Telefon fotoğrafçılarına ipuçları
Teknoloji

Telefon fotoğrafçılarına ipuçları

Cep telefonunuzla harika fotoğraflar yakalamak için işin eksperi olmanıza gerek yok. Doğru tercihler işin kilit noktası.


Yaklaşın

Bugünün akıllı telefonlarında yerleşik bulunan kameralar, özellikle Samsung Galaxy III ve iPhone kameraları, siz çekmek istediğiniz objeye ne kadar yaklaşırsanız o kadar iyi fotoğraf veriyor. Eğer ortamdaki ışığın kontrolünü elinizde tutmak istiyorsanız direkt kamerayı yakınlaştırmayı tercih edebilirsiniz.

Kesin biçin ama zoom yapmayın

Evet, yüzlerce dolar vererek aldığınız akıllı telefonunuzun kamerası dünyalılar tarafından üretildi. O yüzden düzgün ve berrak bir imaj elde etmek zoom tuşuna her bastığınızda biraz daha zorlaşıyor ve sonuç hayal kırıklığı oluyor. Oysa uzaktan çektiğiniz bir imajı AppStore ve Google Play’den bulabileceğiniz ‘editing’ programlarıyla kolayca istenilen ölçülere getirebilirsiniz, hem de görüntünün berraklığından çok fazla kaybetmezsiniz.

Eliniz hemen filtreye gitmesin

Milyonlarca insanın günde en az bir kere bakıp hem kullanıcı sayısını hem de diğerlerinin çektiği fotoğrafları görmek adına dakikalarca takıldığı Instagram’ın filtrelerine mahkum olmayın. Bunun yerine çıtayı biraz daha yükseltin ve SnapSeed ya da Photoshop Express’i deneyin. Bu tip yazılımları hem kullanması kolay hem de çok marifetliler. Kesmek, biçmek, kontrast ve renk ayarı gibi fotoğrafçılıkta hayat kurtaran çoğu özelliğe bir iki ufak dokunuşla ulaşılabiliyor.

Uygulamanın iyisini seçin

Google Play ve AppStore’daki envai çeşit imaj düzenleme programından dilediğinizi seçebilirsiniz. Fakat bu noktada hangisini ne yapmak için tercih ettiğiniz çok önemli. İmajı bozmadan basit değişiklikler yapmak için ideal olan Camera Awesome ve Camera+ bulabileceklerinizden en iyileri. Tabii alır almaz pratiğe başlamanız lazım. Alışmak biraz zaman alabilir ama sonuçlar keyifli.

Parmaklarınızı lensten uzak tutun

Gün içinde farkında olmadan telefonunuzun lensine dokunuyorsunuz ve belki o esnada farkında değilsiniz ama lens bir süre sonra leke ve çizik içinde kalıyor. Lens kirliyken çektiğiniz fotoğraflar genelde karanlık ve bulanık görünür. Kendinize bir temizleme solusyonu edinin ve arada bir onu kullanmaktan çekinmeyin. Bu size fazla külfet olacaksa o zaman telefonun tamamını koruyan deri kılıfları tercih edin. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası