En İyi Rolex Saatleri
Saat

Rolex Uzmanlarına Göre Yatırım Yapılabilecek En İyi Rolex Saatleri

Saat fiyatları 2022'deki en yüksek seviyesinden bu yana düştü, yani şimdi hayalini kurduğunuz Rolex'i almanın tam zamanı olabilir.

Rolex'in The Crown olarak adlandırılmasının bir nedeni var: Horolojinin kralı ve kraliçesi, muhtemelen her zaman da öyle kalacak. Bu da Rolex'leri en iyi yatırım saati yapıyor, çünkü ikonik tasarımları, yüksek kaliteli işçilikleri ve kültürel ön bellekleri sayesinde hala güncel ve her zamanki kadar cazipler.

LuxForte'un kurucusu, saat ve yaşam tarzı uzmanı Dillon Bhatt, "Rolex her zaman dünyanın en beğenilen markalarından biri olmuştur, çünkü olmadıkları bir şey olmaya çalışmazlar," diyor. "Temel şeyleri olağanüstü iyi yapıyorlar ve sonra katalog dışı parçaları, mücevher setli saatleri ve nadir kadranlarıyla genel halkın bile bilmediği nadir el sanatlarından oluşan bir dünya var. İster ilk saatiniz ister yüzüncü saatiniz olsun, her fiyat noktasında herkes için gerçekten bir şeyler var."

Bununla birlikte, arzın kısıtlı olmasıyla birleşen yüksek arzu edilirlik, bazı modellerin elde edilmesini zorlaştırıyor - bu da zaman içinde değerlerini diğerlerinden daha iyi korudukları anlamına geliyor. Eğer bir Rolex edinmek istiyorsanız, yatırım yapabileceğiniz en iyi Rolex hangisi?

Rolex Uzmanlarına Göre Yatırım Yapılabilecek En İyi Rolex SaatleriChristies, Rolex Passion Market, Momentum-Dubai, Phillips, Sotheby's, The Watch Collector.

Bhatt, "Gözünüze ilk çarpan, kalbinizin biraz daha hızlı atmasına neden olan" diyor. "Saat sektöründeki son üç yıl bize hızla yükselen her şeyin hızla düşeceğini öğretti. Bir saat satın almak, onu takmak istemekle ilgili olmalı, değerinin bir şekilde borsadan daha iyi performans göstereceğini umarak kasada tutmakla değil."

Bhatt'a göre, vintage Rolex güçlü bir geri dönüş yapıyor. "Stella Day Date'ler müzayedelerde her zaman iyi performans göstermiştir," diyor ve 70'lerde ortaya çıkan parlak, şeker renkli Stella emaye kadranlara atıfta bulunuyor. Justin Bieber dolar yeşili kadranlı eğlenceli bir modele sahip, veya Victoria Beckham su yeşili Stella kadranlı sarı altın bir Datejust ile görülmüştü. Ayrıca, 2020 yılında Kendrick Lamar da dahil olmak üzere insanların Smarties renkli kadranlara sahip Oyster Perpetual modelleri karşısında akıllarını kaybettiklerini de unutmayalım. Her ne kadar artık üretilmiyor olsalar da, atalarına büyük bir göz kırpıyorlardı.

Rolex Uzmanlarına Göre Yatırım Yapılabilecek En İyi Rolex SaatleriRolex King Midas

Eastern Connecticut Eyalet Üniversitesi Ekonomi Profesörü ve Rolex üzerine bir kitabın yazarı Brendan Cunningham'a göre, yatırım yapılacak en iyi Rolex'e karar verirken de vintage modellere yönelmek gerekiyor. "Asimetrik kasalı Rolex King Midas'ı tavsiye ederim. Birçok yönden, koleksiyonluk bir Rolex için çok yönlü bir seçenek" diyor. Bu tasarım, deri kayış üzerinde, orta ila üst dört haneli rakamlara (ABD doları) bulunabilirken, değerli metal kayışlara sahip en bozulmamış örneklerin fiyatı 50.000 $'a yaklaşıyor. "Yine de bu saatlerde hala çok fazla yükseliş olduğuna inanıyorum. Rolex şu sıralar elbise saati (?) yelpazesini yeniliyor ve King Midas markanın özel saat geçmişinin önemli bir parçası."

Cunningham'ın da belirttiği gibi, ilginç elbise saatleri moda ve King Midas (The Weeknd olarak da bilinen Abel Tesfaye'nin favorisi) bu kategoride yer alıyor. "Eğer bir Rolex müzesi söylentileri doğruysa, Midas'ın kökeni hakkında daha fazla şey öğrenmemiz muhtemel, bu da tasarıma olan ilgiyi yeniden canlandıracak" diye ekliyor.

Tokyo'daki popüler saat mağazası Jack Road'dan Kenichi Abe de bu düşünceyi paylaşıyor. "Bir koleksiyon oluşturmak söz konusu olduğunda, vintage daha iyi, özellikle de 70'lerden" diyor. "Ancak son zamanlarda bunları bulmak oldukça zor."

Rolex Uzmanlarına Göre Yatırım Yapılabilecek En İyi Rolex SaatleriSotheby's

Abe, koleksiyonculuğun kutsal kâselerinden biri olan Daytona'yı çok seviyor. Abe, "Hız hesaplamak üzere motor sporları için yapıldı ve Paul Newman sayesinde ikonik hale geldi," diyor. John Mayer, Chris Pratt ve Ed Sheeran Daytona'nın hayranları.

Abe ayrıca Pan-Am pilotları için üretilen GMT-Master II modelinden de bahsediyor. Abe, David Beckham gibi, her iki model için de kahverengi kadranı tercih edeceğini söylüyor ("Kahverengiyi severim" diyor Abe.) Siyah ve gri çerçeveli rahat bir versiyon bu yıl Watches & Wonders'da piyasaya sürüldü.

Ancak kredi kartınıza uzanmadan önce Abe şu tavsiyede bulunuyor: "En önemli şey saatin bakımını yapmak. Vintage bir parça için her üç ila beş yılda bir bakım yaptırın. Bu şekilde çok uzun süre dayanacaktır."

BU İÇERİK İLK OLARAK BRITISH GQ WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER rolex GQ Saat
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası