Baş başa tatil için en yanlış 5 yer
Travel

Baş başa tatil için en yanlış 5 yer

Yaz ve beraberinde düğünler yaklaşıyor. Balayı için Dubai'yi seçen Cem Yılmaz-Ahu Yağtu çifti gibi yanlışlara düşmeyin. Dünyanın her yeri aşkla cennet olmuyor. İşte uzak durmanız gereken 5 adres.

Las Vegas Palms otelde bir Playboy tavşanı yarışması. 


1. Las Vegas

Las Vegas'ta evlenmek, sabah ayılınca "bu yüzük nereden çıktı" demek sevimli Hollywood klişeleri. 'Günah Şehri' aşıklara şefkatli kucağını açmış gibi görünse de eşinizi ya da sevgilinizi 15 saatlik yolculuğa çıkarmadan önce bilmeniz gereken birkaç küçük ayrıntı var. 1. Nevada fuhuşun bazı şekillerinin yasal olduğu tek ABD eyalaeti. Dolayısıyla seks her yerde. 2. "Vegas'ta olan Vegas'ta kalır" boşa söylenmiş bir söz değil. Loş gece kulüplerinin karanlık localarında olup bitenleri kimseye anlatmayacağına söz veren, ikna edici olduğu kadar iyi sır tutan kızlar var.

Bu riskli ortama tav olacak kadar zayıf bir adam değilim. Striptizse striptiz, Playboy tavşanıysa altı üstü Kendra diyorsanız, şövalyeliğinizi alkışlayarak sizi tozlu halı kaplı kumarhanelerin şıkır şıkır makineleri arasına Elvis'ten 'Hound Dog'la yolluyoruz.

2. Dubai

Evet, Dubai dünyanın dört br yanından misafirini tüm gösterişiyle ağırlıyor. İş adamları Michelin yıldızılı şeflerin tadım mönüsünden, jet-set Dior'dan çıkıp Prada'ya girmekten, petrol zenginleri cep telefonlarını Cartier kaplatmaktan memnun. Gece kulüplerinde eğlencenin sınırı yok, sokaklar mermer gibi ışıldıyor. Hava bin derece ama sanki efil efil esen bir fanusun içinde klima korumasındasınız. Spalar, lüks otel odaları, ipek nevresimler, buzda Cristal, dünyanın en pahalı ürünleriyle köpük banyosu romantik haftanızın Barry White tınılı anları...

Ama tüm bu kral muamelesinin yanında, sevgilinizle ya da eşinizle topluluk içinde el ele tutuşmanın, öpüşmenin hapisle cezalandırıldığı bir yere gitmeden önce iki kere düşünün. Ya da önümüzdeki aylarda kırmızı alarm verecek sıcaklarda kıyafetlerine dikkat etmesi gerektiğini de unutmayın. Bunun dışında saatlerce yataktan çıkmak istemediğiniz günlerde -ki öyle günler elbette olacak - sevgilinizin bu tatil için gözleri parlayarak biriktirdiği parayı Bambi gibi sekerek alışveriş merkezlerinde saçma hevesini dizginleyemeyeceksiniz. Yıldızlı yıldızlı otelinizdeki sabah kahvaltısının ardından kalabalık, süs havuzunun fıskiyesinin sesi yankılanan bir alışveriş merkezinde soluğu alacaksınız. Bunlar hiç dert değilse, Dubai bir cennet, Burj Al Arab'da bir gece konaklama 1000 dolarla 27 bin dolar arası değişiyor.

 

3. Bogota

Kolombiya'nın başkenti Bogota'da sıradan turist aktivitelerinin arasında, gasp, kaçırılma, soygun gibi macera dolu seçenekler var. Kentin "kurşun sokağı" (Calle Cartouche) olarak bilinen bölgesi mesela, hayatınıza seviye atlatacak yeni bir tecrübe olabilir. Burası gezegenin en tehlikeli bölgesi olma onurunu elinde bulunduruyor. Dünyanın 1 numaralı kokain üreticisinin zirveye nasıl tırmandığını, safari cipinde aslanları görmeyi bekleyen ürkek turistler gibi sevgilinizin elini tutarak izleyebilirsiniz. Alevler içinde yanan barikatlar, çöp yığınları, uyuşturucu bağımlıları ve büyük kartellerin silahlı küçük adamları ziyaretinizden elbette pek memnun olmayacak ama aşk, büyük badireleri birlikte atlatmaksa bu serüven ilişkinizi güçlendirebilir.

Şehir dışında dolaşmak, doğanın tadını çıkarmak da pek iyi bir fikir değil. Çünkü devletin koka yetiştirmeyi engellemek için cömertçe sıktığı kanserojen bitki öldürücü biraz rahatsız edici. Yine de Kolombiya'da ısrarlıysanız, Bogota'yı es geçip Cartagena'ya geçin. La Passion, son zamanların en çok övgü alan otellerinden biri.

4. Bangkok

Tayland pek çok kartpostal karesi balayı merkezine sahip ama, maalesef Bangkok bunlardan biri değil. En ünlü olduğu şeylerden biri gece pazarı (ucuz sahte Rolex, çok ucuz başka sahte markalar), ladyboy'lar ve kick-box. Leonardo di Caprio'yu The Beach'te aklını kaybetmişken ya da Hangover 2 ekibini Bangkok'ta rezalet çıkarırken düşünün. Pattaya'nın ipek kumsalları üzerinde mini şemsiyeli kokteylinizi yudumlayıp hamakta sallanabilirsiniz ama bir cumartesi gecesi Bangkok'un ara sokaklarından romantik randıman beklemeyin. (Bu arada Pattaya da "1 erkeğe 40 kadın düşen sahil kasabası" şeklinde haberlere konu olmuştu. Küçük bir bilgi.)

5. Singapur

En iyi tarafı muhteşem elektronik mağazaları. Ucuza handycam, fotoğraf makinesi, teleskop ne isterseniz var. Sokaklar tertemiz (sigara izmariti atarsanız hapse girebilirsiniz.) Dünyanın en büyük ve egzotik hayvanat bahçelerinden biri de burada. Ama bütün bunların sevgilinizle kumrular gibi geçireceğiniz tatille ne ilgisi var? Hiçbir ilgisi yok elbette. Bir kere Singapur romantizmden o kadar uzak ki, hükümet evlilik kampanyaları yürütüyor, bedava çöpçatanlık hizmeti veriyor, gazeteler seks hayatını canlandırma konusunda daha ne yazacaklarını şaşırmış durumda. Aşk ilişkilerinin devlete kaldığı bir yerden fazla bir şey beklememek lazım. Bunun yanında diyelim ki, en kalp-çikolata-gül gününüzdesiniz, bir tane düzgün mum ışında baş başa yemek yeri bulamazsınız. Elbette iyi bir restorana gidip, harika bir balık yiyip kalkabilirsiniz ama emin olun burası sevgi tomurcuklarının yeşermesi için iyi bir yer değil.

Yazı: Ceren Şehirlioğlu

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İLGİLİ İÇERİKLER
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası