşlarınız hangi restoranda yemek yiyor takip ebiliyorsunuz. Ama işin arkasında bambaşka bir tehlikeyle karşı karşıyasınız ve büyük ihtimalle de bunun farkında değilsiniz. Akıllı telefonuza yüklediğiniz Instagram gibi birçok uygulama bulunduğunuz yeri, arkadaş listenizi ve hatta telefon rehberinizi sessiz sedasız takip ediyor. Fakat teknoloji buna da dur demenin yolunu buldu.

Clueful adlı bir uygulama sizin yerinize dedektiflik yapıyor. Yani cep telefonunuzda kullandığınız uygulamalar tarayıcınızda daha önce ziyaret ettiğiniz sayfalara mı bakıyor, kontaklarınız kim onları mı merak ediyor yoksa yerinizi mi tespit etmeye çalışıyor hepsini teker teker listeliyor. Bundan sonrası size ait. İsterseniz uygulamayı tamamen kaldırabilir ya da kullanmaya devam edebilirsiniz. Kısacası 4 dolara hem bir özel dedektif hem de güvenlik görevlisi tutmuş oluyorsunuz; size ait olan sizde kalıyor. 


2018'in En Çok Konuşulan Bilim Olayları

TEKNOLOJİ | 2018'in En Çok Konuşulan Bilim Olayları

Yeni Yılda HP Sprocket Plus ile Anınızı Ölümsüzleştirin

TEKNOLOJİ | Yeni Yılda HP Sprocket Plus ile Anınızı Ölümsüzleştirin

Samsung’un İlk 5G Destekli Telefonu 2019’da Aramızda

TEKNOLOJİ | Samsung’un İlk 5G Destekli Telefonu 2019’da Aramızda

Klasik Sony PlayStation Tekrar Piyasaya Çıkıyor!

TEKNOLOJİ | Klasik Sony PlayStation Tekrar Piyasaya Çıkıyor!

Apple Watch’u iPod’a Dönüştüren Aksesuar

TEKNOLOJİ | Apple Watch’u iPod’a Dönüştüren Aksesuar

Kararsız Kalanlar için Karşılaştırdık: iPhone XS vs. iPhone XR

TEKNOLOJİ | Kararsız Kalanlar için Karşılaştırdık: iPhone XS vs. iPhone XR

Daha Fazla Göster