PS4 için geri sayım başladı
Teknoloji

PS4 için geri sayım başladı

Konsol oyunları tutkunlarının bekleyişi sene sonunda bitiyor. Sony yeni nesil oyun konsolunun çıkış tarihini nihayet açıkladı.

Playstation'da yeni bir devrin başlangıcına şahitlik etmemize çok az kaldı. Sony Playstation 4'ün piyasaya çıkış tarihinin 29 Kasım olacağını duyurdu.

Yeni nesil PlayStation konsolu bir önceki versiyona göre çok daha sert hatlar sahip. Simsiyah konsol içinde teknolojinin sunduğu en son yenilikleri kullanıcısına sunacak şekilde tasarlandı.

Konsolda 8 Jaguar çekirdeğine sahip AMD işlemci ve 1.84 TFLOPS işlem gücüne sahip yeni nesil Radeon grafik birimi yer alıyor. 8GB GDDR5 bellek, 2 USB 3.0 girişi, HDMI ve optik çıkış, 1 AUX girişi bulunan yeni konsol 500 GB kapasiteli sabit diske sahip.

Sosyal paylaşım

PlayStation 4'ün sunduğu en büyük ve radikal yeniliklerden bir başka yenilik de "Share" butonu. Bu özellik sayesinde tek bir butona basarak video akışı gerçekleştirebilecek ve diğer oyuncularla paylaşımda bulunabileceksiniz. Arkadaşlarınız sizi oyun oynarken seyrebilecek ve hatta dilerseniz oyunu bitirmesi için kontrolü arkadaşlarınıza bırabileceksiniz.

Yeni kumanda

Sony geçtiğimiz Şubat ayında düzenlediği etkinlikte akıllıca bir hamle yaparak konsolun kendisini göstermemişti. Teknoloji tutkunları da sadece yeni kumandayı görmekle yetindi. Yeniden tasarlanan Dual Shock kumandanın ön yüzünde eskilerden farklı olarak dokunmatik ekran bulunuyor.

İndirirken oyna

Sony oyun konsoluna ikinci bir çip eklediğini de duyurdu. Peki çip ne işe yarayacak? Kullanıcı hali hazırda bir oyun oynuyorken arka planda aynı oyunu download ya da upload edebilecek. Yani bir oyun indirilirken oynanabilecek. PS4'ün dönemin salgın hastalığı sosyal medya etkileşiminden payını almaması düşünülemezdi. Artık oyun oynarken Facebook üzerinden arkadaşlarınızın aktivitelerini takip edebilecek ve yorum yapabileceksiniz.

iOS destekli oyun deneyimi

Uygulama sayesinde kullanıcılar tablet ve akıllı telefonlarını ikinci bir ekrana dönüştürebilecekler. Benzer şekilde, tablet ya da telefonlarını oynadıkları macera oyunlarının haritalarını görmek, PS4 oyunlarını evde mahsur kalmadan, dışarıdayken de satın almak ve evlerindeki konsola indirmek için kullanabilecekler.

Sony'nin Microsoft'un yeni konsolu Xbox One'ın lansmanıyla aynı zamanda bir teaser videosu yayınlamıştı. Fiyatı o tarihte henüz belli olmayan PlayStation 4, son açıklamalara göre 399 dolarlık fiyat etiketiyle -XBox One'a kıyasla 100 dolarlık bir avantajla- satışa sunulacak.

İZLE
Nathan Drake Geri Dönüyor
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası