dövme bakım rehberi
DAHASI+

Dövme Sonrası Bakım: Temel Rehberiniz

Dövme sanatçısı ve salonu sahibi Rich Sinner, dövmenizi yaptırdıktan sonra neler yapmanız gerektiğiniz

Uygun dövme sonrası bakım konusunda bilgi sahibi misiniz?  (Sorun değil, bu sizin on altıncı dövmenizse ve sadece doğru yolda olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız bunu kimseye söylemeyiz). Bilmeniz gereken en önemli şey tüm dövme türlerinin en iyi şekilde görünmeleri için biraz TLC (tattoo loving care) gerektirdiği.

Randevunuzdan sonra, saygın bir dövme sanatçısı dövmenizin bakımını nasıl yapacağınızı açıklayacaktır, ancak çoğu insan dövme yaptırmanın adrenalini ile kendinden geçtiği için, tavsiyelerin bir kulağınızdan girip diğerinden çıkmasına izin verdiğiniz için sizi suçlayamayız. Bunu göz önünde bulundurarak, Hackney Wick's Studio Almost'un sahibi Rich Sinner'ı uygun dövme sonrası bakımın bazı temel taşları hakkında bizimle konuşması için görevlendirdik.

Dövme randevusuna nasıl hazırlanmalıyım?

Dövme salonuna olabildiğince zinde gitmelisiniz: mümkünse akşamdan kalma ya da çökmüş olmamalısınız (ağrı eşiğiniz daha düşük ve kanınız daha ince olacaktır - ideal değildir). Önceden yemek yediğinizden emin olun ve uzun bir randevu olacaksa ( tüm sırt üzerinde çalışanlara şapka çıkarılır), dövme dükkanının buzdolabında Coca Cola bitmiş olma ihtimaline karşı yanınıza şekerli yiyecekler alın.

Dövme yaptırdıktan sonraki ilk 24 saat içinde ne yapmalıyım?

Rich, "Dövmeniz randevunuzun sonunda sanatçı tarafından geleneksel olarak streç film veya naylona sarılacaktır" diyor. Çoğu durumda, "bunu ertesi güne kadar üzerinizde tutarsınız." Sabah, yeni bir sargı uygulamadan önce dövmeyi duşta durulayın - sargının altında mürekkep, kan ve hatta plazma toplanması tamamen normaldir -. Bundan sonra, gerçek anlamda durulama ve uygulamayı tekrarlama söz konusu. Rich, süreci takip eden iki ila üç gün boyunca, "ılık suyla durulayın ve günde iki ila üç kez sargıyı tekrar uygulamadan önce doğal bir şekilde kurulayın" diyor. Neredeyse kusursuz bir görünüm için Second Skin'i ya da eski moda bir yol izlemek için streç film üzerine bir tıbbi bant kullanın.

Bir dövme ne kadar süreyle kapatılmalı?

İlk sargıyı 8 ila 12 saat boyunca tutun. Ancak sanatçınızın size verdiği 'ikinci deri' yapışkan ise, durulama, kurulama ve tekrarlama süreci başlamadan önce "iki ila üç gün" kalabilir. Dövmeniz ilk ham aşamayı geçtikten sonra, yeni dövmenizi nemlendirmeye geçme zamanı gelmiştir.

Yeni bir dövmeyi yıkamanın en iyi yolu nedir?

İhtiyacınız olan tek şey ılık su. Bu, "deri yüzeyindeki bakterileri durulayarak uzaklaştıracaktır." Birkaç gün sonra ya da dövmeniz soyulma aşamasına ulaştığında (etkisi güneş yanığına benzer), temizleme rutininize doğal sabun ekleyin ve yedi gün boyunca bir miktar iyileştirici kremle işlemi tamamlayın: Rich, basit bir kakao yağına güveniyor.

Daha kalın, daha koyu bir dövme yerine ince çizgili bir dövmeyi nasıl tedavi etmeliyim?

Rich aynı işlemin işe yarayacağını düşünüyor, ancak bir uyarısı var: "Daha ince dövmelere daha az nemlendirici uygulayın. İdeal olarak ciltte hafif bir parlaklık görmek istersiniz." Tahmin edebileceğiniz gibi, ince çizgili dövmelerin yanı sıra profesyonel olarak uygulanan “stick and poke”lar, daha geleneksel veya ağır tasarımlardan daha hızlı iyileşir. Neden mi? Nedeni basit. "Ciltte daha az aşınma!"

Daha koyu cilt tonlarına sahip kişilerde dövme bakımında nelere dikkat edilmeli?

Rich cilt rengi konusunda "Diğer cilt tonlarıyla aynı süreci kullanın" diyor. Yine de, özellikle koyu tenli kişilerin siyah mürekkep kullanıldığında daha az keskin bir sonuç göreceklerini belirtmek gerekir (birçok kişinin tercih ettiği bir etki). Dikkate alınması gereken bir başka cilt çeşitliliği şekli? Egzama. "Egzama veya kuru ciltten muzdaripseniz daha az nemlendirici kullanabilirsiniz. Cildimiz doğal yağlar salgıladığı ve kesik ve yaraları yardım almadan iyileştirebildiği için kuru iyileşme mümkündür."

İlk iki hafta ve sonrasında dövme bakımı nasıl yapılır ?

En az bir hafta yüzmeyin - eğer kalın hatlı ve/veya renkli bir dövme yaptırıyorsanız çok daha uzun süre - ve hemen sonraki günlerde güneşte yapacağınız geziler için yeni eserinizi bir fular veya benzeri bir şeyle örttüğünüzden emin olun. Bunun ötesinde, iyileşen dövmenize cildinizin diğer kısımlarına davrandığınız gibi davranmanız gerekir: günlük nem için vücut losyonu ve güneşe maruz kaldığınızda SPF uygulayın.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ US WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER Dövme Bakımı
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası