Instagram-Twitter savaşında ikinci perde
Teknoloji

Instagram-Twitter savaşında ikinci perde

Twitter'la artık Facebook kontrolüne geçen Instagram arasında başlayan savaş büyüyor.

Geçtiğimiz Çarşamba'dan itibaren Instagram'da çektiği fotoğrafları Twitter üzerinden paylaşanlar garip karelerle karşılaştılar. Fotoğraflar ya olur olmadık yerlerinden kesilmiş halde ya da tamamen farklı kadrajdan çekilmişçesine dengesiz bir şekilde görünüyordu. Tabii ki sosyal medyada ses yükselmeye başladı. Hem Twitter hem Instagram kullanıcıları durumdan şikayetçiydi. Android kullananlar ise fotoğrafları hiçbir şekilde görüntüleyemedi. 

Aslında savaş, geçtiğimiz Temmuz ayında Twitter'ın Instagram'ı bloklaması ile başladı. Bu engelden önce kullanıcılar Twitter'daki arkadaşlarını Instagram'da bulup eklemek için Twitter'ın veri tabanını kullanıyordu. Ve bu özellik şu an halen engelli halde... Çarşamba günü yaşanan olaysa Instagram'ın Twitter'a karşı atağıydı. Instagram'ın başındaki isim Kevin Systrom sorunun kaynağını açıklığa kavuşturdu. Instagram'dan çekilen fotoğrafların Twitter'da düzgün görüntülenmesini sağlayan teknik bir özellik olan Twitter Cards etkisiz hale getirilmişti. Systrom'a göre bu hamlenin altında yatan sebep Facebook'un Instagram'ı satın almasından sonra Twitter'la Facebook arasındaki savaşın iyice kızışmış olması değil tamamen masumaneydi; Instagram kullanıcılarını yakın geçmişte faaliyete geçen Instagram'ın web sitesine yönlendirmek...

Fotoğrafların her iki sosyal medya devi için de bu kadar önemli olmasının sebebi "fotoğraf" dediğimiz medium'un sosyal paylaşımı artırması. Daha fazla fotoğraf paylaşımı ise daha fazla şirketin Facebook ya da Twitter'ı kullanarak reklam vermesi anlamına geliyor. Bu da her ikisi için de daha fazla reklam geliri yani daha fazla sıfır, daha fazla dolar işareti demek. 

Peki bu son olaydan sonra Instagram kullanıcıları Twitter üzerinden fotoğraf paylaşamayacak mı? Cevap evet, paylaşacak fakat artık paylaşılan fotoğrafın altında yer alan bir link aracılığıyla web üzerinden yani instagram.com'dan fotoğrafları görüntüleyebilecekler. Facebook, Tumblr ve Foursquare'de paylaşılan fotoğraflar ise şimdilik güvenli bir limandalar. 

Bundan sonra neler olacak? Twitter Instagram benzeri filtreler içeren kendi fotoğraf paylaşım özelliğini hayata geçirmiş olsa da bu özelliğin ne kadar geride olduğu kullanıcılar tarafından biliniyor. Zaten bu yüzden çok az kişi Twitpic'te yer alan filtreleri kullanıyor, gerisi Instagram'a tabi. Facebook'a gelince: Instagram'ı alması ve Photo Sync'i (çektiğniz fotoğrafları doğrudan Facebook haber akışında paylaşmanızı sağlayan bir uygulama) hayata geçirmiş olması fotoğraf paylaşımına verdiği önemi kanıtlıyor ancak onun da daha katetmesi gereken çok uzun bir yol var. Yani söz konusu sosyal paylaşım üzerinden kazanılan reklam gelirleri olunca Facebook ve Twitter arasındaki savaşın daha devam edeceği kesin.


İlgili Başlıklar
Daha Fazlası