Hoşgeldin Unicorn!

Bu unicorn, başka bir unicorn. Öncelikle; bahsettiğimiz unicorn nedir, onu bir açıklayayım.

11 Haziran 2020

Hoşgeldin Unicorn!

Henüz halka açılmamış, değeri 1 milyar doların üzerinde, genç şirketlere ‘unicorn’ deniyor. Dünya genelinde 500’e yakın unicorn bulunmasına rağmen geçen haftaya kadar Türkiye’deki unicorn sayısı sıfırdı.

Peak Games geçen hafta 1.8 milyar dolar karşılığında ünlü ABD’li oyun geliştiricisi Zygna’ya satılarak 1 milyar doları geçen ilk Türkiye merkezli şirket oldu.

Bundan önce Turkiye startup ekosisteminde iki büyük yatırım konuşulmuştu. 2015 yılında Alman Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satılan Yemeksepeti ve Çinli e-ticaret devi Alibaba’ya 728 milyon dolara satılan Trendyol. Peak Games’in başarısı o kadar büyük ki ikisini toplasan dahi 1.8 milyar etmiyor. Türkiye’nin startup ekosisteminde yeni bir başlangıç denilebilecek kadar etkileyici.

Sadece bu unicorn olma hikayesi değil, Peak Games’in kurucusu Sidar Şahin’in kendi hikayesi de bir hayli etkileyici. Üniversite’yi bırakması ve garajda kurulan silikon vadisi firmalarını anımsatan Moda’da bir apartman dairesinde açtığı ilk şirketi adım adım bu günlere ulaşıyor. Hatta bir zamanların meşhur alternatif youtube sitesi olan izlesene.com da Şahin’in diğer startuplarından biri. 

Ayrıca ortaklık yapısı değişse de Disney ve Pixar örneğindeki gibi ekipte organizasyonel olarak hiçbir değişikliğe gidilmeyecek. Mühendislik, sanat, tasarım, işletme ve sosyal bilimler dallarında Türkiye’nin 35 farklı üniversitesinde eğitim görmüş 100 kişilik bir ekipten oluşan Peak ekibinin yaş ortalaması ise sadece 29.

Bu satıştan en büyük paydayı Peak Games’in yüzde 44’lük hissesini elinden bulunduran yatırım firması Earlybird alıyor. Şirket bu sayede 750 milyon dolardan fazla gelir elde edecek.


İş Hayatının 22 Yeni Görgü Kuralı

BUSINESS | İş Hayatının 22 Yeni Görgü Kuralı

Online İşinizi Geliştirmenin 3 Yolu

BUSINESS | Online İşinizi Geliştirmenin 3 Yolu

Dünyanın En Başarılı Bazı CEO'larından Mentorluk İpuçları

BUSINESS | Dünyanın En Başarılı Bazı CEO'larından Mentorluk İpuçları

Çok İşliler

BUSINESS | Çok İşliler

Kurumsal Hayattaki Son 90 Günüm Nasıl Geçti?

BUSINESS | Kurumsal Hayattaki Son 90 Günüm Nasıl Geçti?

Markalardan Yeni Beklentimiz: Aktivizm

BUSINESS | Markalardan Yeni Beklentimiz: Aktivizm

Daha Fazla Göster