binance
Business

Dünyanın En Zengin Mahkumuyla Tanışın - Changpeng Zhao - Binance'in Kurucusu ve Eski CEO'su

Teknoloji girişimcisi milyarder hala Binance'in %90 hissesini elinde tutuyor.

Binance'in kurucusu ve eski CEO'su Changpeng Zhao, geçen yıl ABD'nin kara para aklamayı önleme ve yaptırım düzenlemelerini ihlal etmekten suçlu bulunmasının ardından dört ay hapis cezasına çarptırıldı. Dünyanın en büyük kripto para borsasının kurucusu bir zamanlar kripto endüstrisinin en güçlü ismiydi. Seattle'daki ABD Bölge Yargıcı Richard Jones, savcıların Zhao için üç yıl hapis cezası talebini onayladı.

Aslen Çinli olan Zhao, 1989 yılında 12 yaşındayken Kanada'ya yerleşti. Çin doğumlu Kanadalı girişimci, Montreal, Quebec'teki McGill Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri okudu. 2017 yılında, ilk coin fikri yoluyla 15 milyon dolar temin ederek Binance'i başlattı. 2023 yılına gelindiğinde Binance, merkezi kripto para borsaları tarafından gerçekleştirilen tüm spot işlemlerin yaklaşık yarısından sorumluydu.

Binance yıllardır çok sayıda davayla karşı karşıya kaldı. Kasım 2023'te şirket, ABD federal mahkemesinde kara para aklama ve lisanssız para aktarımı suçlamalarına karşı suçunu kabul etti. Bloomberg'e göre Zhao'nun hapsedilmesi, 43 milyar dolarlık serveti nedeniyle onu ABD'de ve muhtemelen küresel olarak hapse atılan en zengin kişi olarak gösteriyor. Zhao'nun şirket üzerindeki etkisi, yakın çalışma arkadaşlarının yeni yönetim kuruluna hakim olmasıyla güçlü olmaya devam edecek. Şirketin operasyonlarını yürüten kilit isimlerden biri de üç çocuğunun annesi. Ayrıca, dünyanın en zengin mahkumu olan Zhao, Binance'in %90 hissesini elinde tutmaya devam ediyor.

Zhao'nun cezası, kripto borsasının işleyişiyle ilgili suçlar nedeniyle 25 yıl hapis cezasına çarptırılan eski kripto rakibi Sam Bankman-Fried'in cezasıyla keskin bir tezat oluşturuyor. Milyarlarca dolarlık müşteri fonunu yüksek riskli yatırımlara yönlendirdiği ortaya çıktığında dolandırıcılıktan hüküm giymişti. Bankman-Fried FTX kripto para borsasını kurdu ve kripto dünyasının önde gelen isimlerinden biri olarak takdir topladı. Forbes Avustralya'ya göre serveti 24 milyar dolara ulaşarak Amerika'nın en zenginleri arasında 41. sırada yer aldı.

Hapisteki diğer popüler milyarderler arasında, şu anda feshedilmiş olan Stanford Financial Group of Companies'in başkanlığını yapan Allen Stanford da bulunuyor. Stanford, 2012 yılında Antigua'daki Stanford International Bank aracılığıyla 7 milyar dolarlık hileli mevduat sertifikası satışı gerçekleştirdiği için 110 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bu arada, resmi bir şirket merkezi olmadan faaliyet göstermeye devam eden Binance, dünya çapında binlerce işçi istihdam ediyor. Başlangıçta Çin'de bulunan şirket daha sonra Japonya'ya taşındı ve düzenleyici kısıtlamalar onu Malta'ya yönlendirdi.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ INDIA WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER binance Changpeng Zhao
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası