Instagram'ın İsmi Nereden Geliyor?

Teknolojik sözlükten çoğunu neredeyse her gün kullandığımız birkaç kelimenin kökenine indik.

12 Kasım 2015

Instagram'ın İsmi Nereden Geliyor?

Android: Markanın eski kurucusu ve CEO’su Andy Rubin robotlara çok ilgi duyuyordu. O kadar ki köpeğinin kıskançlık krizi geçirip bir gün robotlarına saldırdığı söyleniyor. Rubin’in mobil telefonlar için açık kaynak yazılım üreten firmasına Android adını vermesi şaşırtıcı değil. Google’ın şirketi satın alması da...

Reddit: İnternetin en hızlı büyüyen sitelerinden biri olan Reddit, 2004’te kuruldu. Sitenin adı İngilizce’de “okudum” anlamına gelen “read it” öbeğinden geliyor. Ancak Reddit’in Latin dillerinde “kabul görmek için göndermek” anlamı da bulunmakta. Aslında kullanıcıların yaptığı da aynen bu. 

Bluetooth: 10’uncu yüzyılda yaşayan Danimarka Kralı Harald “Mavidiş”; Norveç, İsveç ve Danimarka’yı tek bayrak altında toplamayı hedefliyordu. Bluetooth’u geliştirenler de yola teknolojinin birçok formunu tek bir yerde birleştirme fikriyle yola çıkmıştı. 90’larda kablosuz iletişim alanı farklı standartlara sahipti, Jim Kardach bu duruma Bluetooth’la son verdi.

Hotmail: Kurucu Jack Smith’in her bilgisayardan e-postalara erişilmesi hayali vardı. Mail ile biten birçok alan adını denedikten sonra içinde html geçtiği için HoTMaiL’de karar kıldı.

Instagram: Popüler mobil uygulamanın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger çocukken kameralarla oynamayı çok seviyorlardı. Her anılarını ölümsüzleştirmeye bayılıyorlardı. O zamanlarda fotoğraf makineleri reklamları “instant” (anında) foto çeken cihazlarla övünüyordu. Fotoğraflar telegraflarla (telegram) gönderiliyordu. Insta-gram adı da işte böyle doğdu.


Sennheiser Yeni Ürünleriyle Aramızda

TEKNOLOJİ | Sennheiser Yeni Ürünleriyle Aramızda

En İyi 6 Seyahat Kulaklığı

TEKNOLOJİ | En İyi 6 Seyahat Kulaklığı

Müzik Zevkinizi Doruğa Çıkaracak 7 Kulaklık

TEKNOLOJİ | Müzik Zevkinizi Doruğa Çıkaracak 7 Kulaklık

Google’ın Yeni Akıllı Saati: Pixel Watch

TEKNOLOJİ | Google’ın Yeni Akıllı Saati: Pixel Watch

Sony PlayStation 5’in Çıkış Tarihi Belli Oldu!

TEKNOLOJİ | Sony PlayStation 5’in Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Marshall’ın Yeni Kablosuz Kulaklığı: Major III Voice

TEKNOLOJİ | Marshall’ın Yeni Kablosuz Kulaklığı: Major III Voice

Daha Fazla Göster