Tuzlu Su İçmek Faydalı mı, Zararlı mı?
Wellness

Tuzlu Su İçmek Faydalı mı, Zararlı mı?

İçeceğinizi tuzlamak sosyal medyada trend oldu - ve hayır, margaritadan bahsetmiyoruz - bu yüzden bir uzmandan tuzlu su içmeninfaydaları ve riskleri hakkında bize bilgi vermesini istedik

Tuzlu su içmek yüzyıllardır soğuk algınlığı ve boğaz ağrıları için evde kullanılan bir ilaç olmuştur - yarım çay kaşığı tuz ılık suda eritilir, hızlıca gargara yapılır ve bademcikleriniz size teşekkür eder. Ancak TikTok'a bunu kimse söylemedi; sağlık konusunda söz sahibi olmak isteyen kişiler tuzlu su içenler kervanına katılarak her fırsatta tuzlu su içmenin erdemlerini övmeye başladılar.

Algoritma destekli sağlık trendlerinde sıklıkla olduğu gibi, bu da tüm hikayeyi anlatmıyor. Tuz, kan dolaşımınızdan geçen ve vücudun çeşitli işlevleri yerine getirmesine yardımcı olan mineraller olan birçok elektrolitten yalnızca biri. Terlediğinizde veya beslenmenizde belirli bir minerali yeterince almadığınızda, bu durum sağlığınızı çeşitli şekillerde etkileyebilir. "Elektrolitler, diğer şeylerin yanı sıra ruh halini düzenlemeye, enerjiyi korumaya ve bilişi kolaylaştırmaya yardımcı olan yüklü minerallerdir. Onlar olmadan hareket edemez, hatta düşünemezsiniz" diyor beslenme uzmanı Rebecca Prade.

Sodyum - potasyum ve kalsiyum ile birlikte - en yaygın olarak bilinen elektrolitlerden biridir ve sodyum en kolay sodyum klorür veya sofra tuzu yoluyla elde edilebilir. Bununla birlikte, her tuz eşit değildir; tuzunuz ne kadar rafine edilirse, faydalarını görme olasılığınız o kadar azalır. Prade, "Deniz tuzu rafine sofra tuzundan çok daha yüksek eser mineral içeriğine sahiptir ve çeşitli miktarlarda kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko, demir ve sülfür gibi önemli eser mineraller içerir" diyor.

Yani birinci adım: eğer yapabiliyorsanız, iyi olana yatırım yapın.

Tuzlu Su İçmek Faydalı mı, Zararlı mı?NurPhoto/Getty Images

Tuzlu su içmenin faydaları

"Sodyum, potasyum ve magnezyum gibi elektrolit tuzları vücudumuzun susuz kalmamasının temel taşlarıdır," diyor Ancient + Brave'in inovasyon müdürü ve immünolog Dr. Jenna Macciochi. "Sıvı dengesini düzenleyerek suyun hücrelerimiz tarafından etkili bir şekilde emilmesini ve tutulmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sinir fonksiyonlarında ve kas kasılmalarında da önemli bir rol oynarlar. Günlük aktivitelerimiz boyunca elektrolitler, dehidrasyonu önlemek ve optimum hidrasyon seviyelerini sürdürmek için sıvıların hücre zarları boyunca düzgün hareketini kolaylaştırarak iş başındadır. Bu, sıcak havalarda, fiziksel olarak aktifken veya sauna gibi aktiviteler esnasında daha da önemlidir."

Bu arada TikTok'un tuzlu su içmenin sindirime yardımcı olabileceği iddiasında doğruluk payı vardır, ancak bu sadece mevcut bir eksikliği olan bizler için geçerlidir. Prade, "Tuzlu su içmek sadece [tuz seviyeniz] düşükse sindirime yardımcı olur," diyor. "Bunu ileri yaş gruplarında ve dikkatli beslenmeyen ya da aceleyle yemek yiyenlerde görüyoruz."

Tuzlu su içmek sizin için kötü olabilir mi?

Elektrolitler dengeli bir sistemin önemli bir unsuru olsa da, çok fazla 'bonus' elektrolit eklemek hata olabilir. Fitness ve yaşam tarzı koçu Martin Sharp, "Bunları her içeceğe veya suyun yerine eklemeyin, çünkü bu bir dengesizlik yaratarak olumsuz etkilere yol açabilir" diyor. "Ayrıca, elektrolit içeceklerinin hedeflerinize ulaşmanızı etkileyebilecek başka maddeler (örneğin şeker) ekleyebileceğini unutmayın."

Doğru şeyleri doğru yerlerden aldığınızdan emin olmak da önemli. Macciochi, "Hidrasyon için büyük ölçüde elektrolit takviyelerine güvenmek, bazen çeşitli ve dengeli bir diyetle besin almanın önemini gölgeleyebilir" diyor.

Şef Dennis Littley daha genel bir uyarıda bulunuyor: "Tuz eklenmiş su içmenin herhangi bir sakıncası var mı? Çoğu insan için cevap hayır. Ancak, yüksek tansiyon veya böbrek sorunları gibi bazı tıbbi rahatsızlıklarınız varsa, diyetinizde veya hidrasyon rutininizde önemli değişiklikler yapmadan önce bir sağlık uzmanına danışmak her zaman en iyisidir."

Radara girmemiş olabilecek bir konu da kirlilikle ilgili. Prade, "Araştırmalar artık okyanuslarımızda artan plastik kirliliği nedeniyle deniz tuzunun pigmentler, amorf karbon ve plastik polimerlerden oluşan toksik mikroplastik izleri içerdiğini gösteriyor " diyor. "Bulunan miktar, ortalama miktarlarda tuz tüketmenin sağlığa zarar vermeyeceği kadar düşük, ancak okyanus kirliliği artmaya devam ettiği için farkında olunması gereken bir şey."

Peki suyuma ne kadar tuz eklemeliyim?

Bu, yaşa, cinsiyete, sağlık koşullarına ve iklime bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Genel olarak, ne kadar aktif olursanız, ter yoluyla bol miktarda tuz kaybettiğiniz için tuz seviyenizi yenilemeniz gerekecektir - sporcular bir antrenman seansında birkaç gram sodyum kaybedebilir.

Prade, "Kanıtlar, günlük 4-6 gram [sodyumun] kalp sağlığı ve uzun ömür için akıllıca bir temel olduğunu gösteriyor" diyor. "Kalp krizi ve felç riskini en aza indirmek için en uygun nokta budur.

Sabah içtiğiniz bir bardak suya tuz paketleri atmaya başlamadan önce, elektrolit seviyenizi yüksek tutmanın en sürdürülebilir yolunun potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi bir dizi mineral açısından zengin, bitkisel beslenmeden geçtiğini unutmayın. Macciochi, "Hindistan cevizi suyu, yeşillikler, avokado, karpuz, muz, badem, zeytin ve brokoli gibi elektrolit yüklü gıdalar açısından zengin sağlıklı bir diyet, tipik olarak bu ihtiyaçları karşılar ve idrarınızın berrak ila soluk sarı arasında olmasını sağlar" diyor. "Ancak yoğun fiziksel aktivite, sıcak iklime maruz kalma, aşırı terleme, sauna kullanımı, düşük karbonhidratlı diyetler ve açlık gibi yaşam tarzları elektrolit kaybını artırabilir. Ayrıca, kötü beslenme, alkol tüketimi, hastalık veya bazı ilaçlar gibi faktörler, bu hayati mineralleri yenilemek için daha odaklı bir yaklaşım gerektirebilir."

Bazı durumlarda, belki de diyete odaklanacak zamanı olmadığını düşünenler için takviye gerekli olabilir. "Takviyeler eksikliklerin giderilmesine yardımcı olabilir. Sodyum, potasyum ve magnezyum eksiklikleri en yaygın olanlarıdır; bu elektrolitler için araştırma destekli günlük hedefler 4-6 gram sodyum, 3,5-5 gram potasyum ve 400-600 mg magnezyumdur," diyor Prade.

Cadence'in kurucu ortağı Ross MacKay, "Tüm takviyeler gibi tuz da bireysel olarak değerlendirilmelidir" diyor. "Yüksek tansiyon gibi doktorunuza danışmanızı ve dikkatli bir şekilde değerlendirmenizi gerektiren bazı ön koşullar vardır. Yedikleri gıdalar yoluyla doğal olarak tuz tüketen sağlıklı bireyler, sularına tuz eklemeyi diyetlerindeki herhangi bir ek tuz alımıyla aynı şekilde ele alabilirler."

Gerçekte? Prade, zaten yeterince tuz tüketiyor olabilirsiniz, diyor. "Yemeğinize deniz tuzu eklemek, ortalama sağlıklı bir insan için fazlasıyla yeterli bir takviyedir ve çoğu kişi için son derece sağlıklı bir uygulamadır."

BU İÇERİK İLK OLARAK BRITISH GQ WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İLGİLİ İÇERİKLER
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası