Klasik Kar Tatillerine 6 Alternatif
Travel

Klasik Kar Tatillerine 6 Alternatif

Kış geldi, bavulları toplama zamanı. Çünkü kış tatili, yalnızca kayak ve snowboard’dan ibaret değil.
BUZ TIRMANIŞI (ICE CLIMBING)

Nerede yapılır?

Fransa’da yer alan Chamonix-Mont-Blanc bölgesi, buz tırmanışı için dünyada tercih edebileceğiniz en uygun yer. Bölgede bu spor için 150’den fazla rota bulunuyor ve gerekli tüm ekipmanlar kiralanabiliyor. Üstelik kiralayabildikleriniz listesinde tırmanış konusunda tecrübeli bir rehber bile var.

Konaklama

Le Morgane Chamonix, küçük bir butik otel ancak aradığınız her şeyi içinde barındırıyor. Nefis dağ manzarası, lezzetli yemeklerin yer aldığı geleneksel bir restoran, sıcak bir dekorasyonla döşenmiş odalar ve elbette dev boyutlarda spa bölümü.

morgane-hotel-chamonix.com

 

KARDA BİSİKLET (FAT BIKING)

Nerede yapılır?

Karlı havada bisiklet sürmenin imkansız olduğunu düşünebilirsiniz ancak Aspen’de bu gayet mümkün. Sun Dog Athletics adlı şirket, karda bisiklet sürme deneyimini sizin için organize ediyor. “Fat biking” olarak bilinen bu aktivitede kullanılan bisikletler ağır, sıkı iskeletlere sahip ve tekerlekleri standart bisikletlerin yaklaşık üç katı büyüklüğünde. Tek yapmanız gereken gidona sıkıca tutunup kendinizi karla kaplı dik bir yamaçtan son hız aşağıya bırakmak...

Konaklama

The St. Regis Aspen Resort, bölgede konaklama için tercih edebileceğiniz en lüks yerlerden. Organik ve yerel lezzetler sunan restoranları içinde, yalnızca leziz peynirler eşliğinde şarap tadımı yapabileceğiniz bir mekan bile var. Dışarıdaki üç sıcak havuz ise karla kaplı dağların arasında sımsıcak bir keyif yaşatabilir.

stregisaspen.com

 

KÖPEK KIZAĞI (DOG SLEDDING)

Nerede yapılır?

Her ne kadar kulağa bir spormuş gibi gelmese de, özellikle Amerika ve Kanada’da her kış dog sledding yarışları düzenleniyor. Bu aktiviteyi spordan ziyade zevkli bir kar aktivitesi olarak düşünebilirsiniz. Birden fazla köpeğin bağlı oldukları kızağı kar üstünde çekmesi ve sizin de kızak üzerinde dengede durmanız esasına dayanan bu aktiviteyi deneyimlemek için Mont Tremblant, Kanada doğru tercih. Montreal’e yakın bir konumda bulunan bölgedeki Tremblant Activity Centre’a başvurarak, bir sonraki gezi için adınızı yazdırabilir, tepeleri ve vadileri bu kızaklarla geçebilirsiniz.

Konaklama

Fairmont Tremblant, bölgenin tam ortasında konumlanmış lüks bir otel. Stil sahibi dekorasyonu, dev kar pisti, jakuzili odaları ve günün sonunda rahatlamanızı sağlayacak spa’sıyla, kış tatilinde aradığınızı sunuyor.

fairmont.com

 

KAR PARAŞÜTÜ (SNOWKITING) 

Nerede yapılır?

Lift kullanmaya gerek kalmadan bir uçurtma yardımıyla dağlara tırmanabilmek ve hatta havada asılı kalarak uçabilmek, dilediğiniz zaman da kara konabilmek... Bunun için doğru adres Erciyes.

Konaklama

Erciyes’te yeni açılan Magna Pivot Hotel, Erciyes’in bembeyaz, karlarla kaplı manzarasında, uçurtmalarla kış sporları yapma deneyimi sunuyor. İçinde yer alan kayak ve snowboard okulu sayesinde kış sporlarına ilk adımı atmak veya kendini geliştirmek isteyenler de özel eğitimler alabiliyor. Bir dağ evinin sıcaklığını ve samimiyetini yansıtan otelde 38 oda var, elinizi çabuk tutun.

magnahotels.com

 

ATLI KAYAK (SKIJORING) 

Nerede yapılır?

Skijoring aslında bir Norveç sporu. Sporcuların at arkasına bağlanarak kayak yaptıkları bu sporun, ABD’nin beş eyaletinde her yıl şampiyonaları düzenleniyor. Haliyle skijoring’i deneyimleyebileceğiniz en uygun yer ABD.

Konaklama

Kütüklerden yapılmış kulübelerden oluşan Canoe Bay’de bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Wisconsin’de geniş bir alana kurulu otel gerçek anlamda bir masal dünyasını andırıyor. Çevresindeki gölün buz tutmasıyla aynı zamanda buz pateni yapmaya da elverişli hale geliyor. Bu arada, otelden kar ayakkabılarını ücretsiz olarak kiralayabiliyorsunuz.

canoebay.com

 

BUZ RALLİSİ (ICE RALLY) 

Nerede yapılır?

Karlı havada, hele de buzlanma riski varsa direksiyon başına geçmekten herkes çekinir. Ancak bu spor dalında tam tersi bir durum söz konusu! Her yıl İngiltere, İskoçya, Rusya, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti ve Almanya'da buz rallisi yarışları düzenleniyor. Sizin bu adrenalin dolu sporu deneyimleyebileceğiniz yer ise Finlandiya’daki Action Park Ivalo Oy. Tesis, kuzey kutup çizgisine çok yakın bir noktada yer alıyor.

Konaklama

Huzur dolu Lapland Hotel Riekonlinna, Saariselkä köyüne 500 metre uzaklıkta ve bahsettiğimiz parka da yakın. Ücretsiz faydalanılabilen mükemmel kayak olanakları bir yana, otel ayrıca Park Ivalo Oy’a seferler de düzenliyor.

laplandhotels.com

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası