Eski iPad'ler nereye gider?
Teknoloji

Eski iPad'ler nereye gider?

Beklenen iPad 3 lansmanı bu çarşamba. Peki pabucu dama atılacak eski tabletleri neler bekliyor?

Teknoloji piyasasında dengeler yine değişmek üzere. Yeni bir Apple ürünü yakında piyasaya çıkıyor ve yaratacağı etki muhtemelen yine bütün teknoloji dünyasını tepetaklak edecek. Full HD standartıyla uyumlu 2048x1536 çözünürlüğe sahip Retina ekrana ve 4 çekirdekli Apple A6 işlemciye sahip olacağı öngörülen iPad 3 beklentileri yükseltmeye başladı. Henüz satışa sunulacağı tarih netleşmese de 7 Mart'ta lansmanı yapılacak iPad 3 özellikle Amerika'da büyük bir tablet trafiğine neden oluyor. Şimdiden onbinlerce kişi bir iPad 3 alma niyetiyle eski tabletlerini satmaya başladı.

eBay'de tablet satışının yüzde 97'si iPad

En yoğun ikinci el alışveriş sitesi eBay, sadece şubat ayında 125 binden fazla tablet satış ilanı açıldığını ve bunların yüzde 97.6'sının eski iPad'ler olduğunu açıkladı. eBay'de ikinci el iPad 2 fiyatları piyasa fiyatının yarısına kadar gerilemiş durumda. En popüler ürün iPad 1 Wi-Fi + 3G 225 dolardan, onu izleyen iPad 1 Wi-Fi 200 dolardan satılıyor. En güncel ürün iPad 2 16GB Wi-Fi ise 275 dolar civarına bulunabiliyor. Bestbuy elindeki stokları eritmek için geçen hafta iPad 2 16 GB modellerinde 50 dolarlık bir indirime gitti. Bunun satışlara etkisi olup olmadığıysa bir muamma.

Türkiye'deyse henüz çok büyük bir hareketlilik yok. Sıfır iPad 2 64GB Wi-Fi piyasada yaklaşık 1750 TL'ye satılıyor aynı modelin ikinci eli ise 800 TL civarında bulunabiliyor. Apple Türkiye distribütörü Bilkom'dan aldığımız bilgiye göre iPad 3 için resmi bir değişim ya da indirim kampanyası olmayacak. Bu da eski iPad'lerin ikinci el sitelerine gideceğini gösteriyor. iPad 3 takıntısı olmayanlar için bu iyi haber. iPad 3 alacaklara ise yeni masraflar görünüyor.

Yakında indirimli satış yok

iPad 3 için yakınlarda indirimli satış bekleyenler ise hüsrana uğrayabilir. iPad 2 ancak ilk satış tarihinden 6 ay sonra 50 dolarlık bir indirimle satılmaya başlandı. Bu arada iPad 3 için deste deste dolarlarınız hazırsa çok gecikmeden yenilerini biriktirmeye başlayın, çünkü altı aydan daha kısa bir zaman sonra iPhone 5 imzalı bir cevapsız çağrı alacaksınız. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası