iPad küçülüyor mu?
Teknoloji

iPad küçülüyor mu?

Google’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu yeni yedi inç Nexus tabletin ardından Apple'ın atağa geçtiği söylentileri yayılıyor. Yeni iPad Mini sene sonunda piyasada olabilir.

 

Teknoloji dünyasının içinde olanlar ve meraklıları bu söylentiyi uzunca bir zamandır konuşuyor. Google zirvesinin yeni sürprizlerinden Nexus tabletin çıkış haberinın ardından Apple boş durmadı. Tablet piyasasındaki büyük kar marjını seriye yeni ürünler ekleyerek katlamayı planlayan Apple Eylül’de üretimine geçileceği söylenen iPad Mini’nin haberini resmen duyurmasa da ürünün teknik detaylarının nasıl olacağı ve fiyat aralığı konusunda tahminler yürütülmeye başlandı bile.

Yeni iPad hem 499 dolar fiyat etiketiyle hem de dokuz inçlik ekranıyla tablet piyasasındaki yeni rakiplerine rağmen öncülüğünü koruyor. Fakat gelişiyle teknoloji çevrelerini kendisi hakkında bolca konuşturan Google’ın son ürünü Nexus tablet ve geçtiğimiz sene Kasım ayında satışa sunulan ve bu ay sonunda da yeni bir versiyonunun duyurulması muhtemel Amazon Kindle Fire yedi inç ekrana sahip ve iPad’e kıyasla çok daha hesaplı. Yeni iPad Mini’nin ise 7.85 inç ekrana ve 1024x768 piksel çözünürlüğe sahip olacağı yönünde söylentiler var. Yani görüntü kalitesi bakımından iPhone 3GS ile aynı. Bu teknik detaylar yeni 9.7 inçlik yeni iPad’in görüntü kalitesini (2048x1536 piksel) göz önüne alırsanız, hayli düşük.

Bu noktada akla gelen ilk soru Apple’ın neden eski bir teknoloji kullanarak daha küçük bir iPad piyasaya sürmek istediği. Cevabı ise basit: Apple yeni ve daha küçük iPad ile yeni yedi inç tabletlerin giderek daha çok talep gördüğü piyasada rekabet gücünü artırmak istiyor.

Kullanıcılarının elinden düşürmediği tabletlerin arasına katılması muhtemel iPad Mini’nin önümüzdeki sonbaharda duyurulması ve 2012 sonunda da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İLGİLİ İÇERİKLER ipad mini apple teknoloji
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası