Parfüm: Nasıl, ne zaman, hangisi?
Bakım

Parfüm: Nasıl, ne zaman, hangisi?

En önemlisi doğru kokuyu satın almak. Ama iş bununla kalmıyor. Parfümün etkisini artırmak, hakkını vermek için bazı kurallar var.


1. Toilette ve Parfum arasındaki fark ne?

Öncelikle şunu söylemekte yarar var: Erkek kokuları söz konusu olduğunda Parfum ya da Eau de Parfum bulmanız hayli güç. Erkek parfümleri genellikle Eau de Toilette üretilir. İyi bir parfümde yaklaşık yüzde 15 – 20 oranında parfüm yağı bulunur, gerisi alkoldür. Bu da onu küçük miktarlarda uygulansa bile kalıcı yapar ve de tabii ki pahalı. Eau de Parfum kokunun daha kalıcı olmasını isteyenlerin tercihidir. Yüzde 8-15 oranındaki parfüm yağı sayesinde tüm gün kalıcılığını korur. Piyasada yaygın olarak satılan Eau de Toilette ve Eau de Cologne tipi kokular ise içlerinde en az parfüm yağı barındıran kokulardır. Günde iki ya da üç kez uygulamanız gerekir.

2. Ne kadar sıklıkta sürmeli?

Her gün. Parfüm sıkmak günlük bakımınızın bir parçası olmalı. Parfüm sadece özel bir günde sıkılacak bir şey değildir. Her gün düzenli aralıklarla kullandığınız bir kokunuz olmalı. Ayrıca parfümü aldıktan sonra geçen sürede hem ruh haliniz, hem cildiniz değişiyor. Seçtiğiniz kokunun küçük boylarını alın ve kısa sürede bitirin. Sıkıldığınızda eskisine dönün ya da yeni bir şeyler deneyin. 

3. Neye göre seçmeli?

Parfüm kullanırken mevsim ve giydiğiniz kıyafetler de çok önemli. Bahar ya da yaz aylarında daha serin ve hafif kokular tercih etmekte fayda var. Bu tip parfümleri keten, ince pamuklu kumaşlar ve özellikle ipekle kullanmalısınız. Eğer sonbahar ya da kışı yaşıyorsak odunsu, güçlü ve ağır kokuların zamanı demektir. Bu kokular tüvit, yün ve deri gibi kumaşlarla birlikte kullanıldığında kalıcıdır.

Katıldığınız farklı etkinliklerde de farklı parfümler kullanmanız gerekir. Örneğin; bir cenazeye katılıyor, arkadaşınızı hastanede ziyaret ediyor ya da ciddi bir iş görüşmesine gidiyorsanız şekerci dükkanından çıkmışcasına ağır parfümler sürmeyin, hafif kokuları tercih edin.

5. Nasıl saklamalı?

Parfümlerinizi her zaman ışıktan uzak, karanlık ve serin bir yerde saklayın. Tüm parfümler içlerinde alkol barındırır. Eğer ışık ve sıcak alırlarsa parfümün içinde bulunan moleküller dağılarak kokusunu kaybeder.

6. Nasıl kullanmalı?

Parfümü doğrudan yüzünüze sürerseniz içindeki alkol tıraş bıçağının deydiği noktalarda kızarıklığa neden olur. Parfümü mutlaka temiz cilde ve saça uygulamalısınız. Cildiniz kuruysa parfümü duştan çıktıktan hemen sonra hala biraz ıslakken kullanın. Açık tenli erkeklerde parfüm daha kolay uçarak etkisini kaybeder. Teniniz koyuysa parfümünüz uzun süre sizinle kalacak demektir. Eğer kokunun daha uzun süre üstünüzde kalmasını istiyorsanız aynı marka ve serinin deodorant ve duş jellerini de alıp kullanabilirsiniz.

7. Nereye sürmeli?

Aynı kadınlarda olduğu gibi boynunuz, bilekleriniz ve kulaklarınızın arkası vücudunuzda nabzın en iyi hissedildiği dolayısıyla da kokunun rahatça duyulabileceği noktalardır. Parfümü bu noktalara az miktarda uygulayın. Kıyafetlerinizin üstüne doğrudan parfüm sıkmayın. Bu kıyafetlerin üzerinde lekelerin oluşmasına neden olur. Onun yerine gömlek kollarının içine, yakanın iç kısmına parfüm sıkın. Böylece parfümünüz  uzun süre kalıcılığını korurken leke de bırakmaz. 

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İLGİLİ İÇERİKLER stil rehber parfüm
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası