iPhone 14 Pro, Apple Watch'un Rakipsiz Olmasını Sağlayan En İyi Özelliğine Sahip Olabilir
Teknoloji

iPhone 14 Pro, Apple Watch'un Rakipsiz Olmasını Sağlayan En İyi Özelliğine Sahip Olabilir

iPhone 14 Pro, Apple Watch'un en yeni özellikleri sayesinde benzersiz bir kullanım sunacak.

iPhone 14 Pro, iPhone serisi için büyük bir atılım olacak gibi görünüyor. Sadece şimdiye kadarki en iyi kameraya ve en iyi tasarıma sahip olacağı için değil, aynı zamanda en yeni çıkan Apple Watch’ın en iyi özelliğini de içerecek: her zaman açık ekran.

iPhone 13 dahil, tüm Apple telefonlarının ortak bir özelliği var: Kullanılmadığında ekranları tamamen kararıyor. Saati veya bildirimleri görmek için üzerine tıklamanız veya telefonu açmanız gerekiyor.

Söylentiler doğruysa, iPhone 14 Pro ile en azından saati her zaman ekranda görebileceğiz, aynı en son nesil Apple Watch'ta gördüğümüz gibi.

120 Hz'de 1 Hz Yenileme Hızına Sahip Ekran

Geçen yılki iPhone 13 Pro modelleri, 120 Hz ProMotion ekrana sahip ilk Apple akıllı telefonlarıydı. iPhone 14 Pro modeli bu teknolojiyi kullanmaya devam edecek olsa da, ekranları bu sefer daha fazla yenileme hızı değişkenliğine sahip olacak.

ProMotion ekranlarını iPhone 13 Pro modellerine de entegre edebilmek için Apple, değişken yenileme hızlarına sahip LTPO panel teknolojisi uygulamaya başladı ve tek tek pikselleri açıp kapatmaktan sorumlu olan arka panelin güç anlamında daha verimli olmasını sağladı. Bu şekilde ProMotion, kullanıcılar ihtiyaç duyduğunda dinamik olarak hızlı kare hızları üretirken ihtiyaç duymadıklarında pil ömrünü koruyor.

Ancak iPhone 13 Pro ve Pro Max'te Apple'ın ProMotion ekranları, sadece arama yaptığınızda 10Hz ile 120Hz arasındaki ekran yenileme hızı sağlıyor. Bu, Oppo ve Samsung'un kullandığı, statik bir görüntüyü görüntülerken veya cihaz boştayken 1Hz'e kadar düşebilen LPTO panellerinden farklı bir özellik olmasıyla da öne çıkıyor.

Ekran analisti Ross Young, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'te kullanılan ProMotion ekranlarının aynı 1 Hz seviyesine çekilebilmesinin “beklentiler arasında yer aldığını" söylüyor. Apple'ın stratejisine bağlı olarak, teknolojiyi daha uzun pil ömrü veya her zaman açık ekran özelliği için geliştirecekler.

Her Zaman Açık Ekran Aynı Apple Watch’taki Gibi

Örneğin, Apple Watch’un 7. Serisinin modelleri, her zaman açık ekrana sahip olmalarına rağmen önceki Apple Watch modelleriyle aynı 18 saate kadar pil ömrüne sahip olmalarını sağlayan LTPO ekranları kullanabiliyor. LTPO donanımlı Android telefonlar gibi, aynı teknolojiyle iPhone’da da telefonun kilidini açmaya gerek kalmadan her zaman ekranda saati, tarihi ve herhangi bir bildirimi görüntüleyebiliriz.

Geçen yıl Bloomberg’den bir gazeteci olan Mark Gurman, Apple'ın benzer işlevleri iPhone 13'e getirebileceğini öne sürmüştü, ancak durum böyle değildi. Şu anda, iPhone 14 Pro modellerinde her zaman açık ekran özelliği olacağına dair resmi bir açıklama yok. Ancak bu, Apple'ın bizi şaşırtmayacağı anlamına gelmiyor. Aslında Apple, ProMotion ekranlarının yenileme hızı değişkenliğini genişletirse, bunu önleyecek hiçbir teknik sınırlama da olmayacak.

GQ Spain

İLGİLİ İÇERİKLER apple Apple Watch iPhone 14
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası