Çağatay Ulusoy GQ 2024 Emre Güven
Hype

Çağatay Ulusoy'un Yeni Netflix Dizisi Kübra’nın Mesajı Ne?

Aktör Netflix'in en çok izlenen yerli yapımlarından biriyle geri döndü. Kübra dizisinden yola çıkarak Çağatay'ın hayata dair mesajları HYPE'ta.

Bu dizinin hikayesi bana Caspar David’in bir tablosunu hatırlattı. Romantik akımın öncülerinden Alman ressamın “Bulutlar Üzerine Yolculuk” ya da diğer adıyla “Sis Denizinin Üzerindeki Gezgin” tablosunu gözünüzün önüne getirin lütfen. Derin düşünceler ve iç hesaplaşması ile ayakta duran sırtı bize dönük yalnız bir adam var orada. Heykel gibi dik durur, ama tam da uçurumun eşiğindedir. Güçlü görünür, ama kırılgan bir belirsizlik içindedir. Yüksektedir, ama karşısında daha yüksek tepeler vardır. Okuduğunuzda pek çok mesaj alacağınız bu tablo gibi bu dizinin hikayesinde de fazlasıyla mesaj var bana göre.

Diziyi izlerken insanların duygusal ihtiyaçlarını düşünmeye başladım. Güç ve kudret sahibi yüce bir varlığa güvenme, sığınma ve yardım isteme ihtiyacını iç benliğinde sürekli hisseden bir varlık olarak insanı sorguladım. Yaradılışı gereği üstün ama bir o kadar da muhtaç olan insanın en büyük kurtarıcısı kendisi olabilir mi?

Kübra dizisi, net bir biçimde ütopya kurgusu olmadığı gibi çok geçmeden bir distopyaya dönüşebileceğinin sinyallerini verdi bana. İnanç sistemini ve ihtiyaçları sorgularken, kendi yarattığımız makineleri, insan bedeni, zihni ve makineler arasındaki keskin sınırları da sorgulamaya başladım. Kurzweil; İnsanlık 2.0 kitabında, makine zekasının tekilliğe ulaştığında insan zekasından üstün hâle geleceğini yazalı yirmi sene olmuş. Böylesi büyük bir kehanetin gerçek olması için çok da uzun bir zaman geçmedi.

Çağatay Ulusoy'un Yeni Netflix Dizisi Kübra’nın Mesajı Ne?

Makinelerin bir çeşit insan yaratıp yaratmadığı ve insanların geleceğine ne olacağı konuları epistemolojik olarak tartışılan konular tabii, kendi konumuza dönecek olursak şu ana dek değişmeyen bir gerçek; biz insanlar, anlamın kaynağı ve tarihin tek yazarıyız. Descartes’ın dediği gibi, “yargılama yeteneğimiz” ile diğer her şeyden ayrışırız. Pek çok düşünüre göre her ne pahasına olursa olsun, insan, teknolojinin hizmetkarı değil, efendisi olmalıdır. Zihnimde farklı disiplinleri bir araya getiren enteresan bir kurgu ağına dönüştü Kübra.

Yağmur Taylan ve Durul Taylan’ın yönetmenliğini üstlendiği, Afşin Kum’un aynı adlı romanından uyarlanan, çekimleri altı ay süren dizide, başarılı oyunculuğuyla Gökhan karakterine hayat veren Çağatay Ulusoy oldu. Kendisiyle, GQ Hype özel çekimi için bir araya geldiğimiz sette yaptım bu röportajı. Bence çok yorgundu ama hiç belli etmiyordu, disiplinli, işine ve çalışma arkadaşlarına çok saygılı bir oyuncu. Sohbet etmesi de bir o kadar keyifli. Şimdi söz Çağatay’da.

Çağatay Ulusoy'un Yeni Netflix Dizisi Kübra’nın Mesajı Ne?

İZLE
Sıra Dışı ve Beklenmedik Bir Çağatay Ulusoy
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası