Facebook App Center notları
Teknoloji

Facebook App Center notları

Artık Türkiye'de de hizmet vermeye başlayan Facebook App Center hakkında bilmeniz gerekenler burada.

 

Tam 600 farklı uygulamanın yer aldığı ve web üzerinde Facebook.com/appcenter adresinden ulaşılan servis hakkında ilk bilmeniz gereken, onun Google Play ya da Apple iTunes gibi uygulama satın alınan bir “mağaza” gibi çalışmıyor olması. Servis temel olarak sizin ve arkadaşlarınızın Facebook üzerindeki hareketinizi takip ederek uygun uygulamaları tavsiye ediyor. Gelecek haftalarda kullanabileceğimiz servise Facebook anasayfasının sol tarafında yer alan menüden ulaşabiliyorsunuz.

Kategoriler neler?

Sayfada size uygun uygulamayı seçebilmeniz için toplam 10 farklı kategori bulunuyor. Bunların arasında Entertainment, Music, Lifestyle ve Games gibi eğlence amaçlı kategorilerle Utilities, Facebook ya da News gibi birçok farklı kategoriyi bulmak mümkün.

Kategori seçtikten sonra karşınıza açılan sayfada size tavsiye edilen ve arkadaşlarınızın en çok kullandığı uygulamaları görüyorsunuz. Facebook başlığı altında Apple ve Android destekli cihazlarda kullabilmeniz için Facebook Messenger for Android gibi Facebook mobil uygulamaları bulunuyor. Utilities’de ise Path, eBuddy ve iPhone senkronizasyonu için tasarlanan SmartSync gibi uygulamalar var.

Uygulama anasayfalarında neler var?

Seçtiğiniz uygulamaya tıkladığınızda uygulamanın detaylarının yer aldığı sayfa açılıyor. Buradan beğendiğiniz uygulamayı isterseniz iPhone, iPad ve Android gibi mobil cihazlara yükleyebiliyorsunuz. Seçtiğiniz uygulamanın hangi platformda çalıştığına dikkat etmeniz gerek. Örneğin Pinterest iPhone ve iPad ile web'de çalışırken Android’de kullanılamıyor.

Seçtiğiniz uygulamanın sizinle ilgili başkalarıyla neler paylaştığını yani gizlilik ayarlarınızı uygulamanın kendi sayfasında sağ alt tarafta bulunan seçeneklerden birini seçerek düzenleyebilirsiniz.

Send to Mobile ne işe yarıyor?

Bu seçenek sayesinde istediğiniz uygulamayı akıllı telefonunuza ve tabletinize – tabii eğer o uygulama mobil kullanıma uygunsa - yükleyebiliyorsunuz. “Send to Mobile” linkini tıkladığınızda cep telefonunuza bir bildirim mesajı geliyor. Bu bildirim mesajını tıkladığınızda telefonunuz/tabletiniz Google Play ya da iTunes Store’a yönlendiriliyor ve buradan uygulamayı yükleyebiliyorsunuz.

“Requests” ne?

App Center anasayfasında sol tarafta tüm kategorilerin sıralandığı bölümün altında yeralan Requests size arkadaşlarınızdan gelen oyun davetlerinin toplandığı bir bölüm. Dilerseniz size gelen teklifi kabul edebilir ve uygulama sayfasına giderek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz ya da teklifi reddedebilir ve ilgili uygulamayı tamamen bloklayabilirsiniz.

App Center farklı uygulamaları kolay bulunur halde kategorize etmesi bakımından oldukça iyi bir girişim. Yüzlerce uygulama arasında boğuşmak zorunda kalmıyorsunuz. Fakat servisin mobil versiyonunda kullanılan terminolojide ufak değişiklikler var ve bu kafa karıştırıcı olabilir. Servisin mobil arayüzü de web versiyonundan oldukça farklı. Games ve Apps başlığı dışında başka kategori yok. Öte yandan kullanıcıya sunduğu doğru tavsiyeler servisin ileride sıkça kullanılmasını sağlayacak gibi görünüyor.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası