Google bulutlara ulaşıyor
Teknoloji

Google bulutlara ulaşıyor

Google bekleneni yaptı, bulut veri depolama yarışına ücretsiz 5 GB kapasiteli Google Drive ile katıldı.

Ne mutlu ki elimizde hard disk ile oradan oraya dolaşma devri neredeyse kapandı. Mobil iletişim veri depolama alışkanlıklarını hızla değiştirirken önemi gittikçe artan bulut servis sağlayıcılarına bir yenisi ekleniyor: Google Drive. Tabii işin içinde Google markası olunca beklentiler de büyük. Bunun bilinciyle hareket eden şirket, rakiplerine fark atmak için kullanışlı yenilikler vaat ediyor.

Google Drive, Google Docs ile tam entegrasyona sahip. Belgelerinizi farklı kullanıcılarla eşzamanlı olarak düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca yetkilendirdiğiniz kişiler yüklediğiniz belgelere yorum bırakabiliyor.

Google Drive akıllı görsel tanıma teknolojisi kullanıyor. Yüklediğiniz tatil fotoğraflarını "gezdiğim yerler" kalıbında bir arama yaptığınızda size öneriyor. Ayrıca akıllı etiketleme sistemiyle alanınıza yükleyip etiketlediğiniz görseller, yaptığınız görsel aramalarında eşleştiklerinde öncelikli olarak gösteriliyor.

Kitap sayfalarında kaybolmanıza gerek yok, taradığınız ya da uygun biçimde fotoğrafladığınız kitap sayfalarını OCR teknolojisiyle tanıyan Google Drive sayfalarda kelime kelime arama yapmanıza olanak sağlıyor.

Google Drive 30'dan fazla dosya türünü tanıyor ve ek bir yazılıma gerek duymadan açmanızı mümkün kılıyor; bu kapsama belgeler, görseller, HD videolar, Photoshop ve Illustrator formatları da dahil.

5 GB'lık depolama alanını ücretsiz olarak sunan Google Drive şimdilik Mac, PC ve Android mobil telefonlarda kullanıma sunulacak; iOS uygulaması da geliştirme aşamasında.

Yerim dar diyenlere, 5 GB üstü depolama alanlarının fiyatlarıysa şöyle: 25 GB aylık 2.49 dolar, 100 GB aylık 4.99 dolar, ve 1 TB aylık 49.99 dolar. Ayrıca ücretli üyeliğe geçtiğinizde Gmail hesabınız da otomatik olarak 25 GB kapasiteye yükseltiliyor.

Google Drive

 

 

İLGİLİ İÇERİKLER teknoloji google
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası