Winamp emekliye ayrılıyor

Dijital müzik devriminin öncülerinden, bir dönemin en popüler MP3 oynatıcısı Winamp önümüzdeki ay emekliye ayrılmaya hazırlanıyor.

21 Kasım 2013

Winamp emekliye ayrılıyor

Müzik dünyasında bir dönem kapanıyor. Muhtemelen sizin ve bizim de dahil olduğumuz dijital jenerasyona bilgisayarda müzik dinleme alışkanlığı kazandıran efsane medya oynatıcı Winamp ne yazık ki yollarımız ayrılıyor.

90'lı yılların ikinci yarısında, şarkıları CD kalitesinde küçük boyutlu olarak depolayabilen MP3 formatının ortaya çıkışıyla birlikte popüler yazılım olarak her bilgisayarda görev almaya başlayan Winamp altın çağını 2000'lerin sonuna kadar yaşadı. Bu süreçte CD'den müzik kaydetme, şarkı listesi düzenleme ve video oynatma gibi birçok faydalı özellik kazanan Winamp, 2002 yılında AOL tarafından satın alınmıştı.

Son birkaç yıldır teknoloji devlerinin mobil araçlarla kullanılmak üzere dayattığı hantal yazılımlar ve giderek yaygınlaşan online müzik servisleriyle rekabet edemeyen Winamp önümüzdeki aydan itibaren resmi olarak dijital varlığını yitirecek.

Winamp web sitesindeki açıklamaya göre medya oynatıcı bundan böyle geliştirilmeyecek ve 21 Aralık'tan itibaren de indirilemeyecek. Başka bir deyişle sadece bir ay içinde dijital müzik kültürünün yaratıcılarından, on beş yıllık bir efsaneye veda edeceğiz.

Dijital varlığı bundan böyle devam etmese de Winamp, neslimiz için asla unutulmayacak değerlerden biri olarak kalacağa benziyor. Ya sizce?


Sennheiser Yeni Ürünleriyle Aramızda

TEKNOLOJİ | Sennheiser Yeni Ürünleriyle Aramızda

En İyi 6 Seyahat Kulaklığı

TEKNOLOJİ | En İyi 6 Seyahat Kulaklığı

Müzik Zevkinizi Doruğa Çıkaracak 7 Kulaklık

TEKNOLOJİ | Müzik Zevkinizi Doruğa Çıkaracak 7 Kulaklık

Google’ın Yeni Akıllı Saati: Pixel Watch

TEKNOLOJİ | Google’ın Yeni Akıllı Saati: Pixel Watch

Sony PlayStation 5’in Çıkış Tarihi Belli Oldu!

TEKNOLOJİ | Sony PlayStation 5’in Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Marshall’ın Yeni Kablosuz Kulaklığı: Major III Voice

TEKNOLOJİ | Marshall’ın Yeni Kablosuz Kulaklığı: Major III Voice

Daha Fazla Göster