Fotoğraflara dijital çözümler

Bilgisayarınızda terkedilmiş, kendisine bir albüm arayan fotoğraflar basit programlar sayesinde hayata geri dönüyor.

23 Haziran 2012

Fotoğraflara dijital çözümler

  

iPhone, Android, avuç içine sığacak kadar küçük DSLR kameralar ve her geçen gün kullanıcının beğenisine sunulan, giderek kullanımı kolaylaşan teknolojik oyuncaklar sayesinde herkes usta bir fotoğrafçı olabiliyor.

Peki ya sayısız kez deklanşöre basıp, bir çırpıda çekip saklamak istediğiniz ama bilgisayarınızda fazlaca işgal eden ya da çektikten bir süre sonra “nerede ve ne zaman çekmiştim?“ diye kendinize sorup durduğunuz fotoğraflarla başınız dertte mi? Bu fotoğrafları düzenlemenin ve hatta üstünde bir iki basit düzeltme/biçimleme yaparak ustaca işlere dönüştürmenin yolu yok mu? Tabii ki var. Tek yapmanız gereken neye ihtiyacınız olduğuna karar vermek.

Apple’ın üstüne tanımam diyenler:

Eğer bilgisayarınız iMac, MacBook ya da Mac Pro gibi bir Apple ürünüyse işiniz daha başlarken kolaylaşıyor. Uzunca bir süredir tüm Apple ailesinin bilgisayarlarında standart olarak kullanıcıya sunulan iPhoto amatör fotoğrafçılığın en çok tercih edilen programlarından bir tanesi. Dijital fotoğraflarınızın düzenleme ve biçimleme işini kolay ve hızlıca yapıyor.

Fotoğraf albümü oluşturmak, albümdeki fotoğrafları yer, zaman ve bunun gibi birçok farklı etiketle arşivlemek sadece birkaç dakikanızı alıyor. Oluşturduğunuz albümleri Facebook ve Flickr gibi sosyal medya platformlarında da kolayca paylaşabiliyorsunuz.

Ayrıca program çok fazla sayıda kamera formatını da destekliyor. Yani son model bir kameranız olsa bile çektiğiniz fotoğrafları tanımayacak diye korkmanıza gerek yok.

Windows’dan vezgeçmek istemeyenler:

Teknoloji Windows 7 ya da Vista işletim sistemini kullanmayı tercih edenler için de çözüm üretiyor. Windows Live Essentials: Photo Gallery’nin PC kullanmayı tercih edenler için pratik çözümleri var.

USB bellek, flash hafıza kartı ya da kameranızı doğrudan bağlayarak fotoğraflarınızı aktarabiliyorsunuz. O da aynı iPhoto gibi birçok zorlu biçimleme görevini kolayca yapıyor. İşin teknik kısmını kafa karıştırıcı bulanlar için “Auto Adjust” yardıma yetişip fotoğrafı ideal ışık ve gölge ayarlarını yaparak kaydediyor.

Aynı zamanda Fuse özelliği sayesinde topluluk halinde çekilen fotoğrafları düzeltmek kolaylaşıyor, Live Essentials iPhoto’dan farklı olarak panoramik fotoğraflar da oluşturabiliyor. Aynı noktadan çektiğiniz ve birbiri üstüne gelen manzara fotoğraflarını bir araya getirerek yeni bir kompozisyon oluşturuyor.

Windows Live Essentials: Photo Gallery bedava bir uygulama oluşuyla PC kullanıcısına ufak bir avantaj sağlıyor.


#GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

TEKNOLOJİ | #GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

Marshall’ın Yeni Bluetooth Hoparlörü: Uxbridge Voice

TEKNOLOJİ | Marshall’ın Yeni Bluetooth Hoparlörü: Uxbridge Voice

Apple Yeni Macbook Air ve iPad Pro’yu Tanıttı!

TEKNOLOJİ | Apple Yeni Macbook Air ve iPad Pro’yu Tanıttı!

Marshall’ın Yeni Gürültü Engelleyen Kablosuz Kulaklığı: Monitor II

TEKNOLOJİ | Marshall’ın Yeni Gürültü Engelleyen Kablosuz Kulaklığı: Monitor II

Jeep’in Elektrikli Bisikletini Keşfedin!

TEKNOLOJİ | Jeep’in Elektrikli Bisikletini Keşfedin!

Panasonic’in UHD Virtual Reality Gözlüğünü Keşfediyoruz

TEKNOLOJİ | Panasonic’in UHD Virtual Reality Gözlüğünü Keşfediyoruz

Daha Fazla Göster