Milyon dolarlık konsol
Teknoloji

Milyon dolarlık konsol

Android sistemli OUYA oyun konsolu Kickstarter'da rekor kırarak 8 saatte 1 milyon dolar destek buldu. OUYA şu anda 4 milyon doları zorluyor.

Oyun konsolları piyasasında PlayStation, XBOX, Wii birbirine şiddetle meydan okurken, yepyeni, bağımsız bir rakip aniden yükselişe geçti. Yaratıcı fikir ve projelerin üyeler tarafından finanse edildiği Kickstarter'da 10 Haziran'da sunulan Android işletim sistemli OUYA oyun konsolu, ilk 8 saat içerisinde hedeflenen 950 bin dolar barajını yıkıp geçerek yeni bir rekor kırdı. Yaklaşık 9 bin kullanıcı 99 dolarlık konsolu satın aldı, projeye bağışta bulundu ya da daha fazlasını yapıp OUYA'nın geliştirme sürecine ortak oldu. Böylece OUYA, bugüne kadar Kickstarter'da en hızlı yükselen birinci ve 1 milyon dolar sınırını aşan sekizinci proje olmayı başardı. Şu anda 4 milyon dolar sınırını zorlayan OUYA, önümüzdeki 27 gün daha desteklenebilecek.

OUYA, teknolojik muhaliflerin gözdesi Android 4.0 işletim sistemiyle çalışan ve açık kaynak koduyla sınırsız programlanabilir bir oyun platformu. Projenin arkasındaki Julie Uhrman yıllardır oyun piyasasında olan tecrübeli aynı zamanda da yenilikçi bir girişimci. Konsolun minimal tasarımında ünlü endüstriyel tasarımcı Yves Behar imzası var. OUYA tamamen özgürlük ve yenilik üzerine yaratılmış bir oyun platformu. Uygulama geliştirme kiti ücretsiz olarak dağıtılıyor, daha iyisi OUYA'da tüm oyunlar bedava.

2013 Mart'ında tamamlanacak ve dağıtımı başlayacak bağımsız konsol hakkında piyasanın büyük oyuncuları Sony, Microsoft ya da Nintendo'dan henüz bir açıklama gelmedi. Sadece 1 oyun fiyatına sınırsız bir konsol satın alma fikri oyun dünyasında kuralları tamamen değiştirecek gibi görünse de kıyasıya rekabette neler olup biteceğini kısa zaman sonra öğreneceğiz.

Kickstarter - OUYA

İZLE
Assassin's Creed'de üçüncü perde
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası