Telefon kulübesinden Wi-Fi noktasına

New York'ta 10 telefon kulübesi kablosuz internet noktalarına dönüştürüldü. Bu telefon kulübeleri için büyük bir dönüşümün başlangıcı olabilir mi?

12 Temmuz 2012

Telefon kulübesinden Wi-Fi noktasına

 

Telefon kulübeleri modern zaman şehirlerinin terkedilmişlik simgeleri. Geçmişte şehrin tüm merkezi köşelerini tutan bu iletişim anıtları, şimdi cep telefonu bağımlısı yeni neslin bir türlü anlamlandıramadığı antika metal yığınları olarak hala ayakta. Acaba New York'ta yapılan yenilikçi dönüşüm denemesi bu kaderi değiştirebilir mi?

New York City Bilgi Teknolojileri ve İletişim Departmanı telefon kulübelerini ücretsiz Wi-Fi noktalarına dönüştürmeye başladı. İlk olarak geçen hafta Manhattan'da 7, Brooklyn'de 2 ve Queens'te 1 olmak üzere 10 telefon kulübesi, kablosuz internet noktası olarak hizmete açıldı. Bir deneme sürecinin ardından Bronx ve Staten Island'da da Wi-Fi noktaları açılacak; kademeli olarak 12 bin 360 telefon kulübesinin dönüşümü tamamlanacak.

Kullanıcılar "Free Wi-Fi" etiketli telefon kulübelerine yaklaşıp NYC-PUBLIC-WIFI ağına katıldıklarında internete ücretsiz bağlanabiliyorlar.

Bu uygulama, New York'ta halihazırda parklarda sunulan kablosuz internet hizmetinin kapsamını bir hayli genişletecek. Dünyanın en hızlı yaşayan şehirlerinden birinde bilgiye anında ulaşıp anı yakalamak için daha büyük bir kolaylık düşünülemez herhalde. Ayrıca Wi-Fi hizmetinin mevcut iletişim altyapısı üzerinden veriliyor olması da maliyetin düşüklüğü ve hızlı yaygınlaşması açısından son derece olumlu. New York'ta sürpriz bir biçimde başlayan bu zekice dönüşüm projesinin başta Avrupa ve Japonya olmak üzere tüm dünyada yaygınlaşması öngörülüyor.

 

 


Apple iPhone 11 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

TEKNOLOJİ | Apple iPhone 11 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

En İyi 6 Seyahat Kulaklığı

TEKNOLOJİ | En İyi 6 Seyahat Kulaklığı

İhtiyaç Dünyanızın Yeni Üyesi: Apple Card

TEKNOLOJİ | İhtiyaç Dünyanızın Yeni Üyesi: Apple Card

The Last of Us 2 İçin Geri Sayım Başladı

TEKNOLOJİ | The Last of Us 2 İçin Geri Sayım Başladı

Kevin Durant ve Master & Dynamic’in Yeni İş Birliği: MW65

TEKNOLOJİ | Kevin Durant ve Master & Dynamic’in Yeni İş Birliği: MW65

2019 Yılının En İyi Kablosuz Kulaklıkları

TEKNOLOJİ | 2019 Yılının En İyi Kablosuz Kulaklıkları

Daha Fazla Göster